MENU

Добра й погана новини нового меморандуму із МВФ

2702 0

Меморандум про економічну та фінансову політику з Міжнародним валютним фондом, який 5 грудня підписали президент, прем'єр, голова НБУ та міністеркою фінансів, не лише в півтори рази коротший за підписаний у березні 2015 року. Він набагато менш амбіційний. Так, цього разу кредитну програму з МВФ підписано лише на 14 місяців і за форматом це скромніша програма stand-by, а не масштабніша EFF.

Але не лише масштаб, але й сам дух нової програми цілком інший.

Вже ніхто не говорить про великі реформи, потрібні для економічного зростання. Головне – втримати в рік виборів хоча б те, чого вже досягли. Це зважена бюджетна політика, низька інфляція, гнучкий курс гривні, достатні валютні резерви, одна ціна на газ, незалежний аудит НАБУ. Ще один блок умов програми – впровадження раніше прийнятих реформ. Тут практичне створення Вищого антикорупційного суду, боротьба із власниками збанкрутілих банків, жорсткіша політика щодо недокапіталізованих банків. Із нового до умов додалася лише реформа Державної фіскальної служби.

Читайте також: Нова програма МВФ: шантаж не спрацює

Замість наявної в попередній програмі прямої вимоги ухвалити закон про обіг земель сільськогосподарського призначення, покінчивши з корупційним мораторієм, цей меморандум містить лише згадування про розроблений законопроект. Який уряд уже рік не вносить до Верховної Ради. Уряд і Фонд фактично відклали найпотужніше рішення, яке могло б дати поштовх зростанню інвестицій та економіки загалом.

Схожа ситуація із приватизацією. Хоча в самому меморандумі є зобов'язання уряду щодо продажу як великих, так і малих держпідприємств, скорочення списку підприємств, заборонених до приватизації, та підготовки до продажу пакетів акцій держбанків в умовах виділення коштів із цього блоку немає нічого.

Не має меморандум добрих новин і для бізнесу. На всі 14 місяців програми влада взяла на себе зобов'язання в жодний спосіб не знижувати податки. На початку 2019 року уряд пообіцяв зняти верхню межу для нарахування єдиного соціального внеску з "білих" зарплат, але це також не є умовою виділення коштів, тому з великою ймовірністю буде проігноровано.

Читайте також: Економічні підсумки року, що минає

Найсмішніше, що відклавши на рік непопупулярне рішення про підвищення цін на газ, уряд отримав у рік виборів надзвичайно жорстку кредитну програму. Заморожене підвищення зарплат держслужбовцям, обмежене – іншим бюджетникам, усі витрати прискіпливо контролюватимуть. Прем'єр-міністр цього разу переграв сам себе.

Отже, добра новина в тому, що рік виборів із великою ймовірністю буде роком фінансової стабільності. Це дозволить економіці пройти 2019 рік без утрат. Погана новина, що очікувати на реформи, потрібні для швидкого економічного зростання, нам не доводиться.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Гліб ВИШЛІНСЬКИЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини