Поліпшити самооцінку: як не піти хибним шляхом
Якщо в людини низька самооцінка, то вона шукає шляхів, як її вирівняти. Один із методів вирівнювання – чіплятися за оцінку зі сторони. Тебе хтось похвалив, підтримав, і ти на якусь мить почуваєш себе добре. Але цей шлях призводить лише до короткострокових покращень, бо підсвідома установка на низьку самооцінку сильніша за тимчасово полатане его. Вона поступово починає знову домінувати, й людина скочується назад в яму. До того ж метод підживлювання себе зі сторони – це узалежнення від тих, хто тебе може підтримати.
Ти всілякими способами несвідомо шукаєш шляхів, як викликати увагу до себе. Якщо цієї підтримки немає, і вона в голові прямо орієнтована на рівень оцінки себе, то відбувається ще глибший і глибший провал. Крім того, зовнішня похвала працює лише на поверхневу частину свідомості, яка не гарантує глибинних результатів, а працює обмежений період і може призводити до інших крайнощів – створення ефекту надлишкової важливості себе нібито в очах інших людей. І є лише різновидом прояву такої низької самооцінки.
Читайте також: Помиляйся краще: невдача – одна з характеристик доби
Інший напрямок – виховувати самоцінність у собі. Самоцінність у глибинному розумінні полягає в тому, що кожна людина унікальна вже самим фактом свого існування, має в собі якісь особливі здібності, особливі плани Бога, вищих сил на неї та відіграє важливу роль у цьому світі. Немає неважливих людей. Найпростіше відновлення довіри до себе – це повірити й бути переконаним у цих фундаментальних принципах. З огляду на це розуміння, треба давати собі шанс незалежно від глибини претензій до себе й самокопань.
Іще слід брати до уваги розуміння, що не можна не робити помилок. Помилки – це частина розвитку. Без руху навпомацки неможливо вийти до світла. Нехай навіть вп'яте, вдесяте робиться нібито неправильний крок. Але все одно, доки живий, ти завжди можеш щось змінити.
Адекватна самооцінка – це сукупність глибинних переконань на підсвідомому рівні. Це виявляється в тому, що ти "справді глибоко переконаний" у тому, що маєш цінність у собі. Якщо говориш собі, що ти крутий, але десь із глибини щось каже: "Ага, ага, порозказуй мені тут", то, значить, іще є над чим працювати.
Читайте також: Горила-невидимка допомагає збагнути істину. ВІДЕО
Відновлення довіри до себе, вміння собі ж пробачати, розуміння, що минуле не змінюване, а зараз, цієї миті ти можеш багато чого корисного зробити, любов до себе, повага до своєї сутності, – все це частина передумов для руху. Надмірна вимогливість може шкодити. Треба давати собі шанс навіть не робити нічого. Давати право бути недієвим і цілком неефективним. І щонайменше не картати себе за це.
Відсутність осуду за невідповідність своїм і чиїмось вимогам допоможе звільнити розум від зайвого шуму думок, і в цій тиші знайдеться бачення, як робити перший крок для змін.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки