MENU

Сім кроків для втілення в життя політичного гасла про чесні податки

625 1

Рівень політичної культури в Україні можна легко оцінити за кількістю та якістю білбордів і сітілайтів, пише у своєму блозі на "Новому часі" колишня заступниця міністра фінансів України Олена Макеєва. Справа, зліва, зверху – всюди обличчя кандидатів обіцяють нове життя простим людям. І чим ближче до виборів, тим швидше Київ огортається шумом рекламних оголошень. Програми кандидатів у президенти країни рясніють захопленими гаслами та мало чим відрізняються від білбордів: багато пишномовних слів, однак нічого про людей. Суцільний популізм. І все заради влади, а не справжніх реформ.

Детінізація економіки, свобода конкуренції, розвиток внутрішнього виробництва, чесні податки, боротьба з олігархами, прозорі бюджети, соціальні гарантії, високі зарплати, пристойні пенсії, доступна медицина – все це очікування людей, які живуть від виборів до виборів у надії, що наступний президент їх таки втілить у життя. Програми кандидатів фактично маніпулюють мріями людей, повторюючи їх як мантру.

Подивіться програму французького президента Макрона. Він написав конкретні дії: що треба зробити, аби втілити мрії людей. Він підрахував, скільки це коштуватиме бюджету країни – чесно, прозоро й відповідально. Макрон говорив дієсловами зі суспільством, а не декоративними епітетами для прикраси обіцянок. Наприклад, пообіцяв знизити податок на прибуток бізнесу з 33,3% до 25% протягом п’яти років і порахував, що це коштуватиме країні 10 мільярдів євро. Чи можна це порівняти з гаслом ввести податок на виведений капітал без пояснення, як будуть компенсовані втрати бюджету країни на понад 10 мільярдів євро?

Отже, справжній кандидат у президенти – це реформатор, який на відміну від популіста має говорити із своїми виборцями дієсловами. Програми мають містити конкретні дії, які будуть зроблені задля підвищення рівня життя українців.

Особисто для мене політичне гасло "чесні податки" означає таке:

1. Розширити базу оподаткування за рахунок істотного перегляду та суттєвого зменшення наявних податкових пільг, значну частину яких ввели в інтересах окремих підприємств і власників. На сьогодні податкове та митне законодавство містить близько 400 пільг і преференцій, а це створює нерівні умови для бізнесу та знищує конкуренцію.

Перегляд цього списку дозволить встановити рівні права й обов’язки всіх платників податків перед законом, розширити базу оподаткування та збільшити доходи бюджету. Чим більше доходів бюджету – тим вищі пенсії, кращі дороги, сильніша держава.

Читайте також: Рецепт успіху популістів: український виборець хоче чути, але не хоче бачити

2. Долучити Україну до всесвітнього процесу боротьби з офшорами. Адже саме в офшорах зникає значна частка наших із вами бюджетних грошей. Важливо пришвидшити імплементацію Плану дій BEPS та автоматичний обмін інформацією, що значно посилить боротьбу зі штучним розмиванням податкової бази й виведенням капіталу за кордон.

Кошти мають залишатися й оподатковуватися в Україні. Прозорість і рівність всіх перед законом мають бути безперечною цінністю кожного громадянина.

3. Побудувати "cashless economy" – безготівкову економіку. Для цього розширити коло суб’єктів господарювання, які зобов’язані застосовувати касові апарати у своїй діяльності, а також спростити правила проведення безготівкових розрахунків. В Україні тіньова економіка є нагальною проблемою, що безпосередньо впливає на конкурентоспроможність, інвестиційну привабливість і рівень життя населення.

Ефективна боротьба з тіньовою економікою дозволить збільшити державні доходи, що й підвищить якість і кількість державних послуг.

4. Модернізувати спрощену систему оподаткування з метою недопущення зловживання цим режимом з боку великого бізнесу. Спрощена система має бути справжнім стимулом для самозайнятих осіб і домогосподарств – не для торговельних центрів, фешенебельних готелів і ресторанів. Особливо тих, які отримують величезні прибутки, а до бюджету сплачують копійки.

5. Привести податкову політику у відповідність до права ЄС і виконати зобов’язання України в рамках Асоціації з ЄС.

Читайте також: Україна та перспективи нашої економіки очима трейдера

По-перше, поступове збільшення акцизів дозволить суттєво підвищити доходи місцевих бюджетів. По-друге, порядок у податковій політиці дозволить розширити базу оподаткування, що безпосередньо вплине на доходи державного бюджету.

6. Запровадити державне податкове стимулювання інвестицій у промислове виробництво шляхом запровадження прискореної амортизації та встановлення пониженої ставки податку на прибуток для мікро- та малого бізнесу на рівні 10%.

Така допомога створить умови для формування й накопичення на підприємствах фінансових джерел, що забезпечують їх інвестиційну діяльність. Крім того, податкове стимулювання стане компенсатором тимчасової відсутності доступу до зовнішнього фінансування.

7. Змінити філософію оподаткування доходів фізичних осіб в Україні – перейти від індивідуального оподаткування громадян до оподаткування сім’ї. Це дасть можливість платникові податку обирати саме той варіант оподаткування доходу – спільний або роздільний для подружжя – що буде економічно вигідним для сім’ї та посилить дію принципу соціальної справедливості. Для цього при спільному оподаткуванні доходів слід передбачити суттєві пільги у вигляді неоподатковуваних сум доходу на кожного члена сім’ї, що перебувають на утриманні платника податку, а не лише неповним сім’ям.

Я щиро вірю, що в нашій країні народиться свій Макрон, для якого перемога та влада не буде самоціллю й інструментом особистого збагачення. Метою будь-якої реформи має бути покращення рівня життя звичайного українця.

Мабуть, тоді зникне й міський шум білбордів і сітілайтів: кандидати будуть готові говорити з людьми дієсловами, а не пустими гаслами обіцянок.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олена МАКЕЄВА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини