MENU

Експерт: Обсяги втрат бюджету від трансфертного ціноутворення більші, аніж від ФОПів

1300 0

Загадка: поняття з трьох букв, за допомогою якого відбувається найбільше ухилення від сплати податків?

Багато хто вважає, що це ФОП (фізичні особи-підприємці). Регулярно в нетрях урядових структур з‘являються ініціативи по збільшенню тиску на самозайнятих осіб. Так, мільйони дрібних підприємців не сплачують великі податки, торгують без видачі фіскальних чеків тощо. Проте ці люди забезпечують себе і своїх близьких, не сидять на шиї у держави, не отримують допомогу по безробіттю. Та й загалом втрати державної скарбниці від "сірої" діяльності ФОПів не перевищують кількох десятків мільярдів гривень.

Моя відповідь на загадку – в інших трьох буквах ТЦУ (трансфертне ціноутворення). Це поняття поки не знайоме більшості українців. Але вони багато чули про незаконне виведення коштів за кордон. За моїми спостереженнями, українці уявляють собі це приблизно так: кремезні парубки десь вночі переносять через лінію кордону валізи, набиті готівковими доларами та єврами. Звісно, парубки працюють на олігархів, які вкрали наші гроші з бюджету.

Читайте також: Подвійне оподаткування. Що змінилося для українського бізнесу

Насправді, злочин часто виглядає зовсім по іншому. Великі і красиві компанії, ні від кого не ховаючись, вивозять за кордон вагонами і кораблями великі обсяги сировини: залізну руду, чорні метали, зерно, деревину тощо. І, звісно, все це декларується у митних документах. Лише ціна вказується не ринкова, а значно нижча. Інколи навіть менше 10% від справжньої ціни.

Продається ця сировина своїм же компаніям-"прокладкам", які зареєстровані у низькоподаткових юрисдикціях. Так-так, "офшорам". На цих офшорах осідає весь прибуток, тобто різниця між низькою трансфертною ціною, показаною на українській митниці, і реальною ціною, за якою офшори продають вказану сировину на світових біржах.

Є простий доказ того, що це не мої видумки, а реальність. Достатньо подивитися на звітність великих корпорацій, які знаходяться у власності наших олігархів. Зазвичай, корпорації зареєстровані у західних країнах, а видобуток/вирощування сировини і первинна її переробка відбувається в Україні. Так ось ці українські компанії ледь-ледь зводять кінці з кінцями, багато з них на межі банкрутства. А їхні материнські компанії, які здебільшого займаються лише перепродажем української сировини, мають величезні прибутки.

Вся ця схема є незаконною і називається ТЦУ. Обсяги втрат бюджету складно оцінити, але це в рази більше, ніж несплачені ФОПами податки. Крім того, в Україну не приходила вся реальна валютна виручка, лише її оптимізована частина. В цьому, до речі, була одна з причин постійної девальвації гривні.

Читайте також: ФОП-2019: потенційні ризики

Зрозуміло, чому державні органи раніше з трансфертним ціноутворенням не боролися. Ну, не буде Верховна Рада і Кабмін, поставлені олігархами, воювати з самими олігархами. З понад 50 тисяч працівників ДФС займалися проблемами ТЦУ не більше 20 осіб. Безпечніше і вигідніше для особистої кишені фіскалів ганятися за ФОПівцями та іншими невеликими підприємцями.

Наразі з‘явилася надія, що ситуація поміняється. Сьогодні Міністерство фінансів України повідомило, що проблемою ТЦУ займатиметься Ms Janette Farrell, фахівець з питань ТЦУ та оподаткування, представник міжнародної організації "Податкові інспектори без кордонів" (Tax Inspectors without Borders), в рамках спільного проекту Мінфіну та ДФС з нашими західними партнерами.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram 

Тарас КОЗАК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини