MENU

У Росії зроблено важливий крок до повного придушення свободи слова

3317 0

Державна Дума прийняла в третьому, остаточному читанні закон про блокування неправдивої інформації, який ще називають законом про фейкові новини, і закон про образу державних символів і представників влади. Вже найближчим часом, 13 березня, обидва закони буде розглянуто в Раді Федерації, де їх напевно схвалять. Потім їх підпише президент, і вони набудуть чинності. Перший закон передбачає, що при виявленні фейків, матеріали буде передано в Роскомнадзор, який має розіслати повідомлення порушникам. У разі невиконання припису авторам фейкових матеріалів загрожує штраф. Видання «негайно» поінформують про необхідність видалити новину. Якщо інформацію не буде видалено впродовж доби, сайт заблокують. Під дію закону не потраплять «традиційні» ЗМІ, оскільки їх діяльність щодо публікації неправдивої інформації вже регулюється чинним законодавством. За фейки передбачено адміністративне покарання. Для громадян штраф складе до 100 тис. рублів, посадових осіб – до 200 тис., для юридичних осіб – до 500 тис. рублів.

Другий закон передбачає адміністративну відповідальність за публікацію відомостей, що ображають представників влади та державні символи, і знову-таки, стосується лише Інтернету. Заборона торкнеться не тільки інформації, що містить неповагу до влади, а й тієї, що ображає людську гідність. Володимир Путін вже висловив підтримку цих законопроектів, заявивши: «Практично в усіх країнах це є, потрібно з повагою ставитися до своєї країни. І є правила, яких треба дотримуватися скрізь. Якщо є відповідальність поза інтернетом, вона має бути й у інтернеті. Чим відрізняється поведінка в інтернеті від тієї, що за межами інтернету? Це те саме суспільство, тим паче, що інтернет проник в усі сфери нашого життя. Тому нічого тут особливого я не бачу».

Читайте також: Фейсбук как угроза демократии

Пропонується карати штрафом до 5 тисяч рублів або адміністративним арештом на строк до 15 діб за поширення в інтернеті інформації, яка «виражає в непристойній формі явну неповагу до суспільства, держави, офіційних державних символів РФ, Конституції РФ і органів, що здійснюють державну владу».

Біда в тому, що немає скільки-небудь точного юридичного визначення, що є фейковою новиною, а також у чому саме може виражатися «явна неповага до суспільства, держави, державних символів і держорганів. Власне кажучи, фейковою новиною влада може визнати будь-яку новину, яка не влаштовує їх, заявивши, що вона виходить із недостовірного чи ненадійного джерела. А особливість інформаційного потоку така, що навіть солідні видання й інформаційні агентства часом не в змозі оперативно перевірити достовірність новини або впродовж доби після публікації надати безперечні докази її 100-відсоткової достовірності. Особливо справедливо це тоді, коли йдеться про події, що швидко розвиваються (війни, революції, кризи, перевороти, захоплення заручників, масові протестні виступи тощо).

Звичайно, рядові користувачі соцмереж і поготів не в змозі здійснювати оперативну перевірку поширюваної ними інформації, якщо на це не завжди здатні навіть великі інформаційні агентства. Справжніми фейковими новинами, як видається, слід вважати поширення лише такої інформації, розповсюджувачі якої наперед знають про її недостовірність, але тиражують дану свідомо недостовірну інформацію, свідомо вводячи в оману громадськість. Однак тут треба доводити саме знання про недостовірність і умисел на введення в оману. А це, очевидно, можна робити лише в суді. Але нові закони тим і добрі для влади, що не вимагають судового розгляду, а дозволяють безстроково блокувати сайти й акаунти, накладати досить солідні штрафи та садити на 15 діб чисто адміністративним порядком, без будь-якого суду. Це відкриває воістину безмежні можливості для сваволі.

Щодо неповаги влади й до державних символів, то, очевидно, такою, за бажанням, можна вважати будь-яку їх критику. Якщо я, наприклад, заявлю, що мені не подобається нинішній російський гімн, оскільки його музика та ж сама, що в радянського гімну, це цілком можна вважати образою державної символіки та вліпити мені штраф, а за подальшого поширення відповідних постів – посадити на 15 діб. І так само можна критику на адресу будь-якого чиновника прирівняти до неповаги щодо того державного органу, який він представляє.

Загалом, у російської влади ось-ось з'явиться універсальна зброя для глобальної зачистки російського інтернету від неугодних їм висловлювань і думок.

В принципі за буквального застосування «законів Клішаса» (за ім'ям сенатора Андрія Клішаса, що запропонував їх) можна буде оштрафувати та посадити на 15 діб будь-якого користувача соціальних мереж, що проживає в Росії (до тих, хто проживає за кордоном, російські правоохоронці навряд чи дотягнуться, хоча заблокувати їх на території Росії, ймовірно, зможуть).

Така глобальна операція навряд чи під силу російській владі чисто технічно, тому відповідні закони неминуче матимуть вибіркове застосування. Користувачам соцмереж від цього не легше. Адже ніколи не знатимеш, по кому саме вдарить Роскомнадзор. Швидше за все, штрафуватимуть як відомих опозиціонерів, так і випадково вибраних рядових користувачів, щоб нагнати страху на всіх. І в соцмережах уже обговорюють можливість переходу на езопову мову.

Читайте також: Танці на граблях довкола інформаційної безпеки

Наприклад, користувач Facebook Олексій Бєляков пропонує: «Коли ухвалять закон про образу влади, доведеться про них писати так: «Марія Захарова, блискуча танцівниця, Владислав Сурков, відомий російський поет, Ігор Сєчин, талановитий учений-філолог, Дмитро Медведєв, видатний мислитель, Андрій Клішас, заслужений майстер-годинникар, Дмитро Рогозін, популярний артист естради, Віктор Золотов, улюбленець дітвори». Я б сюди ще додав: Володимир Путін, борозник небес, пам'ятуючи його політ із журавлями. Хоча, напевно, і за таку езопову мову оштрафувати можуть.

Лібертаріанська партія Росії та Товариство захисту інтернету 10 березня вивели на дозволений мітинг проти ізоляції Рунета в Москві кілька тисяч користувачів соцмереж. Але можна не сумніватися, що на владу це не справить жодного враження. А кілька десятків тисяч чоловік протестувати проти «законів Клішаса» не вийдуть.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Борис СОКОЛОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини