MENU

"Снігові зустрічі" задля європейської безпеки

3330 0

12 років тому фахівці з політики безпеки, чиновники та політики вперше зібралися на засніженому литовському курорті Тракаї, аби подискутувати на 24-годинному інтенсиві. У мене досі зберігаються нотатки з першої "Снігової зустрічі", та й з усіх подальших. Дебати велися легко, були сповнені конкретики й поінформованості, пише для "Тижня" Едвард Лукас

2007-го ідея про те, що європейська безпека під загрозою, людям, далеким від цієї теми, здавалася ексцентричною. Роком раніше Володимир Путін виголосив погрозливу промову на Мюнхенській конференції з безпеки. Однак Естонія тоді ще не зазнала кібератаки (це сталося лише влітку), та й катастрофічний саміт НАТО 2008-го в Бухаресті, на якому Адміністрація Буша позбавила Україну та Грузію шансів на вступ, іще був далеким майбутнім. НАТО не мало на той час жодних планів дій для оборони країн Балтії та не бачило в них потреби. Тема територіальної оборони була табу. Перспектива, що Росія вторгнеться в сусідню країну й анексує її територію, видавалася малоймовірною навіть для "яструбів", що зібралися в Тракаї.

Читайте також: Трампове президентство загрожує вільному світові зсередини – журналіст

Із часом "Снігова зустріч" стала значно більшою та структурованішою, що, хай як сумно, було зумовлено необхідністю. Проте головна особливість цього заходу – відверті й нерегламентовані дискусії – лишається. Щороку з’являються нові обличчя й нові нагальні питання. Та сутність проблем здебільшого незмінна: чи можуть країни європейського прикордоння довіряти американцям? За часів Адміністрації Буша хвилювалися про те, що війна з тероризмом (була така, пам’ятаєте?) шкодить трансатлантичній злагоді. За Барака Обами – про те, що перезавантаження відносин із Росією призведе до легковажності, різкого скасування планів протиракетної оборони й ухилу в бік Азії.

Обурена риторика Дональда Трампа й далі загострює проблему. Факти очевидні: військова підтримка США "прифронтових держав" іще ніколи не була такою великою й добре фінансованою. Та що як у разі кризи запальний і бізнес-орієнтований президент прийме хибне рішення (чи напише щось таке у Twitter)? Ніхто не знає. Деякі литовці між собою або й відкрито обговорюють, що США можуть "викинути" країни Балтії та інших європейських союзників так само, як курдів у Сирії.

Щоб уникнути такого сценарію, слід зробити так, аби Сполучені Штати не могли обійтися без союзників. Незмінною темою "Снігової зустрічі" лишається те, чи достатньо роблять європейці. Звісно, порівняно з низькими стандартами 2007 року бюджети на оборону злетіли до небес. Литовські політики досяг­ли майже цілковитого міжпартійного консенсусу щодо того, що треба підняти оборонний бюджет до 2,5% ВВП. Він став можливим завдяки особливому ставленню Литви до питань безпеки – інші країни можуть про таке лише мріяти. Крім того, консенсус свідчить про ще один момент: іноземні гості тепер з’їжджаються на "Снігову зустріч" не тільки щоб учити, а й щоб учитися. Багатьом цікавий досвід Литви в питаннях кібербезпеки, взаємодії з Білоруссю, стресостійкості, резервів, інформаційної війни тощо. Господарі заходу, мабуть, іще надто скромні щодо цього, але було б добре, якби на майбутніх "Снігових зустрічах" вони більше ділилися місцевими талантами, ніж зосереджувалися на іноземних фахівцях.

Читайте також: Огризко: Європейська зовнішня політика деградує

Тим часом дилем не бракує. Європі слід докладати більше зусиль, але при цьому уникати провокаційних назв, як-от "Стратегічна автономія" чи "Європейська армія". Маленькі країни розраховують на міжнародні угоди, але Адміністрація Трампа віддає перевагу двостороннім. "Форт Трамп" у Польщі за належного підходу міг добре прислужитися країнам Балтії, але й поставити їх під удар.

На сьогодні найактуальнішим питанням для Вашингтона є не Росія, а Китай. Литовцям та їхнім друзям і союзникам у Європі необхідно показати Адміністрації Трампа, що вони здатні допомогти на цьому незнайомому фронті й аж ніяк не заважатимуть. Насамперед це означає, що потрібен критичний погляд на бізнес за підтримки китайців у регіоні. Двох варшавських бізнесменів Huawei – пов’язаної з пекінським режимом компанії у сфері телекомунікацій – було заарештовано в Польщі саме тоді, коли учасники "Снігової зустрічі" прямували до аеропорту. Мабуть, це добрий знак на майбутнє. 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Едвард ЛУКАС


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини