MENU

Кривавий Великдень на Шрі-Ланці: за що така кара

1092 0

Фото: ТСН

Демократична Соціалістична Республіка Шрі-Ланка — саме так звучить повна назва острівної держави, що розташована в регіоні Південної Азії. Вона являє собою м'яке підчерев'я Індії, так само, як колись Балкани мали статус "порохової бочки" усієї Європи.

Нині цей субекваторіальний острів, що має чудові кліматичні умови та вирізняється багатством природи та історичних пам'яток, є привабливим туристичним напрямком — саме такі асоціації мають і більшість українців. В 2018 році Шрі-Ланку відвідали 2,3 млн туристів з усіх частин світу.

Індуси, китайці німці та британці формують основну частину туристів, які полюбляють провести відпочинок на дивовижному острові. Туристична галузь приносить країні $4,4 млрд на рік та формує 5% ВВП, що є дуже пристойним показником на глобальному рівні. 

Міністр з питань розвитку туризму Джон Амаратунга в січні 2019 року з надією зазначав, що цьогоріч Шрі-Ланка готується прийняти 3 млн туристів. Це дуже важливо, бо через політичну кризу 2018 року туристичний потік дещо впав. 

ГРАДУС НАПРУЖЕНОСТІ: КИПІННЯ 

Восени минулого року президент Шрі-Ланки Майтріпала Япа Сірісена схвалив рішення про розпуск парламенту та призначення дострокових виборів через неможливість провести на посаду голови уряду свого союзника, екс-президента Махінду Раджапаксу.

Внутрішньополітичне життя республіки розвивається в координатах протистояння сьомого президента Сірісени та його партії Новий демократичний фронт з прем’єр-міністром Ранілом Вікрамасінгхе. Вікрамасінгхе представляє інтереси ліберальної Об’єднаної національної партії, з 2015 року очолює керівну коаліцію "Об’єднаний національний фронт за добре врядування".

Вікрамасінгхе та його партія є ланкійськими важковаговиками, які багато років відігравали ключові ролі на політичній сцені країни. В жовтні 2018 року у керівній коаліції стався розкол, і Сірісена вирішив усунути Вікрамасінгхе від влади та замінити його на свого новоявленого союзника Раджапаксу. Це очільник партії сингальских націоналістів Об’єднаний народний альянс за свободу (сингали складають 75% населення країни). Та парламент виступив проти і двічі відхилив його кандидатуру. 

Читайте також: На каком уровне умирает информация? Многие страны, затаив дыхание, следят за развитием событий в Шри-Ланке

В будівлі парламенту відбулися сутички між депутатами, один з них навіть отримав ножові поранення. У відповідь Сірісена вирішив розпустити представницький орган, аби перезавантажити його. Втім, Конституційний суд республіки вирішив відхилити указ про розпуск парламенту та відновив його роботу. Це змусило Раджапаксу відступити, й Вікрамасінгхе в грудні 2018 року знову очолив уряд країни. 

Подібна ситуація все ще не влаштовує президента Сірісену, бо він прагне утворити тісний політичний альянс з Раджапаксою. Все, як завжди, заради влади — щоб Раджапакса не став його конкурентом на виборах президента, що мають відбутися в грудні 2019 року. Термін перебування при владі у Сірісени спливає 9 січня 2020 року, і він реально має проблеми з переобранням. 

На виборах 2015 року Сірісена здобув перемогу в першому турі виборів, отримавши 51,3% голосів. Зараз його позиції є значно слабшими, тому підтримка сингальського націоналіста Раджапакси для нього є життєво важливою. Вимогою останнього є політичні гарантії щодо посади голови уряду, який він хоче очолити ще до виборів, аби після перемоги його не ошукали. Проте протистояння з Вікрамасінгхе поки залишилося поразкою для Сірісени та Раджапакси, отже, політичне напруження в країні є дуже високим. 

ІЛЮЗІЯ ЗАХИЩЕНОСТІ 

Внутрішні чвари між альянсом ланкійських маоїстів/сингальских націоналістів та місцевими лібералами істотно дестабілізує Шрі-Ланку. І це при тому, що минуло лише 10 років з часів завершення громадянської війни, що тривала з 1983 по 2009 рр. та забрала життя 80 тис. осіб, а 200 тис. осіб зробила біженцями. 

Протягом чотирьох фаз конфлікту, так званих чотирьох іламських війн, уряду вдалося розгромити націоналістичну сепаратистську організацію Тигри визволення Таміл-Іламу (ТВТІ), які прагнули створення незалежної Тамільської держави в північних та східних регіонах Шрі-Ланки. 

До 2009 року ТВТІ практично втратили контроль над територією, на яку претендували. До 16 травня 2009 року Таміл-Ілам фактично припинив своє існування, будучи відрізаним від моря і зберігаючи контроль лише над крихітною ділянкою між невеликою лагуною на північному сході острова і наступаючими урядовими військами. 

17 травня представники угрупування ТВТІ визнали свою поразку, а їхній лідер Прабахакаран був знайдений мертвим. Хоча більша частина бойовиків ТВТІ була ліквідована або роззброєна, лишилися нечисленні групи, що пішли до джунглів та продовжують там переховуватися. Попри це 10 років ланкійці насолоджувалися миром та відносною стабільністю, що давало їм надію на поступальний розвиток та довготривалий мир. 

Але цей стан захищеності виявився ілюзорним. Спокій мешканців країни порушила серія великодніх терактів: 21 квітня 2019 року відбулася серія вибухів у трьох церквах і чотирьох готелях у декількох містах Шрі-Ланки, включаючи ділову столицю Коломбо. Щонайменше 359 людей, включаючи іноземних громадян, були вбиті, близько 500 — поранені.

В населених пунктах Негомбо, Баттикалоа і Коломбо вибухи у церквах відбулися під час великодньої меси. Теракти сталися й у готелях "Shangri-La", "Cinnamon Grand" і "Kingsbury" в Коломбо. Принаймні два вибухи були здійснені терористами-смертниками. Дев’ятий вибув відбувся на наступний день. Отже, вперше з часу громадянської війни у країні відбувся терористичний акт, точніше, масована терористична атака. 

Після тривалої паузи відповідальність за теракти взяла на себе екстремістська організація National Thowheeth Jama'ath — назва якої перекладається як "Національна організація монотеїстів" (НОМ). Ця структура пропагує ведення джихаду проти невірних для трансформації місцевого суспільства в інтересах мусульманської громади. Відомо, що НОМ належить до міжнародної терористичної мережі "Ісламської держави". НОМ є уламком Sri Lanka Thowheed Jamath — Ланкійської організації монотеїстів (ЛОМ). 

Читайте також: Трагедия на Шри-Ланке имеет урок для нас

Остання постала в 2016 році та закликала радикальний фундаменталізм в процесі ведення боротьби з буддистськими ченцями. Бойовики ЛОМ здійснювали атаки на буддистські святині, знищували статуї та закликали до фізичних розправ над ченцями буддистами в Шрі-Ланці, М’янмі, Індії. Організація дуже сильно критикувала політику геноциду народності рохінджа на території М’янми в 2017 році та бездіяльність тамтешнього уряду. 

Хоча формально відповідальність за великодні терористичні атаки на себе взяла "Ісламська держава", ланкійські спецслужби вважають відповідальною за їх здійснення саме НОМ. 22 квітня стало відомо, що один з інформаторів місцевої поліції за 10 днів до нападів повідомив місцеві сили безпеки та правопорядку про те, що 21 квітня плануються масштабні напади бойовиків-смертників, в тому числі на християнські церкви. Проте силовики не взяли їх до уваги. Міністр охорони здоров’я Шрі-Ланки повідомив, що усі нападники були громадянами республіки, і були пов’язані з НОМ, проте зараз активно досліджуються і їхні зовнішні зв’язки. 

До організації терактів можуть бути причетні спецслужби арабських країн з регіону Перської затоки. У ЗМІ лунали версії, що ланкійські  великодні теракти є реакцією радикальних джихадистів на напади "новозеландського Брейвика", 28-річного австралійця Брентона Тарранта, на мечеті аль-Нур та ісламського центру Лінвуд у Крайстчерч. Внаслідок цих березневих атак загинули 49 осіб, 48 людей отримали поранення. Дійсно, це могло бути приводом для атак, але не більше того. 

Якщо аналізувати ідеологію НОМ, то така версія спрямованості терактів на Шрі-Ланці виглядає логічною. Втім, це також може бути спробою здійснити акт помсти за геноцид мусульман рохінджа з боку буддистів у М’янмі. 

Вже зараз зрозуміло, що після великодніх терактів, в яких загинули 35 іноземців, туристичний бренд Шрі-Ланки є катастрофічно підірваний. Той імідж безпечного тропічного острову, що вибудовувався протягом 10 років, втрачено — і не можна сказати напевно, наскільки. Туристична галузь острову в 2019 році відчує на собі величезні негативи, а місцеві повинні будуть знижувати ціни, аби залучити хоча би якихось туристів. 

Президент республіки Сірісена гостро розкритикував уряд Вікрамасінгхе за бездіяльність та неспроможність його силовиків превентивно запобігти терактам. 24 квітня він висунув вимогу до начальника поліції та міністра оборони залишити посади та піти у відставку. Якщо відбудеться відставка, верхівки правоохоронних органів буде змінено. Відповідно, позиції уряду Вікрамасінгхе істотно ослабнуть — він втратить опору. 

Читайте також: Серія вибухів під час великодньої служби на Шрі-Ланці: десятки загиблих і постраждалих. ФОТО

На тлі поглиблення економічної кризи та вірогідного тимчасового колапсу туристичної галузі країну можуть охопити внутрішня нестабільність, що завершиться падінням конкурента чинного президента Сірісени. Усунення Вікрамасінгхе відкриває шлях для укріплення вищезгаданого альянсу Сірісени та Раджапакси, які можуть отримати перемогу на грудневих виборах. 

Якщо це станеться, Китай втратить свої позиції на стратегічному острові. Для КНР Шрі-Ланка — це важлива точка в "перлинному намисті" мережі військово-морських баз, що охоплює країни регіону Червоного моря, Східної Африки, Пакистан, Шрі-Ланку, Бангладеш, М’янму та має на меті забезпечити безпеку морських комунікацій Піднебесної. Одночасно це частина китайського плану "Анаконда" з оточення Індії — головного азійського конкурента китайців. 

Якщо великодні теракти зіграють на користь президенту Сірісені, який поступово відходить від антикитайської риторики і він переможе на виборах 2019 року, справдиться, Пекін буде дуже задоволений. Адже зможе зберегти свого важливого союзника та уникне розриву в своєму масштабному геостратегічному проекті. 

Є висока вірогідність, що усунення антикитайського уряду Вікрамасінгхе переконає Сірісену бути більш поступливим китайцям, чиї інтереси лобіює його новий союзник Раджапакса, який в 2005-2015 був дуже близьким другом КНР. Індія через це далі перебуватиме у стані неспокою та буде змушена шукати нові способи впливу на ланкійське керівництво, аби острів не перетворився на суцільну китайську військову базу з усіма похідними наслідками. 

Тим часом країна оплакує своїх невинно загиблих співгромадян, що прийшли помолитися у свято Великодня до церкви. І більше не повернулися додому.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Олександр МІШИН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини