MENU

Результати виборів в Нідерландах можна в дечому назвати сенсаційними – журналіст

4288 1

Пам'ятаєте аматорів-популістів, які в 2015 запустили референдум проти Угоди про асоціацію з ЄС? З того часу ці хлопці суттєво підросли.

На парламентських виборах 2017 року вони вирішили створити свої політичні партії, відразу декілька, щоб потрапити у велику політику на хайпі референдумних баталій. 

Результат був досить жалюгідний. В парламент тоді потрапила тільки одна партія – "Форум за демократію", та й та взяла усього 2 місця. Тоді це дало підстави говорити про тверезий погляд нідерландських виборців на політику і пристойний рівень критичного мислення, який став на заваді перемозі популістів – мейнстрімова право-популістська PVV теж тоді не вразила своїми результатами. 

Читайте також: Що не так із "корисними ідіотами" Путіна

Але нині усе змінилось. Вчора в Нідерландах пройшли місцеві вибори. Їх специфіка в тому, що відповідно до змін виборчого законодавства Нідерландів від 2017 року, Рада Провінцій, яка формується під час місцевих виборів, буде формувати також Сенат, верхню палату нідерландського парламенту, на пропорційній основі. І результати цих виборів можна в дечому назвати сенсаційними. Новачки голландської політики, популісти з "Форуму за демократію", будуть мати найбільшу кількість місць в Сенаті – 12, а точніше, скільки ж скільки взяла владна партія VVD, і вдвічі більше ніж вчорашні лідери популістського фронту в цій країні, – партія PVV. Загалом втрат зазнали усі провідні політичні партії крім Зелених-лівих, яка покращила свої результати майже вдвічі. Це відповідає західноєвропейській тенденції збільшення популярності Зелених, які також зміцнюють свої позиції в Німеччині, що продемонстрували останні вибори в Баварії.

Ті, хто послідовно цікавиться нідерландською політикою, могли передбачити подібний результат, втім для решти – це грім серед ясного неба. Сила Форуму за Демократію (FvD) у харизмі його лідера, журналіста з освітою історика і правника, Тьєрі Боде. Нідерландсько-індонезійське походження не завадило йому стати послідовним противником міграції. Тьєрі, якому усього 36 років, є також жорстким євроскептиком. Під час референдуму по Угоді про асоціацію він запам'ятався численними антиукраїнськими маніпуляціями, а його пропозиції забути про український Крим заслужили йому звання вірного друга Путіна в Нідерландах.

Втім хоч успіхи Форуму за Демократію дивують і тривожать, загальна картина нідерландської політики не повинна викликати занепокоєння. Рівень підтримки "друзів Путіна" в Нідерландах зріс не набагато. Вибух популярності новачків з FvD лише компенсувало падіння результатів таких традиційних союзників Росії, як соціалісти та PVV. Тож можна говорити скоріше про оновлення лідерства в євроскептичному таборі, де досвідченішого Вілдерса відтіснив молодший Бодьє, який, до слова, дуже нагадує нового австрійського канцлера. Засмучує досить суттєве зниження результатів друзів України, партії D66, втім Зелені-ліві, чия популярність зросла, ставляться до України також досить прихильно. 

Читайте також: Как лечат в Нидерландах: и другого не нужно

Ці результати добре ілюструють динамічність і гнучкість євроскептичних проросійських політиків в Нідерландах: у відповідь на поразку PVV під час минулих парламентських виборів у досить стислі терміни, всього за два роки, у таборі популістів відбулось кардинальне оновлення. І це оновлення щойно дало свої перші переконливі результати. На прикладах Макрона, Курца, Сальвіні, Бодьє ми бачимо, як в різних країнах втілюється запит на омолодження і зміни у європейській політиці. Україна не є винятком і може так статись, що зовсім скоро популісти в нашій країні також будуть представлені молодим харизматичним обличчям.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олександр СНІДАЛОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини