MENU

Комуналка по-швейцарськи: шалена якість за шалені ціни

2704 0

Тут не чекають зниження тарифів від мера чи депутатів, бо чітко знають, скільки платять, за що і чому.

Ми переїхали до Женеви цього літа, і майже одразу після того, як знайшли собі квартиру, на дверях нашого під'їзду з'явилося оголошення про профілактичні роботи наступного місяця. Обіцяли відсутність гарячої води протягом трьох годин, з 10:00 до 13:00, в один із робочих днів наступного місяця.

Я не могла повірити, що ці київські комунальні негаразди, коли обіцяють відключити воду на три дні, а увімкнути можуть і через півроку, наздоженуть мене ще і тут, у Швейцарії. З острахом я майже місяць чекала і готувалась до часу "ікс". В оголошений день гаряча вода перестала текти через 20 хвилин після заявленого часу початку робіт. І… Вже за кілька годин з’явилась знову. Ті, хто були на роботі, взагалі цього не помітили. "Це і все?" — розгублено подумала я. Хоча, звісно, відчула величезне полегшення.

Опалення восени нам теж дали чітко за графіком. Електроенергію за той час, що ми тут живемо, не відключали жодного разу. Сміття вивозять безперебійно. Підлогу в під’їзді, ліфт, спільні вікна і двері щодня миє наша адміністраторка під’їзду, що живе в нашому ж будинку. Я досі не зрозуміла хто, як і коли прибирає територію навколо нашого будинку, але вона завжди в ідеальному стані.

Читайте також: Монетизація субсидій: реформа чи проформа?

І хоч така якість комунальних послуг спостерігається по всій країні, треба розуміти, що Швейцарія держава надзвичайно децентралізована. Відповідно, система організації надання і споживання житлово-комунальних послуг у кожному кантоні своя власна, і може різнитись навіть від міста до міста.

Однак це не впливає на загальний стандарт їх надання по країні — найвищий. Комунальні служби тут працюють так само, як і механізм швейцарського годинника — точно та чітко. Але коштує це — відповідно. І тут звикли економити на комунальних, але не лише через їхню вартість — а й тому, що усвідомлюють справжню ціну природних ресурсів.

ВЛАСНИК І ОРЕНДАР — ВЕЛИКА РІЗНИЦЯ

У Женеві, де живемо ми з родиною, комунальні послуги надає компанія  "Services industriels de Genève" (SIG), яка існує ще з 1896 року. Вона належить частками кантону Женева, місту Женева та муніципалітетам кантону.

SIG сама-одна відповідає за все: постачання води, газу, електроенергії, опалення, водовідведення, збирання і переробку відходів та надає послуги у сфері телекомунікацій. До речі, саме ця компанія відповідає за функціонування відомого у всьому світі символу міста — знаменитого Jet d'eau, фонтану, що б’є з самого Женевського озера. 

Якщо ви не отримали якусь із послуг на належному рівні (а таке уявити майже нереально), у вас є єдиний номер клієнтської підтримки SIG, який знайти дуже легко. Ви дзвоните, залишаєте своє звернення і — ключовий момент — можете бути впевнені, що на нього відреагують належним чином і якомога швидше. 

Люди роблять свою роботу ідеально, але і оцінюють себе відповідно. Тарифи на всі комунальні послуги в Швейцарії чималі.

Принципи оплати комунальних відрізняються залежно від того, власник ви чи орендар житла. Якщо житло орендуєте, то зазвичай за комунальні треба сплачувати від 10% вартості оренди. Тобто вважається, що саме на таку суму орендарі можуть скористатися комунальними послугами (газ, опалення, світло і т.д.). Плата за них вноситься щомісяця разом з платою за оренду — всі 100% на місяць наперед на банківський рахунок господаря.

Якщо ви за щось переплатили, можна не переживати — в кінці року буде зроблено перерахунок, і гроші вам повернуть. Якщо ж перевикористали — попросять оплатити різницю. При цьому чим більше ви перевищили витрати якогось ресурсу, тим вищим буде тариф, який застосують до цього понаднормового обсягу. 

Наприклад, вартість квартири десь у віддаленому від центра районі, дуже схожої на стандартну двокімнатну "хрущівку" в Києві з мікро-кухнею і таким самим санвузлом, коштуватиме від 2 тис.дол. на місяць. Комунальні такої квартири обходитимуться орієнтовно від 200 доларів на місяць. Тобто 2200 доларів або ж понад 59 000 тисяч гривень за оренду та комунальні у Женеві — це мінімум.

Як правило, в договорі оренди завжди прописується, які саме комунальні  ви маєте сплачувати, але зазвичай це гаряча і холодна вода та водовідведення. За опалення і електроенергію може надсилатись окремий рахунок, але якщо ви орендуєте житло, зазвичай всі рахунки ви сплачуєте авансом — тобто за опалення в грудні вам надішлють рахунок до оплати на початку листопада.

Вартість прибирання спільних територій і вивозу сміття найчастіше включена у загальну вартість оренди квартири. Але під час підписання договору оренди ви зобов’язуєтесь дотримуватись правил поводження з відходами, ухваленими у відповідній місцевості, іншими словами, сортувати сміття — це обов’язок.

Санкції за несплату чи несвоєчасну сплату комунальних послуг орендарями тут дуже прості. Як правило, договір оренди укладається на один рік. Якщо господарю не сподобається щось у тому, як ви виконуєте свої обов’язки орендаря, він просто не продовжить з вами контракт на наступний рік. А знайти житло для оренди в Женеві дуже складно, а надто з поганою репутацією винаймача (повірте, інший власник житла про неї дуже легко дізнається).

Окрім цього, під час укладання договору оренди житла ви маєте покласти на спеціальний недоторканий рахунок у банку вартість трьох місяців оренди. І у випадку наявності будь-яких боргів за комунальні послуги орендар має право не питаючи орендаря стягнути відповідні гроші з цього рахунку.

Іншим чином сплачують комунальні власники житла. Ті, хто живуть у власних квартирах чи будинках, сплачують все по лічильниках. Вони зобов’язані зареєструвати свій особистий кабінет споживача комунальних послуг на сайті SIG. Далі вже можна обирати кілька варіантів оплати:

платити середню ціну послуг щомісяця із подальшим перерахунком за показаннями лічильників в кінці року;
платити щодвамісяця із подальшим перерахунком за показаннями лічильників в кінці року;
зафіксувати бажання платити згідно з показаннями пристроїв обліку і самостійно передавати цифри про отримані послуги до обслуговуючої компанії щомісяця.

Вивезення сміття і прибирання навколишньої території також є обов’язком господаря житла. У багатоквартирних будинках це зазвичай вирішується тим, хто відповідає за управління господарськими справами будівлі за згодою власників житла. Господарі приватних будинків мають покладатись тільки на себе і домовитись із відповідною комунальною службою. 

Читайте також: Україна лише відкладає дефолт у часі, але не скасовує його

Оскільки вартість послуг немаленька, то зайвим буде говорити, що жителі кантону намагаються економити — так-так, попри дуже і дуже пристойні заробітки. Наприклад, всі батареї у помешканнях мають регулятори, які дуже зрідка вмикають на максимальну потужність. Швейцарці віддадуть перевагу одягнутим на себе теплим речам вдома, аніж гарячим батареям, кожен градус в яких б’є по їхній кишені.

А ввечері тут нечасто побачиш вікна, у яких яскраво горить світло — всі використовують економні лампи і обирають ті, що споживають якомога менше електроенергії. В магазинах побутової техніки перший критерій, про який говорять консультанти — це клас енергоефективності пристрою, А+++ тут найзатребуваніший. Так само і щодо води.

ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЯ: "ПОВНІ" І "ЩАСЛИВІ" ГОДИНИ

SIG від 2017 року гарантує всім своїм абонентам, що 100% енергії, яку вони споживають, є відновлюваною. Окрім цього, компанія пишається відсотком електроенергії, яку виробляє локально, тобто у Женевському кантоні — близько 25%, все інше — не місцеве, але все одно виключно швейцарське. 

Тарифи на електроенергію встановлюються кожного року нові, вони можуть бути як вищими, так і лишитися незмінними. Вартість 1 кВт/год включає в себе:

- вартість енергії;
-вартість користування мережею;
-місцевий обов'язковий платіж за публічне управління SIG (14,2% від використання мережі в сентімах за кВт/год);
-федеральну надбавку (на розвиток відновлюваної енергії та захист водних ресурсів).

Тарифів на електроенергію насправді існує близько півтора десятка, залежно від того, хто є абонентом (фізична чи юридична особа), для яких цілей використовується електроенергія (побутові чи комерційні) і як влаштована система використання електроенергії в приміщенні абонента (наприклад, є тариф, який застосовується для водонагрівачів, що встановлені до 1 січня 1990 року).

Але приватні споживачі (ті, що щорічно використовують менше 30 000 кВт/год з потужністю до 500 кВА) традиційно платники одного з двох тарифів: "Простий профіль" і "Подвійний профіль".

"Простий" — це коли вартість 1 кВт/год однакова протягом доби. "Подвійний" розрізняє "повні" і "щасливі" години. "Повні" — це з 7:00 до 22:00 протягом робочих днів і з 17:00 до 22:00 на вихідних, тариф там звичайний. "Щасливі" години тривають з 22:00 вечора і до 7:00 ранку в будні дні і з 22:00 до 17:00 ранку у вихідні, протягом яких вартість зменшена — на 23,6-32,5 % залежно від походження електроенергії. Для "Подвійного" профілю необхідна установка двофазного лічильника, що за бажанням абонента встановлюється SIG безкоштовно.

Мабуть, багато хто здивувався, побачивши зауваження щодо походження електроенергії. Так от, у Швейцарії кожен абонент може самостійно обрати, якою саме електроенергією він бажає користуватись.

Є 4 опції:

— синя енергія: вона є найдешевшою, її виробництво вважається найменш екологічним (та, яка виробляється на ГЕС). Вона швейцарська, але не місцева, той, хто нею користується, не отримує додаткові переваги від SIG та не є учасником місцевих екологічних проектів під егідою компанії.

— три опції зеленої енергії:

- 80% синьої + 20% зеленої;
- 60% синьої + 40% зеленої;
- 100% зеленої енергії.

Зелена енергія є на 100% місцевого походження, це або гідро-, або сонячна енергія. Її екологічність сертифікована за найавторитетнішою системою сертифікації енергії в Європі. Передплатник зеленої енергії переплачує від 0,8 до 4 центів на кіловаті, які йдуть в тому числі на підтримку екологічних і інноваційних проектів. А за це, окрім морального задоволення, отримує ще і можливість моніторити проекти, які співфінансує.

Отже, тарифи такі: в "простому" тарифі за умовами "повного часу" за найдешевшу, синю, електроенергію ви Закрити
Вся інформація про ціни тут і далі взята з офіційного сайту SIG

заплатите 24 центи за кВт/год (включаючи ПДВ). 100% зелена гідроенергія обійдеться у 28,3 центи за кВт/год, а сонячна, найдорожча — коштуватиме 33,6 центи за кВт/год.

У подвійному тарифі ціни дещо відрізняються.

Якщо коротко, то найнижча ціна, яку може сплатити середньостатистичне швейцарське домогосподарство за місяць (в середньому SIG рахує це як 250 кВт/год) становить приблизно 43 долари, тобто орієнтовно 1200 грн. Це якщо користуватиметься виключно "синьою" енергією і виключно вночі або в певні години на вихідних за умови наявності двофазного лічильника. 

Читайте також: Як Україна втрачає економіку

Середній же рахунок на звичайну електроенергію становитиме 60 доларів за місяць (1680 гривень), а стовідсоткова екологічна зелена енергія коштуватиме на 10 доларів дорожче і обійдеться приблизно у 70 доларів на місяць (1960 грн.)

Приватним клієнтам пропонується заохочення за економію. Якщо ви протягом року спожили на 4% електроенергії менше, то отримаєте знижку приблизно 10% на оплату електроенергії за рік. Якщо зекономите 8% енергії за рік, то знижка сягне 20%. Згідно з інформацією на офіційному сайті SIG, у 2017 році понад 87 000 їхніх клієнтів отримали бонус за економію електроенергії у вигляді середньої щомісячної знижки у цілих 55 доларів!

Існують також програми і проекти щодо залучення населення до використання альтернативних джерел електроенергії, наприклад, надаються різноманітні пільги та знижки за встановлення сонячних батарей власникам приватних садиб або купівлю квадратних метрів сонячних батарей у спеціальних "сонячних парках".

ГАЗ: БЛАКИТНИЙ, "ЗЕЛЕНИЙ" ТА БІОГАЗ

Ціна на газ для домогосподарств в Женеві, так само, як і на електроенергію, залежить від декількох факторів. І так само існує 4 види тарифів:

— "звичайний" — орієнтовно 8 доларів за кВт/год (природний газ, тариф не включає нейтралізацію викидів СО2);

— три види екологічного тарифу (з "нейтралізацією" викидів вуглекислого газу і підтримкою екологічних проектів):

- "блакитний" — близько 8,5 центів за кВт/год (природний газ, тариф включає нейтралізацію викидів СО2);
"зелений" — майже 9,5 центів за кВт/год (2%біогазу (з відсортованих біовідходів) + 98% природній газ + нейтралізація викидів СО2);

- біогаз — 13 центів за кВт/годт (10% біогаз, 90% природній газ + тариф включає нейтралізацію викидів СО2).

Наприклад, для індивідуального будинку в 130 квадратних метрів, включно з податками, вони будуть такі:  163 долари на місяць за найдешевшим тарифом і 183 долари за найдорожчим (4,5 і 5,1 тис. грн відповідно).

Багатоквартирні будинки в місті мають централізоване опалення, але дуже часто відчутно, як котельні заради економії вмикають тепло не на повну потужність. І люди, в принципі, не проти цього, адже в квартирі можна одягатися тепліше, а на опаленні спільних територій — економити.

В засобах масової інформації популярною є реклама альтернативних способів обігріву приватних будинків, наприклад, дуже багато і часто згадуються теплові насоси як більш екологічні і економічні.

ВОДА: КУПУЙТЕ ПАКЕТОМ

Вартість кубометру води (розділення на гарічу і холодну у рахунках немає) складається з декількох компонентів і вираховується за рік як сума:

- вартості пакету потрібних вам кубометрів води на рік (наприклад, мінімальний пакет від 0 до 100 куб.м на рік коштує 275 доларів або 7700 грн, якщо ви використаєте менше, різницю вам не повернуть);
- вартості кубометрів використаних поверх вашого пакету (наприклад за 101й і кожний наступний кубометр ви заплатите 2,32 долара або майже 65 грн);
- податку на водовідведення (260 доларів або майже 7300 грн щорічно за мінімальний пакет і 2,28 долара або майже 64 грн за кожний кубометр понад ваш пакет);
- податку на використання вторинної мережі стічних вод (при мінімальному пакеті це 44 долари/1200 грн на рік і 40 центів/11,2 грн за кожен понаднормовий кубометр);
- федерального податку на стічні води (майже 3 грн за кубометр).

Таким чином, наприклад, за 124 кубометри використаної води споживач заплатить 712,5 долари або майже 20 тисяч гривень за рік.

СМІТТЯ: СОРТУВАННЯ — ОБОВ’ЯЗОК

Неважливо, власник ви житла чи орендар, ви маєте сортувати сміття: побутові відходи окремо від органічних, папір з картоном окремо — їх вивозять раз на тиждень з нашого під’їзду чітко в один і той самий час. Біле і кольорове скло, алюміній, пластик, батарейки і капсули після кавомашини також сортую і відношу в спеціальні муніципальні контейнери поблизу будинку, які теж вичищають регулярно, суворо за графіком у чітко визначені дні тижня. 

 

Щорічно департамент навколишнього середовища кантону надсилає кожному жителю міста настінний перекидний календар, в якому є вся інформація про збирання і переробку сміття в місті: контактні дані фірм, які авторизовані для здійснення цієї діяльності, години і дні вивозу сміття по районах і вулицях, адреси точок збору відсортованого сміття, правила сортування. А ще все це прикрашено малюнками дітей щодо правильного сортування сміття, дивлячись на які не сортувати його дорослим стає соромно. Тобто, окрім того, що місто зобов’язує сортувати відходи, воно робить цей процес максимально зручним і доступним для своїх жителів.

Для орендарів вартість вивезення сміття включена у загальну вартість оренди, а господарі власних будинків мають домовитись про це зі спеціальними компаніями та забезпечити своє подвір’я стандартизованими сертифікованими сміттєвими контейнерами, які підходять під стандартні сміттєзбиральні машини.

Система надання комунальних послуг в Женеві працює дуже ефективно і злагоджено. Але цьому передував довгий шлях розуміння жителями міста необхідності інвестування власних фінансових і моральних ресурсів в цю галузь господарства.

За безперебійне електро- газо- і водопостачання, а також чисті вулиці і теплі під’їзди люди тут платять чимало, але і у відповідь отримують від міських менеджерів послуги належної якості. Тут не чекають зниження тарифів від мера чи депутатів парламенту, натомість чітко знають скільки і за що платять, аналізують зв’язок власних дій і власних витрат і… коригують власну поведінку: обирають найменш енергоємні електроприбори, встановлюють двофазні лічильники і перуть, прасують чи заряджають власні девайси тільки у пільговий час, встановлюють економну сантехніку і зайвий раз не увімкнуть воду.

Швейцарці звикли економити на комунальних, бо вони коштують дорого. Але не тільки через це. Тут розуміють справжню ціну природних ресурсів, те, що вона не залежить від складу парламенту, але її сталість дуже залежить від правильного поводження з природою — що майже кожен громадянин цієї країни вважає власним моральним обов’язком. 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олена ВИНОГРАДОВА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини