Президент за 1000 гривень
Петро Порошенко має щодень більше причин для занепокоєння, чи пройде він у другий тур виборів
Очільник МВС звинувачує виборчий штаб Порошенка в купівлі голосів. На цьому тлі тривають подальші корупційні скандали.
У Києві вже ніхто не сумнівається в тому, що більше ніж за два тижні до президентських виборів Україна зіткнулась з серйозною політичною кризою. Правляча коаліція тріщить по всіх швах, і війна ведеться вже не тільки на сході, але й в самому центрі країни.
Президент Петро Порошенко, як і раніше, повністю контролює спецслужби, але вже не має великого впливу на поліцію. І все це завдяки голові МВС Арсену Авакову, який не вірить у переобрання нинішнього глави держави, що займає в опитуваннях лише третє місце.
Даю, бо це не моє
Потужний удар по президенту стався у вівторок, коли Аваков розповів про масовий підкуп виборців штабом Порошенка. Всю ситуацію глава МВС описав у програмі "Свобода слова", яка транслюється телевізійним каналом ICTV. За його словами, прецедент мав статися на території Києва, Київської області та "ще одного регіону". Наймані "проурядовим виборчим штабом" агітатори складають список найбідніших жителів, потім йдуть до них і запитують, чи готові вони підтримати їхнього кандидата. Якщо відповідь позитивна, вони пропонують допомогу.
Читайте також: Матрица украинских выборов
Далі органи влади району або міста отримують список осіб, яким вони повинні виплатити по 1000 гривень (еквівалент 140 злотих) в рамках "соціальної допомоги". Кошти, як стверджує Аваков, надходять з державної програми підтримки найбідніших "Турбота", яка спонсорується з державного бюджету. Після отримання грошей, такій людині телефонують і нагадують, за кого вона повинна голосувати.
За словами очільника МВС, зі 100 осіб на таку схему погоджуються біля 30 потенційних виборців. Міністр також повідомив про розпочаті кримінальні справи – в рамках однієї з них на допит було викликано вже 2 тис. осіб, йдеться про членів штабу, агітаторів і виборців, які продають свої голоси.
"Із самого початку виборчої кампанії вже було відомо, що Аваков вирішив стати самостійним гравцем. Він перевтілився в роль так званого контролера виборів, який повинен стежити, щоб вони пройшли чесно. Таким чином він хоче зберегти своє місце в уряді після перемоги одного з опозиційних кандидатів. Безпосередньо він не пов'язаний із жодним із них, але просто не хоче, щоб переміг Порошенко", – розповідає "Жечпосполітій" Володимир Фесенко, відомий київський політолог.
"Вперше ми також маємо справу з конфліктом між МВС і спецслужбами незадовго до виборів. Генеральна прокуратура і Служба безпеки України (СБУ) грають на боці президента, а МВС і поліція виступають проти нього", – додає він.
Знали і мовчали
Позицію глави МВС зміцнює також те, що його служба, мабуть, єдина, яка не була замішана у гучному корупційному скандалі‚ пов'язаному з українською військовою промисловістю. Нещодавно справу розкрили слідчі журналісти популярного YouTube каналу Bihus.info.
Йдеться про контрабанду з Росії вживаних, часто несправних деталей і оснащення для підприємств українського оборонно-промислового комплексу. Ціни були завищені у багато разів, і все повинно було відбуватися за згодою українського концерну Укроборонпром. Група молодих людей заробляла на цьому мільйони доларів, у тому числі Ігор Гладковський, син вже колишнього заступника Голови Ради безпеки і оборони України Олега Гладковського (особистий друг і діловий партнер президента).
Порошенко відкликав його з посади відразу після публікації журналістського розслідування. Скандал, однак, не зупинився, і мав продовження. У понеділок Bihus.info опублікував чергове розслідування, з якого випливає, що Генеральна прокуратура, Військова прокуратура, СБУ, Державна фіскальна служба і, навіть, Національне антикорупційне бюро знали про нелегальну і дорогу для бюджету держави контрабанду з Росії. Українські журналісти стверджують, що співробітники правоохоронних органів навіть відкрили провадження проти компаній, які брали участь в цій оборудці, але кожен раз справи закривались і приховувались.
Читайте також: Эксперт: На непрямой подкуп избирателей будет потрачено 20 млрд. грн.
У середньому хабар для посадових осіб вищевказаних відомств повинен був становити від 10 до 20 тисяч доларів. Опубліковані Bihus.info розшифровки розмови учасників скандалу показують, що хабарі платились регулярно.
"Ця історія не здивувала Українців, оскільки більш ніж 90 відсотків жителів країни переконані, що всі політики і чиновники крадуть. Гладковський не є винятком, йому просто не пощастило", – розповідає "Жечпосполітій" Костянтин Бондаренко, київський політолог, який раніше був пов'язаний з "Опозиційним блоком".
"Корупція настільки поширена, що громадяни протестують, швидше, не проти неї, а проти того, що не беруть в ній участі", – додає він.
Комік лідер
Однак останнє опитування київського центру "Рейтинг" показує, що українці хочуть голосувати за абсолютно нового гравця, який не має жодного політичного багажу. Мова йде про відомого актора і коміка Володимира Зеленського, який наразі набрав майже 25 відсотків підтримки. Другу позицію займає лідерка "Батьківщини", колишня прем'єр-міністр Юлія Тимошенко (18,3 відсотків), і тільки на третьому місці – чинний президент Петро Порошенко (16,8 відсотків).
"За колишнього міністра оборони Анатолія Гриценка хоче проголосувати трохи більше ніж 10 відсотків респондентів. Приблизно таку ж підтримку має кандидат проросійських сил Юрій Бойко. Усе залежатиме від того, за кого в кінцевому результаті віддадуть свій голос ті, хто ще вагаються", – говорить Фесенко, – Кожен четвертий українець не знає, за кого голосуватиме 31 березня".
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки