MENU

Який вигляд мають зараз будівлі, що були підтоплені під час Куренівської трагедії 1961 року. ФОТО

4452 0

Куренівка. Споруда лікарні початку 20 століття на Кирилівській, 107 та інші будівлі, що були підтоплені під час катастрофи 1961 року.

13 березня 1961 року потужний селевий потік із Бабиного Яру крізь прорвану дамбу затопив частину Куренівки. Загинуло багато людей (від 150 офіційних жертв до 1,5 тисяч за оцінками Олександра Анісімова. Було зруйновано вщент 68 житлових будинків та 13 адмінспоруд. Непридатними до проживання виявилися 298 помешкань, зокрема 163 приватні будинки. Повністю було знищено трамвайне депо імені Красіна (первісно – Троїцьке, зараз – Подільське). Проте навколо нього збережено декілько будинків, які постраждали під час техногенної аварії, але вистояли, своєрідних "німих свідків" того страшного дня.

По вулиці Кирилівській, 107 стоїть будинок кафедри інфекційних хвороб Національного медичного університету імені Олександра Богомольця.

Двоповерхова споруда зведена на початку 20 століття (наймовірніше між 1910 та 1914 рр.) у стилі раціональний модерн з елементами неокласицизму.

Читайте також: Мальовничу місцину на пагорбах Куренівки перетворили на стихійне звалище. ФОТО

Первісне призначення будівлі теж лікувальне, але точних відомостей, яка установа від початку розміщена була у будинку мені не відомо.

Можливо, саме про цю споруду зазначено у статті зі Зводу пам’яток історії та культури про Кирилівську лікарню, де йшлося про таке: "Поза межами садиби Кирилівського монастиря при лікарні діяли амбулаторія та акушерсько-фельдшерська школа".

Як повідомляє шановний дописувач, раніше тут був пологовий будинок, який можливо зайняв приміщення цієї акушерсько-фельдшерської школи.

Згідно з довідником «Весь Киев» за 1911 та 1913 роки садиба за адресою Кирилівська, 107 належала Акакію Трофимовичу Шолудьку, а 105 та 103 – Кирилівським богоугодним закладам – попереднику лікарні імені Академіка Павлова. Номер 109 має будинок вже за шляхопроводом вулиці Олени Теліги, прокладеної після трагедії 1961 року.

Моя гіпотеза така: будинок по Кирилівській первісно мав номер 105 і був одним із нових корпусів Кирилівки. На підтвердження моєі версії виступає топосхема 1925 року, де за згаданою медичною спорудою, ще є будинок садибного типу, наріжний з тупиковим провулком на місці сучасної траси вулиці Олени Теліги. Ось це і був, певно, будинок номер 107, за яким у другій половині 1920-х і збудувала три будинки для робітників взуттєвої фабрики під номером 109.

Читайте також: На Липках занедбано архітектурну пам'ятку, один з найцікавіших багатоквартирних будинків Києва. ФОТО

Після знищення старого будиночка 107 його номер присвоїли сусідній споруді лікарні, а 105-им номером став стадіон «Спартак». Окрім згаданої будівлі лікарні на вулиці Олексія Терьохіна (первісно – Троїцько-Кирилівська) ще збереглося ще два нежитлових будинки радянської доби, ще пережили катастрофу 1961 та один приватний будинок.

Схема наслідків катастрофи 1961 року. Чорним позначено знищені споруди, а незатушовані – збережені. Жовтим обведено – лікарню по Кирилівській, 107, помаранчивим – будівлю колишнього дитсадку трамвайного парку по вулиці Терьохіна, 4, зеленим – промислову будівлю по Терьохіна, 8, а блакитним - приватний будинок по Терьохіна, 5.

Збереглися цікаві ґратки на вентиляційних отворах на головному фасаді.

Топосхема 1925 р. Зеленим обведено лікарню (ймовірно первісно номер 105, а зараз 107). а червоним – будинок, вірогідно у садибі Акакія Шолудька, яка первісно мала номер Кирилівська, 107.

Пам’ятний знак загиблим працівникам трамвайного депо. 2011 р.

Колишній гуртожиток БМУ "Укргідроспецбуду" зведений у 1950-их. Дякую за цінне уточнення Ігор Однополозов.

На світлині 1961 року з наслідкам катастрофи видно збережені будівлі лікарні по Кирилівській, 107 (праворуч) та гуртожитку по Терьохіна, 4 (ліворуч).

Промислова споруда по Терьохіна, 8 теж вистояла під час катастрофи 1961 року. Як підказує Ігор Однопозов будівля раніше належала Експерементальному заводу «Укрпромконструтор». Зараз – офісні приміщення.

Викладена плиткою дата свідчить про ймовірну відбудову після катастрофи 1961 року, а зведено будівлю найпевніше у 1930-і рр.

Один з декількох приватних будинків по вулиці Терьохіна (Троїцько-Кирилівській вулиці - до 1963 року), що дивом пережили руйнівну селеву повінь 1961. Але з цих, виживших, тільки згадана садиба збереглася до наших днів. Дякую за нову інформацію Ігор Однопозов.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Антон КОРОБ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини