Боротьба за свободу та незалежність народу коштує життя його кращих синів і дочок – історик
Якщо народ не пам'ятає тих, хто загинув за його свободу, незалежність, його право та достойне місце серед інших народів світу, то він стане жертвою шахраїв, пройдисвітів, злодіїв та іншого непотребу, якого так багато в історії і людства, і кожного народу, який нічого доброго в житті не робив, ні для суспільства, ні для інших людей. А тільки прагнув розбагатіти, ошукуючи, обманюючи та обдурюючи інших.
Тому сьогодні ми згадуємо першого українця, якого вбили в процесі боротьби за виборче право та рівність українського народу з іншими. Це – Марко Каганець. Кандидат в депутати парламенту, активіст і організатор українського громадського, економічного та культурного життя.
Читайте також: Історик: Де і коли ви останній раз бачили і читали слово "добродій"?
На початку ХХ ст. писали: "6-го лютого 1908 року упав від жандармського баґнета оден з найсвітлійших представителів нашого селянства Марко Каганець з Коропця, бучацького повіта, цілою душею відданий праці й боротьбі за кращу долю своїх братів. Не посідав він великої освіти, але посідав те, чого брак у тисяч освічених людей – повну любови душу.
Він сам себе просвітив, сам себе осьвідоми, учився де тільки міг і коли міг, а в нашій літературі був ліпше очитаний. Ніж який інтеліґентний.
Був давним членом нашого товариства "Просвіта", передплачував часописи і книжки, хоч був дуже бідний чоловік – взагалі був взірцем селянина-патріота. Робітника свого народу. Був головою читальні "Просвіти", яу рівно "Каси позичкової", що світло стояло під його проводом.
В політичнім життю брав якнайживішу участь. І під час останніх виборів до сойму Він також робив все. Що був у силі аби вибори випади світлійше, аби не удалося поіалити українського кандидата. І за те – стріла Його предчасна смерть від баґнета жандарма і робітник народний упав серед білого дея, на руках своєї жінки й сестри. Громом ся вість пронеслася по всій Руси-Україні й далеко поза її границями".
Читайте також: Неможливо збудувати національну державу використовуючи все, антинаціональне за своєю суттю, радянське законодавство – історик
На фото можете прочитати про похорон цього Українця...
Решту висновків та порівнянь з подіями сучасності – ваші.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки