MENU

Чому в Україні горять старовинні церкви

1705 0

Вогонь знищив 150-літній храм на Волині, в якому бувала Леся Українка, в Івано-Франківській області горіла дерев'яна церква, у якій знімали фільм "Вій", а на Рівненщині пожежа зруйнувала храм, зведений ще 1650 року.

Після того, як вогонь спалахнув у знаменитому Соборі Паризької Богоматері, тема пожеж у старовинних храмах знову виринула на поверхню.

Православні й греко-католицькі, у різних регіонах України щороку палають церкви, пам'ятки архітектури XVII-XX століть. З 2002 року, за приблизними даними ДСНС, в Україні сталися кількасот пожеж у храмах, повністю вогонь знищив щонайменше 40.

Пожежники кажуть про порушення правил протипожежної безпеки, у церквах говорять про часті підпали.

Свічки й розетки "на чесному слові". "Церкви дерев'яні, а поруч свічки, відкритий вогонь. Дерев'яні конструкції не оброблюють протипожежною сумішшю, немає протипожежної сигналізації, є недбале ставлення до електроприладів, трапляються підпали. Людська недбалість, людський фактор призводить до пожеж", – говорить про причини пожеж у храмах експерт з пожежно-технологічної безпеки Сергій Святошенко, який багато років пропрацював у ДСНС.

Читайте також: На відновлення Нотр-Даму зібрали майже мільярд доларів

Церкви, що оббиті пластмасовою вагонкою, яка згорає за лічені секунди, залишені непогашені свічки, огарки, які ще з тліючим гнітом складають до картонного ящика, неізольовані дроти, розетки, що тримаються "на чесному слові", іконостаси, оздоблені світловими гірляндами, де перетираються проводи – з такими історіями у церквах мають справу рятувальники.

У ДСНС кажуть, що перед святами рятувальники традиційно проводять протипожежні рейди у храмах, священиків і вірян навчають, як захиститися від вогню, але і пожеж найбільше стається теж на свята.

Якщо до протипожежних заходів не почнуть ставитись серйозніше, храми горітимуть і далі, прогнозує пан Святошенко.

"Яке буде ставлення керівника, такими будуть і протипожежні заходи. Неважливо, який це об'єкт – церква, чи будинок, якщо все зроблено згідно норм протипожежної безпеки – організаційні, технічні умови, то процент виникнення пожеж зводиться до мінімуму. Якщо цим нехтують, не обробляють, то вірогідність пожежі зростає у два-три рази", – каже експерт і застерігає – звертати увагу на протипожежну безпеку потрібно постійно, перевіряти, чи все вимкнено, чи погашені свічки.

Найбільше горить Львівщина. Саме непогашені свічки стали причиною пожежі у двох старовинних храмах минулого року на Львівщині, розповів представник управління ДСНС у Львівській області Орест Галонько.

У цьому регіоні згоріло найбільше старовинних церков. Протягом 1991-2018 років, за даними ДСНС, у Львівській області сталося 108 пожеж у церквах, повністю згоріли 28 дерев'яних храмів. Тут, власне, найбільше давніх дерев'яних церковних споруд XVIII – XX століттях, їх близько 1000.

Хронологія церковних пожеж за останні 10 років:

– серпень 2018 – у селі Велика Горожанна на Львівщині горів храм 1798 року. Будівлю врятували, але вогонь пошкодив храм, три куполи та дерев'яні перегородки;

– травень 2018 – на Волині у селі Буцин горіла церква, зведена 1864 року;

– червень 2015 – у селі Бубнище вдалося врятувати від вогню храм, побудований в 1891 році. Знищено іконостас та церковні речі;

– березень 2012 – вогонь знищив монастир XVII століття у місті Сокаль, у якому розміщувалась колонія;

– лютий 2010 – згоріла дерев'яна церква 1792 року у селі Звір на Львівщині;

– січень 2010 – у селі Кам'яне на Сумщині згорів дерев'яний храм, зведений у 1870 році;

– червень 2010 – у селищі Берегомет Чернівецької області згоріла дерев'яна церква, зведена в 1894 році;

– червень 2009 – у селі Косів на Франківщині горіла цекрва УГКЦ;

– листопад 2008 – у селі Попеляни, Львівщина, через підпал згоріла дерев'яна церква, збудована 1835 року;

– вересень 2008 – у селі Маркова на Івано-Франківщині згорів дерев'яний храм, зведений у 1846 році;

– липень 2008 – у селі Ошихліби Чернівецької області горіла дерев'яна церква, збудована 1779 року. Будівлю врятували;

– квітень 2008 – в селі Кліцко Львівської області від пожежі ледь врятували унікальну дерев'яну церкву XVII століття;

– січень 2008 – у місті Яворів на Львівщині згорів дерев'яний храм 1673 року.

Що кажуть у церквах? У церквах запевняють, що дотримуються всіх приписів пожежників, про зустрічі з якими звітують на своїх офіційних сайтах. Там говорять, що іноді причиною виникнення пожеж є саме підпали.

Так, коли у грудні 2018 року горів Свято-Троїцький храм у місті Ржищів, що на Київщині, священик з УПЦ (МП) Георгій Гичка жалівся, що його свідчення про підпал не хотіли брати до уваги, а коли він викликав на допомогу, то правоохоронців цікавили не свідки підпалу, а те, якого патріархату храм горить.

У 2018 році на Житомирщині повністю згоріла церква, яку забрали в УПЦ (МП), і яка стояла порожньою. Пожежники декілька годин боролися з вогнем, врешті дерев'яні стіни храму і дах впали. У ДСНС заявили про коротке замикання в електромережі, як причину пожежі, проте, в УПЦ (МП) з такою версією не були згідні і говорили про підпал.

У 2014 році згорів столітній храм УГКЦ у селі Дора Івано-Франківської області, де був унікальний різьблений іконостас початку XX cтоліття. У церкві повідомляли, що у святиню кинули коктейль Молотова.

Пожежники гасять вогонь у храмі Василя Великого (УГКЦ), Косів, червень 2009 року
 
Церкву у Косові побудували у 1895 році
 

У 2015 році у селі Бубнище вдалося врятувати храм, збудований у 1891 році. Не чекали пожежників, а першими почали гасити пожежу члени добровільної пожежної дружини села

 

Церкву в селі Ріпки, Сумщина, теж врятували від вогню у 2015 році. Там загорівся обігрівач

 

Люди розбирають завали греко-католицької церкви, зведеної 1673 року, у Яворові, Львівська область. Вогонь знищив храм у 2008 році

 

У 2012 році у місті Сокаль згорів монастир XVII століття. У ньому розміщувалась виправна колонія

Читайте також: Пожежа в Нотр-Дам де Парі. Це потрясіння епохальне і доленосне – єпископ УГКЦ

 

Так виглядав храм у селі Дора до пожежі. Церква встояла під час гонінь у радянські часи, кажуть в УГКЦ

 

Ось, що залишилось від храму після пожежі

 
Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram
 

Діана КУРИШКО, BBC News Україна


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі38022.txt Открыть с помощью Google Документы Отображается файл "38022.txt"
Правила коментування »  

Новини