MENU

Три поради всім нам після виборів президента

1534 3

Сюрпризу не сталося. Соціологи виявилися правими. Результати останніх опитувань відповідають даним екзітполів, а незабаром будуть підтверджені офіційними результатами виборів. Володимира Зеленського підтримало майже в 3 рази більше виборців, ніж чинного президента. Жереб кинуто, час замислитися про майбутнє та:

Помиритися

Припинити чвари. Бо кандидатів було багато. А президент буде один для всіх, єдиний для єдиної України. Злість, образа, сарказм – непродуктивні почуття. Тепер вже немає сенсу обговорювати, що було б якби... Непродуктивно буде також мовчати, чекаючи нагоди прокоментувати "я ж сказав" або, демонструючи підтверджувальне упередження, критикувати всі дії нового президента просто тому, що ви за нього не голосували. Час увімкнути критичне мислення та спробувати наповнити президента конкретним змістом. Змістом, який буде корисний всім нам – українцям, незалежно від того, за якого ви віддали свій голос.

Сформувати зміст

Під час дебатів кандидат Володимир Зеленський зачитував питання виборців, демонструючи голос народу. Але важливо, щоб майбутній президент не лише чув голос народу, а й зміг надати йому продуктивну форму. 

Переважна частина українців зараз, на жаль, схильна підтримувати популістські обіцянки – як-то знизити ціну на газ вдвічі, або встановити державний контроль над цінами. Також, хоча 80% українців виступають за конкуренцію в економіці, 59% хочуть збільшення частки державної власності, яка, насправді, є менш ефективною за приватну та є джерелом корупції.

Читайте також: Скарга на меморіальну дошку: нам треба видихнути, завершити вибори – й жити далі

Натомість, як показав аналіз моєї колеги Дар’ї Михайлишиної, програма кандидата Зеленського є доволі ліберальною та, напевно, була б сюрпризом для багатьох його виборців, якщо б вони її уважно прочитали. Наприклад, пан Зеленський обіцяє відкриття ринку сільсгоспземель. Цю реформу активно підтримують фахівці, але вона не дуже популярна серед простих українців. 

З іншого боку фахівці також активно підтримують медичну реформу, результати якої було негативно оцінені паном Зеленським під час дебатів. 

Отже варто почати боротися за критичне мислення не лише серед виборців, а й майбутнього президента. Потрібно зберегти позитивні здобутки реформ останніх п'яти років та не дати пану Зеленському спростити собі життя, змінивши лібералізм на популізм.

Слідкувати за руками

В нас вже був кандидат в президенти, руки якого нічого не крали. Але після того як він став президентом, крало його оточення. Володимир Зеленський немає політичного минулого, заробив власний капітал самостійно. Але його чесність не гарантує чесності його команди. Занадто багато зв'язків він має з одним олігархом, націоналізація неповернутих боргів якого обійшлася українцям у 5 млрд. доларів. Про потенційну підтримку майбутнього президента вже заявив депутат, якого пов'язують із схемою заробляння сотен мільйонів гривень на оцінці майна. 

Читайте також: У разі перемоги Зеленський дуже швидко опиниться в ситуації Порошенка – Казарін

Попереду в майбутнього президента багато складних рішень: кадрові питання, пошук голосів під власні законодавчі ініціативи у Верховній Раді, формування списків на виборах до парламенту та місцевих рад. Потрібно бути вирішувати, чи йти на компроміс, щоб показати результат, чи залишатись принциповим але нерезультативним. Потрібно буде вирішувати, де межа компромісу. Питання, на яке немає простої та однозначної відповіді.

Звичайно, заклик до продовження реформ замість популізму може залишитись непочутий через бажання сподобатись виборцям з одного боку та пропозиції збереження або створення нових схем олігархами з іншого. Але чим швидше ми побачимо не актора із серіалу, а справжнього президента із реальними гарними або поганими рішеннями, тим швидше вирішимо, як діяти далі. Бо попереду парламентські та місцеві вибори, вага яких навіть більше, ніж президентських.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Дмитро ЯБЛОНОВСЬКИЙ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування »  

Новини