Розмір штрафу за непристібнутий пасок не має значення. Підвищення призведе лише до більшої корупції
Про штраф і економічну філософію
Серед речей, які мене особливо в нас вражають - це віра в ефективність штрафів і покарання загалом. І особливо, що ця віра часто поширена серед лібералів із західними тренінгами.
Позавчора проголосували в першому читанні про підвищення штрафу за непристібнутість до 840 грн. Я вважаю це рішення абсолютно беззмістовним. І ось чому.
Я завжди пристібаюсь в машині. І мене не мотивує ні штраф, ні страх - це робити. Єдина причина чому я це роблю - це те, що як тільки я сів за руль - я пристібався. Це ввійшло в мою звичку, і відсутність ременя є дискомфортною для мене. Якщо раптом завтра хтось вирішить скасувати пристібнення - я буду продовжувати це робити. Це звичка і комфорт, набуті ще в момент навчання водіння.
Далі: підвищення штрафу просто підвищує рівень корупції. Коли штраф складає 300 грн, то брати хабар в розмірі 150 грн - для поліцейського замала сума з огляду на ризик. Але коли мова про 400 грн - це вже більш комфортно і порушнику, і поліцейському. При цьому, беручи до уваги різний рівень фінансової спроможності для тих, хто має більше грошей, така сума штрафу значення немає.
Читайте також: В Раде рассмотрят законопроект, ущемляющий права водителей – автоюрист
Значна кількість людей в Україні реагує на штраф як "не повезло". Вони не реагують в форматі "треба пристібатись", вони кажуть "наступного разу треба встигнути це зробити перед постом". Ті, у кого це не в звичці, не будуть це робити через штрафи.
Ок, а як тоді це має працювати?
Читайте також: Как недосыпание водителей влияет на количество ДТП
Мені часто розказують, що за кордоном працюють штрафи. Я це добре знаю, оскільки на власні очі бачив як там бояться порушувати. Але дуже наївна логіка думати, що справа в штрафі. Зовсім, ні. Заплатити 50-100 євро - абсолютно не трагедія для європейця. Справа в іншому, в тому, що інформація про штраф - доступна для ринку. Якщо ви часто порушуєте - для вас в рази стає дорожчою страховка на машину і на здоров'я. Вам з меншою ймовірністю захочуть дати кредит і навіть менше хотітимуть брати на відповідну роботу. Все це є в рази страшніше, ніж одноразова сплата штрафу.
Тому розмір штрафу значення немає. Має значення його наслідок. А в нас більший штраф буде вести до більшої корупції. І взагалі логіка карати, щоб досягнути бажаного - це чисто радянська логіка, яка зрештою в самому Союзі, де за все карали і штрафували, не призвела до законослухняності.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки