MENU

Експерт пояснив, як діють корупційні схеми у сфері постачання газових та водних ресурсів

3169 0

Тарифи. НКРЕПК ухвалила рішення про підвищення тарифів на тепло для 18 із 26 запланованих постачальників. Середній відсоток зростання тарифів на тепло з 1 січня не перевищив відсоток зростання вартості газу – 23,5%. НКРЕПК хоче підняти тариф на електроенергію на 15% з початку 2019 року. "Енергоатом" просить підвищити тариф на виробництво електричної енергії на 65%, "Укргідроенерго" – на 46%, ТЕЦ – на 21%. Прогнозоване зростання вартості електроенергії для промисловості та інших непобутових споживачів в першому і другому кварталах 2019 року становитиме лише 2%. Згідно зі звітом "Powering down coal" від Carbon Tracker, теплова генерація в Україні є найбільш неефективною і найбільш дорогою в світі. "Ціна електроенергії з вугільних електростанцій у нас на 40% дорожча, ніж в Європі і на 75% ніж в Росії".

Читайте також: Дипломат: Україна вже за два роки втратить і газотранспортну систему, і надходження до бюджету

Зловживання. НКРЕПК ухвалила рішення, яким заборонила операторам газорозподільної системи проводити донарахування в платіжки за природний газ, бо було виявлено, що "більшість операторів газорозподільних мереж у платіжних документах здійснила донарахування побутовим споживачам обсягів газу в середньому до 1,5%". Облгази і газзбути групи РГК Фірташа дезінформують споживачів у квитанціях за оплату газу з попередженням про донарахування за жовтень та три попередні роки зі значними сумами. Українці можуть перерахувати свої платіжки за газ за жовтень і зменшити суму виплати за інструкцією НАК "Нафтогаз України". І відбити незаконні дії Фірташа та Ко. Пізніше у заяві компанії Фірташа було сказано, що сплачувати нарахування ніби-то не треба. Та донараховані за 30 місяців суми у платіжках у деяких випадках досягають 12,5 тисячі гривень, і облгази посилаються на рішення Верховного суду. Гройсман заявив, що планує провести глобальну перевірку облгазів-монополістів. Разом з діями держави на повернення його Запорізького титано-магнієвого комбінату можна припускати, що почалось певне "політичне тертя".

Якість та порушення прав. НАК "Нафтогаз" заявляє, що природний газ неможливо розбавити, а чайники на плитах українців гріються довше з кількох інших причин. Можливою причиною того, що конфорка горить неправильно, у "Нафтогазі" називають забрудненість газової плити, недостатню кількість кисню у кухні, або низький тиск у мережі, який контролюється облгазами. Це не єдині незаконні дії щодо споживачів. Суд призупинив дію окремих пунктів постанови Кабміну про ПСО, які передбачають передачу Міністерству фінансів особистих даних споживачів газу без згоди самих споживачів. "Кабмін не зміг спростувати порушення Конституції і Конвенції про захист прав людини".

Міжнародні суди. Грошей від "Газпрому" ми так і не побачили, але зате успішно перерозподілили і заховали мільйонні премії. А поки НАК "Нафтогаз України" вдалося зробити перший крок в залученні американських судів до спору з "Газпромом" щодо стягнення з нього 2,6 мільярда доларів відповідно до рішення Стокгольмського арбітражу. Суд в США погодився із вимогами українського сторону і це лише перший крок у початку залучення до справи американців.

Читайте також: Reuters: Представитель США заявил, что обещаниям России продолжить транзит газа через Украину доверять нельзя

Реформи. Директор секретаріату Енергетичного співтовариства Януш Копач заявив про затягування анбандлінгу (розділення) з боку НАК "Нафтогаз України", що ставить під загрозу укладення нового довгострокового контракту на транзит російського газу через Україну. Крім того, розділення має дозволити сертифікувати нового оператора ГТС до кінця 2019 року. За відсутності такого оператора, вважає Копач, "Газпром" продовжить існуючий контракт на короткий термін, після чого спробує відмовитися від поставок газу через Україну. Згодом, в Брюсселі погодили спільний план дій наступних кроків анбандлінгу (виділення з "Нафтогазу" діяльності з транспортування газу). Перший крок – це розробити до кінця січня 2019 року необхідну систему контрактів (contractual framework) для створення сертифікованого оператора газотранспортної системи (TSO).

Завіса. Невідомі компанії постачають нам енергетичні ресурси через невідомо які права на газ та власності на цей газ  невідомого походження та невідомо на основі яких прав на транзит через газорозподільчі мережі. Антиконституційний орган НКРЕПК разом з Кабміном та Ко незаконно завищують нам тарифи, а ніби-то неконтрольовані облгази донараховують міфічні борги за сумнівними урядовими та судовими рішеннями. Все це супродовжується неякісними послугами та систематичним порушенням наших прав. Газове пекло.

P.S. Проблеми з водою. Кабінет міністрів виключив з державного бюджету на 2019 рік кошти, передбачені для фінансування програми "Питна вода України". "Якщо не вжити термінових заходів для підтримки складного водопровідно-каналізаційного господарства, вже в найближчому майбутньому можна поставити під загрозу надання в Україні послуг централізованого водопостачання та водовідведення". А щодо цін на воду, то Антимонопольний комітет проаналізував структуру і специфіку функціонування ринків виробництва і реалізації реагентів хлорної групи, в результаті чого було виявлено ряд порушень. Як підкреслюють в АМКУ, це "істотно підвищувало кінцеву вартість реагентів і впливало в кінцевому рахунку на тариф споживання питної води для населення".

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олексій РОГОВИК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини