MENU

Македонія зробила рішучий крок назустріч євроінтеграції

1947 0

Пізно ввечері в п’ятницю, 19 жовтня, парламент Республіки Македонія проголосував за початок внесення змін до Конституції щодо перейменування країни задля розблокування вступу до НАТО та ЄС. "За" було 80 депутатів – конституційна більшість.

Зміни Основного Закону потрібні Македонії для імплементації положень договору із Грецією, що був підписаний урядовцями двох країн у червні цього року. Тоді на березі мальовничого озера в прикордонному містечку Преспі нарешті Скоп’є та Афіни зафіксували знайдений вперше за 27 років суперечки компроміс щодо назви колишньої югославської республіки. Цим компромісним іменем стала назва "Республіка Північна Македонія".

Читайте також: Летаргійний сон у минулому чи поступ назустріч сучасному світові – що обере Македонія?

Перейменування країни відкриває македонцям – північним македонцям – шлях до вступу в Європейський Союз і Північноатлантичний альянс. Держави із назвою "Республіка Македонія" або просто "Македонія" Греція категорично не хотіла бачити в одному союзі із собою, вбачаючи в такому імені сусідньої країни натяк на територіальні претензії македонців на грецьку провінцію з однойменною назвою – Македонію. Але тепер у Скоп’є вперше з часів розпаду Югославії з’явився шанс "пробити" блокаду на своєму євроінтеграційному шляху. "Македонія йде далі", – написала у своєму фейсбуці посол України в Македонії Наталія Задорожнюк, коментуючи п’ятничне рішення македонського парламенту.

Попереду в македонського уряду й у проурядової коаліції в парламенті ще багато роботи в умовах шаленого спротиву. Противники ідеї зміни назви країни через патріотичні міркування поєдналися із противниками НАТО й утворили доволі міцний і дієздатний союз, підтриманий Росією. Чого вартий лише провалений завдяки їхнім зусиллям референдум щодо зміни назви країни!

Читайте також: Давня російська традиція: як РФ втручається у вибори в інших країнах

Нагадаємо, що завдяки кампанії з бойкоту голосування явки виборців виявилося недостатньо задля того, щоб опитування громадян набуло статусу юридичного рішення. Втім, попри цю поразку, безкомпромісно налаштована на євроатлантичну інтеграцію влада Македонії зуміла зібрати конституційну більшість у парламенті й отримати 80 голосів за початок процедури перейменування. Це було дуже нелегко, але після цієї неймовірної перемоги подальший поступ країни в напрямку успішного завершення всіх необхідних процедур із перейменування, членство в Північноатлантичному альянсі й, пізніше, вступ до Євросоюзу видаються реальними як ніколи.

"Я сподіваюся, що подальші кроки буде легко здійснити й завершити цей процес", – заявив "Голосу Америки" Метью Німец, посередник від ООН на македонсько-грецьких переговорах, оцінюючи позитивне голосування македонського парламенту щодо угоди із Грецією. "Закликаю всіх політичних лідерів конструктивно працювати разом і фіналізувати договір та продовжувати його імплементацію, – заявив американський дипломат і додав, – від імені Генерального секретаря я можу гарантувати, що Організація Об'єднаних Націй готова допомогти вам у цьому процесі, як і завжди".

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Наталя ІЩЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини