Переобладнані ксенони у нас, фактично, заборонені, то чому нас до цих пір сліпить світло зустрічного ксенону?
Наскільки наш зір падає від щоденного зустрічного ксенону? Скільки ДТП сталося через осліплення фарами з ксеноном? Жаль, нема методики визначення цього.
Я коли їду, то мені наче виїдає зіниці зварювальним апаратом. Автомобілів з ксеноном все більше і більше. Вони ростуть, схоже, у геометричній прогресії. А разом з тим і розмови серед водіїв про те, що, мовляв, за кордоном фари з ксеноном заборонені. Не знаю. Сумніваюся. Ксенон із спеціальною оптикою, передбачений заводською комплектацією, не сліпить.
Читайте також: Как грамотно использовать в суде запись с видеорегистратора
Сліпить зустрічних водіїв лише світло фар, які не призначені для ксенонових ламп. Тобто, переобладнані фари всупереч стандартам. Грубо кажучи, на заводі фара сконструйована і розрахована, наприклад, на галогенку. Але «доброзичливий» до ближніх автовласник мав стандарти і дискомфорт інших водіїв в дупі і вставив в свою фару ксенонову лампу. Бо так дешевше і світліше. А те, що це сліпить інших і є передумовою ДТП – то пофігу.
Найцікавіше, що ці переобладнані ксенони у нас, фактично, заборонені. Є дві статті КУпАП, які дають можливість штрафувати водіїв. Але чому поліція того не робить – не знаю. Чекає поки ми всі осліпнемо? Зрештою ж і поліція сліпне. Припускаю, немає просто волі навести з тим лад. Хоча, можливо, є якісь формальні перешкоди?!
Читайте також: Полиция просит "дыхнуть в трубочку": Как себя вести и важные нюансы прохождения теста, – советы юриста
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки