MENU

Як радянське минуле підживлює конфлікт Росії із Заходом

3297 0

Нацистська символіка – це не круто. Якщо, наступивши собі на горло, ввести в пошуковик відповідний запит, можна знайти прапори, футболки й наклейки на бампер, що прославляють Третій Райх, пише для "Тижня" Едвард Лукас

Такі речі продаються на сайтах, де в асортименті також запальнички язичницької тематики та регалії Ку-клукс-клану. Проте жоден роздрібний магазин із доброю репутацією таких товарів не пропонує.

Логічно було б припустити, що символів тоталітарного радянського режиму, який знищив стількох людей, теж мали б уникати. Адольф Гітлер і Йосип Сталін були союзниками до несподіваного нападу нацистів на Радянський Союз 1941 року. Згідно з відомим пактом Молотова – Ріббентропа, укладеним у серпні 1939-го, два режими поділили між собою мапу Європи й домовилися про спустошення величезної частини континенту. В інтернеті є безліч фотографій, на яких нацистські й радянські війська влаштовують паради й салюти біля мертвого тіла Польщі.

Читайте також: Головна стратегія російської гібридної агресії

Утім, найбільша роздрібна мережа Walmart продає "круті" футболки за $19,99 із радянськими серпом і молотом. (Це один із 162 товарів на радянську тематику, що виробляє американська компанія BuyCoolShirts.) Насправді правила Walmart забороняють продаж продукції, пов’язаної з "будь-якою історичною або сучасною подією, що може бути розцінена як агресивна". Масові вбивства, депортація, тортури, переслідування за релігійною ознакою та знищення цілих країн, які десятиліттями потерпали від воєнної окупації. Невже це не історичні події, що очевидно вписуються в будь-яке адекватне поняття "агресії"?

Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс закликав мережу магазинів припинити продаж футболок. "Ми віримо, що у Walmart є моральна позиція, і закликаємо керівництво вилучити продукцію із символами масових розправ", – написав він у Twitter. У 1944–1953 роках лише на Батьківщині Лінкявічюса загинуло 50 тис. осіб унаслідок радянських переслідувань, іще 20 тис. литовців полягло в партизанській боротьбі з радянськими окупантами.

Рано чи пізно злість відходить у небуття. Мало хто протестуватиме проти кепкувань з іспанської інквізиції. Та річ у тім, що сучасний Ватикан не намагається відновити клерикальну "поліцію думок" чи катувати єретиків. А от пам’ять про біль, завданий радянською імперією, досі жива, і над світом нависла страшна небезпека відродженого російського імперіалізму.

Читайте також: Сила байдужих: вже не зброя спротиву, а капітуляція перед злом

Інші країни, що постраждали від радянського режиму, ті, кому нині загрожує російська агресія, та й, зрештою, їхні союзники, повинні приєднатися до протестів Литви (МЗС Литви повідомило, що Walmart не продаватиме продукції з радянською символікою – UAInfo). Велике обурення через футболки виносить на поверхню інший глибоко прихований факт: неоднозначне ставлення Росії до її радянського минулого, а також те, що зовнішній світ нехтує цією проблемою. Чого лише варта горезвісна заява Володимира Путіна, мовляв, розпад Радянського Союзу був "найбільшою геополітичною катастрофою" минулого сторіччя.

Росія не приховує вад Радянського Союзу (такі книжки, як "Архіпелаг ГУЛАГ" Олександра Солженіцина, є у вільному доступі), але релятивізує їх. Справді, Сталін накоїв багато поганого та припустився жахливих помилок. Справді, планова економіка зазнала краху. Зате Радянський Союз був великою державою. СРСР модернізував свою економіку й суспільство, незважаючи ні на що, і здобув перемогу над нацистською Німеччиною та її союзниками. На Заході через сентиментальність чи необізнаність багато хто вважає, нібито такий підхід виправданий, принаймні частково.

Неспроможність адекватно оцінювати історію лише роздмухує нинішній конфлікт Росії із Заходом. Чим був розпад Радянського Союзу: визволенням чи поразкою? Двох варіантів відповіді бути не може. Якщо поразкою, тоді сучасний російський наратив про приниження та втрату володінь має сенс. Захід сипав сіль на рану, а тепер збирає плоди. Натомість якщо 1991-й дав Росії щасливе визволення, тоді постає питання, як Кремль успадкував – і зрадив – цю спадщину. Спробуйте-но викласти все це на футболці. 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини