Після Давосу-2019. За інвестора потрібно боротися
Український дім, що проходив у рамках Всесвітнього Економічного Форуму в Давосі 2019, підтвердив інтерес інвестиційної спільноти до України. Однак на світовій арені Україна займає дуже скромне місце, в світі все ще мало інформації про нашу країну. Це відбивається на іміджі й не сприяє нарощуванню потоку прямих інвестицій.
Наведу простий приклад. В рамках ВЕФ Україна підписала угоду з норвезькою компанією NBT, французькою компанією Total Eren і Європейським банком реконструкції і розвитку (ЄБРР) за проектом вітрової енергетики «Сиваш». Варто визнати, що ключовий мотиваційний фактор – це високий тариф на альтернативну енергетику (так званий «зелений» тариф). По суті, тариф, що дозволяє проводити крос-субсидування за рахунок виробників електроенергії з інших джерел. З огляду на це, говорити про те, що ця угода стане локомотивом для залучення маси інших інвестицій найближчим часом, напевно, передчасно.
Разом з тим, якщо порівняти показники рівня злиттів і поглинань в Україні з європейськими країнами, обсяги інвестування досить малі. Якщо в Україні відношення злиттів і поглинань до ВВП становить всього 1,4% в порівнянні з середнім світовим показником в 4,3%, то для США цей рівень складає 9,1%, а для Великої Британії – 13,3%.
Але інтерес до України все-таки є. Увагу до нашої країни демонструє навіть такий пересічний факт, як позиція світових ділових ЗМІ при висвітленні України. В цілому за підсумками форуму в Давосі Україна стала 56-ю країною за рівнем згадування за січень 2019 року і 48-ю за останні 12 місяців.
Бажання розглянути можливість інвестувати в нашу країну я зазначив також під час спілкування з інвесторами з країн Європи. Для мене було показово, що в ряді випадків цьому інтересу передувала моя докладна розповідь-презентація про найбільш перспективні галузі української економіки і країну в цілому. Представники деяких компаній за підсумками такої бесіди тепер планують відвідати Україну. По суті, це означає, що інвестори не достатнього знають Україну для того, щоб здійснювати інвестиції в неї.
Читайте також: Підсумки Давосу для України
Можливо, однією з причин невисокої довіри до України також є «молодий вік» нашої країни як незалежної держави. Моментів інвестиційного буму в історії нової України мало, а ті, які мали місце, часто завершувалися періодом економічної кризи. Новітня історія України, яка настала після Майдану, хоч і має позитивні кейси інвестування, поки що не є достатньою базою. Інвесторів відлякує геополітична нестабільність, проблеми із захистом прав власності та відсутність ясної довгострокової стратегії розвитку країни.
Які висновки? Перш за все, нам потрібно вчитися розповідати про себе в світі, говорити про проведені реформи і успішні кейси інвестування. Наприклад, успішні кейси приватизаційних конкурсів могли б підвищити рівень довіри серед інвесторів. Таким чином, і бізнесу, і органам державної влади варто сфокусуватися на побудові іміджу України за кордоном і сформулювати дуже ясні меседжі для інвесторів. Мова не тільки про участь в міжнародних заходах формату ВЕФ. Коло таких заходів має бути набагато ширше.
По-друге, необхідна підтримка інвестиційних процесів як з боку уряду, так і адміністрацій регіонів, які повинні стати локальними партнерами для інвесторів.
По-третє – це боротьба з корупцією і завершення судової реформи, зокрема, створення ефективного антикорупційного суду, який може стати тим самим наріжним каменем для залучення інвестицій в економіку.
По-четверте, необхідно визначити галузі для інтенсивного просування України на міжнародному ринку. На мій погляд, успішними секторами можуть стати: аграрна галузь, сектор комерційної нерухомості, альтернативних джерел енергії та IT. Чому саме вони?
Читайте також: Истинная суть шапочного кризиса в Давосе
Аграрний сектор. Родючі ґрунти – ключовий фактор інтересу до цієї галузі. Крім того, очікується, що інтерес інвесторів з країн Близького Сходу і Азіатсько-Тихоокеанського регіону до української сільськогосподарської галузі продовжиться. Це буде стимулювати ринок розвиватися і мотивує місцевих інвесторів зосередитися на підвищенні ефективності за рахунок наявних активів. Відповідно, інвестиції в аграрний сектор дуже перспективні і наша країна має переваги в порівнянні з багатьма іншими країнами.
Сектор комерційної нерухомості. Низькі ціни на нерухомість в Україні можуть забезпечити достатньо високий показник прибутковості при відносно низькому рівні ризику. При цьому, банки і Фонд гарантування вкладів будуть продовжувати продажі таких об'єктів, а значить і пропозиція нерухомості для продажу на ринку буде продовжувати рости.
Сектор альтернативної енергетики. 2019 рік, ймовірно, стане останнім шансом для інвесторів забезпечити вигідний зелений тариф для нововведених потужностей, тому їм буде вигідно ним скористатися.
Галузь високих технологій – це, перш за все, люди, їх таланти, вміння і професіоналізм. Все це Україна має. Крім того, такі IT компанії можуть бути цікаві міжнародним інвесторам через порівняно невисоку вартість послуг і швидкі темпи зростання в порівнянні з іншими країнами.
І на останок. Коли Bloomberg робив опитування учасників Давосу про кращі об'єкти інвестування в цьому році, співдиректор американської інвестиційної компанії Bridgewater Грег Йенсен відповів, що варто звернути увагу на ринки, що розвиваються, оскільки зростання Європи сповільниться. Для України, яка належить до числа таких ринків, зовнішня кон'юнктура складається сприятливо. Однак, чи зуміємо ми скористатися цим шансом залежить тільки від нас самих.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки