MENU

Що не так із нашим менталітетом

3244 1

Після повернення з Єлю до України на початку цього року деякі вислови почали дуже сильно різали вухо. Наприклад, "украінський менталітет". Як правило, про нього говорять суто в негативному контексті: "це не для людей з нашим менталітетом", "ах, не той менталітет у нас".

За п'ять місяців у Єлі на заняттях із психології та лідерства я жодного разу не чув слова "менталітет". Це дещо здивувало. Проста перевірка в англомовній Вікіпедії показала, що окремої статті про термін mentality не існує. Це слово в англійській, звісно ж, є, однак воно не заслужило навіть на окрему статтю у Вікі. Натомість окремі статті є в украінській і російській Вікіпедіях. Англомовна Вікіпедія перенаправляє на сторінку про mindset.

Читайте також: Наш постколоніалізм – не лише українська проблема

Mindset – саме це слово я постійно чув у Єльському університеті. Чим же відрізняється mindset від українського "менталітету"? Коли ми вживаємо менталітет, то говоримо, як правило, про щось, що стосується всього народу або великої спільноти. Менталітет також звучить як щось незмінне протягом багатьох-багатьох років. Чи ви чули про програми зі зміни менталітету? Хтось узагалі знає, як міняти менталітет?

Натомість mindset – це спосіб мислення, що, як правило, стосується конкретної людини чи подібних людей і конкретної сфери життя. Growth mindset у Керол Двек – це спосіб мислення, коли ми віримо, що людина всього досягає зусиллями, а не талантом (fixed mindset відповідно). Mindset – це достатньо стабільні уявлення про життя. Однак їх можна змінити. Прочитана книга може змінити спосіб мислення.

Виходить – віра в менталітет і його незмінність сама по собі є ознакою fixed mindset. Що є вкрай шкідливим уявленням.

Читайте також: Всі секрети щодо бюджету Стенфордського університету

Хочу уточнити. Термін mentality безперечно існує в англійській мові. Стів Кові вживає mentality у свої книзі "Сім звичок високоефективних людей", виданій уперше 1989 року. Однак ужиток цього слова суттєво скоротився.

У збірці Mentality and Thought, що вийшла друком у Копенгагені 2010 року, автори пишуть, що концепція mentality була дуже популярною у 1970-1980 роки. Однак у 1990-ті зазнала нищівної критики й була більшою мірою замінена іншими концепціями. Будучи відірваними від західної науки, ми й далі розвиваємо ідеї менталітету. Ще й зробивши дві окремі "менталітет" і "ментальність".

Коли ви мислите про зміни – кращою є концепція mindset чи "спосіб мислення". Коли мова про культурні й інші особливості нації – більше підійде термін "ідентичність". Забудьте слово "менталітет". Викресліть його із лексикону.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Тарас ШЕВЧЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини