Коли чекати нових штрафів за ігнорування ременів безпеки та мотошоломів
18 вересня Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроект №8492 про підвищення штрафів за ігнорування ременів безпеки та мотошоломів. "За" проголосували 240 народних депутатів з усіх фракцій. Ми дуже вдячні народним депутатам за підтримку законопроекту, розробленого в рамках нашої кампанії "За безпечні дороги". Далі трохи детальніше, що означає цей законопроект і що далі:
1. Що зміниться?
Закон змінює розмір штрафу за ігнорування ременів безпеки та мотошоломів від 51 до 850 гривень. Це відбудеться шляхом внесення зміни до пункту 5 статті 121 Адміністративного кодексу України.
2. Хто сплачуватиме штраф?
Штраф сплачуватимуть водії – як у тому разі, коли самі були непристебнуті, так і в разі, коли перевозять непристебнутих пасажирів. Це пов'язано з назвою статті закону, яка залишається без змін: "Порушення водієм правил керування транспортним засобом, правил користування ременями безпеки або мотошоломами". Водій відповідає за пасажирів, яких везе. У світі немає єдиної практики в одних країнах штрафи платять лише водії, в інших також і пасажири.
3. Чи можуть патрульні виписати водієві одночасно кілька штрафів і за ігнорування паска безпеки водієм, і за таке ж порушення пасажирами?
Читайте також: Верховна Рада може збільшити штраф за ігнорування ременів безпеки та мотошоломів
Теоретично це можливо, оскільки непристебнутий водій і перевезення непристебнутих пасажирів можна розцінювати як окремі порушення. Однак на практиці ми не знаємо досвіду, щоб у таких випадках виписували більше одного штрафу.
4. Чи зобов'язані пристібатися пасажири позаду?
Так. Пасажир зобов'язаний користуватися ременями безпеки позаду, якщо вони облаштовані. Чинні Правила дорожнього руху забороняють водієві перевозити непристебнутих пасками безпеки пасажирів. Фактично цей закон не змінює правил. Однак поінформованість людей про обов'язковість ременів безпеки позаду є вкрай низькою.
5. Якщо на старому авто ременів позаду немає?
Якщо заводська конструкція не передбачає пасків безпеки позаду, в такому разі штраф застосовуватись не може. Правила дорожнього руху чітко вказують обов'язок користуватися ременями в авто, які ними обладнані. Зрізати чи демонтувати наявні ремені заборонено. За це окрема відповідальність за пунктом 31.4. Правил дорожнього руху.
6. Чи дійсно підвищення штрафів впливає на рівень користування ременями безпеки?
Досвід країн, які ухвалили закони про високі штрафи за ігнорування ременів безпеки, показує дуже добру динаміку. Наприклад, у Нідерландах рівень користування ременями безпеки до ухвалення закону – 15%, після – 86%; у Данії до ухвалення закону – 5%, після – 94%, в Іспанії до ухвалення закону – 25%, після – 86%. Це дані Всесвітньої організації охорони здоров'я.
7. Що далі й коли запрацює закон?
Закон був ухвалений у першому читанні 18 вересня. Після цього депутати мають протягом двох тижнів до 1 жовтня включно подати пропозиції до нього. Це можуть бути, наприклад, пропозиції збільшити чи зменшити розмір штрафу. Далі профільний комітет Верховної Ради розгляне законопроект і підготує текст до ухвалення у другому читанні. Після цього має відбутися ще одне голосування за законопроект у сесійній залі.
Читайте також: Розмір штрафу за непристібнутий пасок не має значення. Підвищення призведе лише до більшої корупції
За умови швидкого розгляду на ці процеси піде один-два місяці, тобто закон може бути ухвалений у листопаді. Ми дуже сподіваємося, що це станеться до Тижня безпеки дорожнього руху, який пройде з 12 по 18 листопада.
Наступним етапом є підпис президента й опублікування закону, після чого він набуде чинності через три місяці. Тобто нові штрафи можуть запрацювати з початку березня 2019 року.
Мета закону – не штрафи, а зміна поведінки людей. Ми знаємо, що вже зараз українці почали змінювати свої звички. Українці дізнаються про важливість ременів безпеки і починають їх більше використовувати. За це ми дуже вдячні журналістам.
Якщо бажаєте більше дізнатися про паски безпеки й інші шляхи, як зменшити смертність на дорогах, нижче – документи Всесвітньої організації охорони здоров'я. Ця організація є найавторитетнішою у світі в цій сфері.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки