MENU

Економіст: Найбільша нинішня загроза для України – це технологічне відставання

2650 3

Економіка тримається на трьох китах – це інституції, інвестиції та інновації. Основна криза в Україні – інституційна. Без її подолання фактично неможливі інші реформи. Можлива тільки їх імітація. Інституції неадекватні та неефективні. У зв'язку з цим існує інвестиційна та інноваційна криза. Інвестицій та інновацій недостатньо, щоб здійснити системні технологічні зміни. Наслідком цього є технологічне відставання, деіндустріалізація і перетворення країни на сировинний придаток і резервуар робочої сили. Не розвивається машинобудування, кораблебудування, літакобудування. Україна знаходиться на 134 місці в світі по виробництву ВВП на душу населення.

Звичайно, фактор війни та загарбання територій відіграв вкрай негативну роль. Відбувся обвал ВВП у два рази (до речі, у цьому є вина не тільки війни). Але все-таки навіть у цих важких умовах слід діяти адекватно, ефективно та перспективно. 

Без технологічного ривка Україна може відстати назавжди. Найбільша нинішня загроза для України – це технологічне відставання.Тому найважливіше завдання поточного моменту – його подолання. 

Читайте також: Україна як аграрна наддержава: переваги й недоліки

Основною рушійною силою розвитку економіки є інноваційні технологічні інвестиції – внутрішні й зовнішні. Від них вирішальною мірою залежить майбутнє нашої країни. У розвинутих країнах теж відбувається деіндустріалізація, але в інший бік, ніж у нас – у бік інноваційного розвитку.

Основною причиною нашого відставання є кланово-олігархічний капіталізм, який тримається за монополізм. Як відомо, всяка монополія веде до загнивання. Україна стоїть перед невідкладною необхідністю здійснити демонтаж кланово-олігархічного капіталізму на основі демонополізації, переходу до конкурентної ринкової економіки, створення акціонерних товариств, коли широкі верстви населення стають співвласниками підприємств, тобто переходу до "народного капіталізму".

Необхідно радикально міняти систему оподаткування. У нас бідні платять більше податків ніж багаті. Очевидно, що необхідна прогресивна система оподаткування. Вкрай необхідна радикальна реформа заробітньої плати. Слід ліквідувати фінансово невиправдані й аморальні гігантські розриви в заробітній платі.

У цивілізованих країнах максимальна заробітна плата складає 5-7 середніх заробітних плат. Надзвичайно важливо забезпечити доступ до кредитів. Національний Банк повинен дбати не тільки про курс гривні, а й про доступні кредити.

Читайте також: Китайський виклик для нашої економіки

Підвищення облікової ставки НБУ робить кредити дорогими і веде до фінансової кризи.

Для переходу до економічного зростання потрібні дві основних умови: 1) сприятливий інвестиційний клімат; 2) зростання купівельної спроможності населення.

Де взяти гроші для ривка і прориву? В офшорах (з України виведено в офшори 120 млрд. доларів), на митниці (5-6 млрд. доларів зникає щороку), "в тіні" (35% економіки), у фінансових "чорних дірках", у "податкових ямах", в корупційних схемах.

Я не можу збагнути, як влада (всі три гілки) в бідній воюючій країні могла не перекрити офшори і не навести лад на митниці?!

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Володимир ЧЕРНЯК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини