MENU

Спотворили найстаріший будинок на Лютеранській вулиці Києва. ФОТО

4778 0

Помітив кричущий факт недбалого ставлення до визначної пам’ятки історії та архітектури – т.з. "Сулимівки". Так до революції 1917 року кияни називали комплекс благочинних закладів для старих та немічних сіромах, який був заснований у 1859 році у колишньому особняку (на вигляд – справжньому палаці) українського шляхтича – поміщика Якима Сулими.

Син генерального судді Війська Запорізького, теж Якима, та нащадок славетного гетьмана Івана Сулими, полтавський дідич у 1833 році купив землю на Лютеранській (Німецькій) гірці та замовив проект величного палацу архітектору Станзані.

Читайте також: Зруйновано останній історичний будинок на Нижньоюрківській вулиці Києва. ФОТО

Вважається, що співавтором був сам Сулима, оскільки він цікавився архітектурою та садівництом, брав уроки у архітектора В. Стасова. Його маєток "Сулимівка" мав пролягати вниз по схилу до Бесарабки, натомість межі доходили до Круглоуніверситетської вулиці.

Сама споруда міського особняка мала за взірець італійські ренесансні вілли авторства великого Андреа Палладіо, зведені у землі Венето. Випусник Московського університету Яким Якимович навчався також за кордоном, служив у канцелярії воєнного міністерства та міністерстві освіти, але високих чинів не здобув. Сулима трагічно загинув у 1840 році і не встиг закінчити маєток, а тому його удова Уляна заповіла занедбаний недобуд під богодільню. Не буду переповідати історію цього закладу та осіб, які опікувалися "Сулимівкою". Ця славетна сторінка київської благочинності докладно описана, наприклад, у Віталія Ковалинського у праці "Меценаты Киева".

Зовнішній вигляд зазнав метаморфоз та трансформацій. Не збереглися: ані величний купол, який домінував над Хрещатиком ще на фото 1860-их, ані стрункий ампірний портик з шістьма іонічними колонами. Усі ці панські витребеньки не потрібні були закладу для сіроми.

Зараз архітектурний вистрій фасаду відповідає стану після перебудови 1868 року за проектом архітектора М. Іконникова. Але у 1866 році була прибудована домова церква на честь св. кн. Олександра Невського, яку пізніше реконструювали у псевдоросійському стилі. Цей сакральний компартимент був знищений безбожницькою владою у 1928 році, а будинок перетворено на комунальне житло. 

Читайте також: Чим приваблюють туристів два закинуті будинки у Пущі-Водиці. ФОТО

Наразі же утеплюють дерев'яні стіни другого поверху, спотворюючи фасад та закриваючи профільований карниз.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Антон КОРОБ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини