MENU

Маємо патову ситуацію: ніхто не розуміє, які рахунки прийдуть за газ побутовим споживачам в травні

1670 0

"Пояснялка" про щурячі біга з приводу ціни на газ для населення.

Зараз діє постанова КМУ №867 про ПСО від 19 жовтня 2018 року. В ній записано, що газ населенню продається з понижуючим коефіцієнтом від середньої ціни газу НАК "Нафтогаз" в липні-вересні 2018 року. 

Тоді ця ціна була високою: 8,98 грн за куб товарного газу. Зараз коефіцієнт від тієї ціни складає 0,694 (тариф 8,55 грн за куб з поставкою). З 1 травня 2019 року коефіцієнт стане 0,8. Тоді тариф складе 9,5 грн за куб з поставкою. А з 1 січня 2020 року, згідно постанови №867, має бути ринкова ціна.

Але з кінця 2018 року ціни на газ в Європі пішли вниз. На початку квітня ціна доходила до 6,5 грн за куб товарного газу. При такий ціні тариф з постачанням склав би ті ж 8,5 грн. Але без коефіцієнтів. 

НАК "Нафтогаз" може дозволити собі відняти з цього тарифу свою маржу і постачати своїм споживачам (переважно в Кіровоградській області, де контролює облгаз) з тарифом 8,4 грн за куб.

НАК хоче швидше позбавитись ПСО. Там впевнені, що через ПСО збутові компанії, які пов'язані з операторами ГРМ (близько 70% контролює РГК Дмитра Фірташа) крадуть на постачанні газу населенню.

Тому НАК публічно каже: "Ринкова ціна газу знизилась і населення через постанову Кабміну отримує газ дорожче, ніж комерційні споживачі. Типу, ціна газу в постанові про ПСО зламалась. Давайте нову".

НАК думав, що Кабмін злякається гніву населення, бо його рішення змушує постачати людям дорогий газ, і відмініть ПСО. Але прем'єр Володимир Гройсман 3 квітня просто прийняв нову постанову №293, в якій прописав альтернативний механізм постачання газу.

Читайте також: Это уже не противостояние, а открытые военные действия – экономист про "Нафтогаз"

Згідно з документом, НАК має продавати газ населенню і всім пільговикам (але в постанові не написано збутовим компаніям облгазів) за середньою ринковою ціною.

Постанова дійсно якась кострубата. Тиждень ніхто не міг пояснити, що вона означає. Аж поки НАК та Уряд не почали лаяти один одного. НАК каже, що не може її виконувати, бо вона протиречить №867 про ПСО.

Логіка Кабміна така: ми прийняли другу постанову, бо №867 про ПСО не можна відміняти – проти цього МВФ. Чи це дійсно так? Питання, на яке б могла відповісти голова Мінфіну Оксана Маркарова. Але краще б МВФ.

В Уряді дві постанови трактують так: до кінця 2019 року НАК продає газ збутовим компаніям облгазів за ринковою ціною згідно №293-п. Але, якщо раптом ринкова ціна газу полізе вгору, автоматично вмикається №867-п про ПСО.

В НАК, звичайно, впевненні, що то Гройсман допомагає зберегти надходження збутовим компаніям пана Фірташа, наявність яких затверджена в постанові про ПСО. І я не впевнений на 100%, що це їх параноя.

Але Кабмін теж можна зрозуміти. Тут є маніпуляція і з боку НАК. Вони кажуть Уряду: відмініть ПСО, тоді для населення почне діяти ринок, та ще й газ буде дешевше, ніж зараз. Це не правда. Газ для населення може бути дешевшим тільки в тому разі, якщо його буде постачати "Нафтогаз".

Бо, по-перше, це – монополіст. По-друге, НАК думає, що зекономить, коли відіжме постачання у збутів Фірташа і вони "не будуть красти на мертвих душах".

Для того, щоб населенню почали постачати незалежні постачальники, ціна газу має бути мінімум +30% до ціни для комерційних споживачів. Читайте: +30% до нинішнього тарифу. Тому що великі затрати на адміністрування великої кількості споживачів і ризики боргів.

Кабмін і фірташі вважають, що НАК не хоче ніякого ринку. А просто хоче нарощувати монополію за рахунок побудови вертикальної інтеграції: видобуток-транспортування-постачання.

Читайте також: Как обуздать "внесистемного монстра". ТОП-6 тезисов о "Нефтегазе"

І я не впевнений на 100%, що це їх параноя. До цього прагнуть всі монополії.

І все ж залишається велике питання, чому КМУ просто не переніс №293-п в №867-п, прописавши механізми тарифоутворення в залежності від ринкової ціни газу? Мабуть, вирішили, що це довго і марудно, і можна ще більше накосячити.

UPD: В НАК вважають, що це зроблено, щоб притиснути Коболєва: або прийде ГПУ за невиконання 867-п, або Гройсман його звільнить за невиконання 293-п.

Тепер, за вже звичним сценарієм, маємо патову ситуацію: ніхто не розуміє, які рахунки прийдуть за газ побутовим споживачам в травні.

Ситуація ускладнюється тим, що Уряд до кінця року, швидше за все, піде у відставку. І полегшується тим, що прийшла весна. До наступного опалювального сезону, який почнеться в жовтні, населення споживатиме мало газу.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Сергый ГОЛОВНЬОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини