MENU

ЄС – не супермаркет: чому й навіщо маємо це усвідомити

1180 0

Президент Франції Емануель Макрон звернувся до громадян країн Вишеградської групи – Польщі, Угорщини, Чехії та Словаччини – з чітким посланням. Він нагадав їм, що Європейський Союз – це не супермаркет, не вулиця з одностороннім рухом. Це загальна система цінностей і солідарності.

Претензії Макрона пов'язані насамперед із міграційною політикою країн Вишеградської групи. Уряди цих країн вважають цілком прийнятним для себе отримувати багатомільйонні дотації з Євросоюзу – ця допомога й визначила економічний злет останніх років, але коли мова йде про солідарність, про зобов'язання, торжествує безвідповідальна популістська риторика.

І виборець – той самий виборець, який сповна скористався результатами вступу своєї країни до ЄС – нерідко підтримує популістів і демагогів, а не відповідальних політиків. Причому впевненість в тому, що Євросоюз просто зобов'язаний підтримувати цей центральноєвропейський фестиваль безвідповідальності, поділяють усі – і самі виборці, і їхні обранці.

Читайте також: 10 тез про Україну та Європу

І це шапіто потроху перебирається до країн "старої Європи". Формування в Італії коаліції двох популістських партій – правих і лівих – це підтвердило. Італія негайно почала дрейфувати до економічного краху. А це означає, що в разі його початку у "старої Європи" просто не залишиться грошей на побажання "нової".

Для того, щоб усім у Європі жилося добре, потрібно перестати розглядати її як супермаркет, де одні приймають на себе всі труднощі та зобов'язання, а інші просто хочуть грошей.

Це те, в чому матимуть змогу переконатися народи країн Вишеградської групи – причому найближчим часом. Але це і те, що необхідно зрозуміти українцям – причому якомога швидше. Якщо ми вже обрали курс на європейську інтеграцію, так повинні розуміти – ця інтеграція має на увазі не тільки високий рівень життя, не тільки фінансову допомогу, не тільки інвестиції, але й серйозні взаємні зобов'язання. Причому виконання багатьох із них може не сподобатися більшості українців.

Якби ми були в Європейському Союзі сьогодні, повинні були б узяти на себе всі зобов'язання із прийому біженців із Близького Сходу – або поводитись як Польща чи Угорщина й конфліктувати зі "старою Європою". Якби ми були в Європейському Союзі сьогодні, а Росія напала б на якусь іншу країну, ми мали би приєднатися до санкцій. І ніхто б не слухав наших розмов про економічний збиток – як ніхто не слухає греків чи італійців.

Читайте також: Хто в Україні проти допомоги ЄС і США й не хоче європейських реформ

І це тільки найочевидніші приклади солідарності. Чи готові українці, які і власну державу не поважають, прийняти на себе зобов'язання перед союзом європейських держав? Зрозуміти, що цінності – це найголовніше? Маю великі сумніви. Але ж доведеться!

Тому що я не сумніваюся: те, що пише Макрон, означає, що лідери "старої Європи" врахували уроки розширення Євросоюзу. І зможуть змінити цю організацію таким чином, щоб отримання одними її членами допомоги від інших безпосередньо погоджувалося з виконанням ними зобов'язань перед ЄС. Не буде цього – і грошей не буде.

Україні не вдасться скористатися плодами європейської наївності так, як це змогли зробити наші сусіди по континенту. Просто тому що вони вже продемонстрували, якою небезпечною та руйнівною є така наївність, до успіху яких політичних сил вона призводить, як перемагає огидний – і, найголовніше, заразний – популізм. І як багато можливостей з'являється а Росії для знищення європейської єдності. Всьому цьому потрібно навчитися протистояти. Батогом і пряником.

Саме тому Україна має приєднатися не до "супермаркету", а до Європи цінностей і взаємних зобов'язань. Й українці повинні вирішити, чи дійсно вони хочуть цього.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Віталій ПОРТНИКОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини