MENU

Як воєнний стан позначиться на економіці

2924 1

Для економіки воєнний стан – це завжди мінус, пише у своєму блозі на "Новому часі" колишній міністр фінансів України Олександр Данилюк. Це надзвичайний захід, і я сподіваюся, що всі можливі варіанти дійсно розглянули, й іншого виходу не було.

Як це відіб'ється всередині країни та ззовні? Очевидно, що це надзвичайно негативний сигнал для інвесторів. Вони вже звикли до того, що за ці роки війна стихла, й хоч на політичній міжнародній арені ми підтримуємо значущість військових дій, але стосовно інвесторів все ж намагаємося цей фактор згадувати якнайменше. Зараз же це дуже голосно зазвучало на весь світ.

В умовах передвиборної кампанії, а тепер і воєнного стану, про притоки інвестицій можна забути. Так само, як і про приватизацію. Поки державний фонд залишатиметься, а потім ще буває своєрідний післясмак – цей період, як на мене, триватиме не менше півроку – все це відлякає інвесторів.

Подивимося на ситуацію всередині країни. Звичайно ж, найбільший фактор – це паніка. Вчорашні, 26 листопада, та сьогоднішні події не схожі на активне використання воєнного стану. А тому я сподіваюся, що все й залишиться на такій стадії, і якогось впливу на підприємства, що передбачається указом, найімовірніше не буде.

Читайте також: Переломна точка для України й нашої економіки

Залишається фактор невпевненості й паніки – і він короткостроковий. Проте цей фактор природно вплине на валюту. Тут все залежить від того, як реагуватиме Національний банк – їм тут потрібно бути гнучкішими.

Скажу ключове: я не дуже добре сприймаю ті повідомлення, які зараз понеслися. Мовляв, усе буде добре та спокійно: й охорона здоров'я працюватиме, й економіка. Наші люди не люблять, коли їх заспокоюють, – це несе зворотний ефект. Просто кожному треба зрозуміти свою роботу й менше коментувати – ось навіщо роздувати? Це породжує тільки паніку та невпевненість.

Що ж до підтримки МВФ і Світового банку, то тут я впевнений: жодних затримок не буде. Підтримку буде надано, адже факт агресії всім очевидний. І в таких ситуаціях партнерів зазвичай не кидають: ми отримаємо і транш від МВФ, і кредит Світового банку, і макрофінансову допомогу. Тут сумнівів немає.

Але якщо подивитися на бюджет наступного року, то там потрібно переглянути кілька факторів. По-перше, доходи від приватизації – їх традиційно закладають, але там нічого не відбувається, й цього року гарантовано отримаємо нуль. Я б також переоцінив вартість запозичень – все буде однозначно дорожче. Я думаю, що зараз будуть і спроби збільшити витрати на оборону, що в принципі зрозуміло й можна підтримати, але зазвичай до цього йдуть паротягом ті люди, які на цьому заробляють, а також поряд стоять силовики.

Читайте також: Як соціальна допомога перешкоджає успішності України

Тобто бюджет найімовірніше доведеться переглядати, й це означає, що переговори з МВФ радше за все доведеться провести ще раз, і якщо вони зараз підтримають нас, то наступного разу вимагатимуть балансування бюджету виходячи з нових реалій.

Реалістичне економічне зростання потрібно буде коригувати в меншу сторону. Наскільки саме я не знаю – залежно від розвитку ситуації із торгівлею на Азовському морі. Переміщення вантажів може істотно вплинути на економічне зростання, і хоч частина з них уже переводиться в інші порти, вони також перевантажені через пік вивезення врожаю. А це явне порушення логістики, що безсумнівно вплине на економіку.

Скільки це буде в цифрах – потрібно ще з'ясувати. Але блокада східних регіонів торік у лютом, наприклад, коштувала нам близько 1% ВВП. Хоча спочатку ми розраховували на приблизно 1,8%. Тобто ефект буде однозначно – і його треба передбачати в бюджеті.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олександр ДАНИЛЮК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини