Математика і мораль української пенсійної системи
Нещодавно стикнувся з тим, що люди плутають розрахунки з дотриманням певної позиції. Приклад – українська пенсійна система. Незважаючи на те, що середній стаж істотно більше мінімального, це не відображається на пенсії, бо у нас діє два правила:
1. Формула розрахунку пенсії, що включає стаж і розмір виплат (як зп з якої сплачувались внески до середньої зп на той момент)
Читайте також: Пенсійно-кризовий фонд українця – із чого почати?
2. Мінімальна пенсія, показник не прив’язаних жодним чином до бюджету ПФ. Нараховується усім, у кого пенсія по формулі з №1 менше мінімальної.
У нас склалась безумовно складна ситуація у пенсійній системі, яка полягає в наступному:
1. Поточних власних надходжень до ПФ не вистачає, він хронічно дофінансовується з бюджету.
2. Висока мінімальна пенсія (виключно в сенсі розрахунків, а не в тому чи можна на неї прожити) спотворює стимули працювати довше, якщо у вас низька ЗП, бо напр., стаж 20 років і стаж 41 рік при ЗП в 4000 грн дають одну і ту саму пенсію, при 6000 грн – стаж 20-29 років дає мінімалку.
Читайте також: Проект бюджета-2019 является антисоциальным – эксперт
Так, за даними на січень 2018 (тобто вже після «реформи Гойсмана», яка покращила ситуацію) пенсію за віком отримували 8,82 млн осіб, з яких 13% отримували мінімалку і нижче, ще 66% «Вище 1 до 2 мінімальних розмірів включно», де розподіл настільки нерівний, що при усіх доплатах ця група в середньому (!) отримувала на 31% над мінімалкою, тобто 1975 грн замість 1512 грн.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки