MENU

Про стан фінансового ринку після виборів та довготривалих свят

1209 0

Завершилися вибори, завершуються довгі свята. Пора повертатися до робочих буднів. 
Що цікавого на фінансових ринках?

– Гривня/долар 26.50 на міжбанку і 26.70 на готівковому ринку. Національний банк України збільшив щоденний викуп доларів до $20 млн. Валюта збільшує золотовалютні резерви НБУ, а емітовані гривні потрапляють у економіку.

Якщо би Нацбанк не викуповував з ринку зайві долари, курс був би десь біля 24 ₴/$. Хтось скаже, що це було би добре. Я не погоджуся і поясню свою точку зору. Причина надмірного припливу валюти в Україну - спекулятивні інвестиції іноземців у гривневі ОВДП.

За 3 місяці близько одного мільярда ”зелених” зайшло в державні облігації. Чимала частина цих коштів незабаром знову буде конвертована в долари і повернеться закордон. Щоб в момент конвертації гривня різко не просіла, НБУ продасть назад частину своїх резервів, куплену недавно. І, я сподіваюся, дорожче, ніж купив.

Читайте також: Следующие пять лет будущего Украины будет зависеть от того, будет ли кризис

Крім того, надто міцна гривня збільшує привабливість імпорту і пригноблює експорт, тобто, зменшує виробництво всередині України. Тому я підтримую валютну тактику фінансового регулятора – з початку року ЗВР Нацбанку зросли на $925 млн!

– Суттєво покращилося становище з публічними фінансами. Міністерство фінансів України оприлюднило свої авуари станом на початок травня. На гривневому рахунку державного бюджету 36.85 млрд грн, на валютних – еквівалент 53.80 млрд грн. Загалом – понад ₴90 мільярдів! Дуже добре!

Якщо поглянути трішки глибше на причини таких досягнень, то побачимо, що основним джерелом гривневих доходів держскарбниці став прибуток Нацбанку за 2018 рік. ₴47.6 млрд головний банк країни вже перерахував у бюджет, ще близько ₴17 млрд надійде в скарбницю до кінця року. Зауважу, що такі платежі не є фінансуванням бюджету за рахунок емісії. Левова частина прибутку Нацбанку – доходи за ОВДП, які утримує НБУ. Наразі портфель держоблігацій Нацбанку становить ₴337 млрд. Це дуже багато, проте ця сума постійно зменшується. Зокрема, на ₴11 млрд цього року, а також на ~ ₴12.5 млрд – у 2018 році.

Зростання валютних коштів на рахунках Казначейства відбулося за рахунок завчасних позик від наших міжнародних партнерів та іноземних банків. У травні Мінфін повинен погасити валютні борги на суму понад $1 млрд, тому розумно було накопичити кошти, щоб не залучати надто дорого в останні дні перед погашеннями.

Читайте також: Про НДС в Украине. Все госпрограммы разбиваются о здравый смысл и чувство самосохранения бизнеса

– У вівторок Мінфін проводитиме чергове розміщення Облігацій Внутрішніх Державних Позик. Перше з моменту зниження облікової ставки Національним банком наприкінці квітня з 18% до 17.5%. Оскільки в скарбниці грошей достатньо, я прогнозую подальше зменшення ціни залучення коштів у бюджет. Тобто, держава витрачатиме менше коштів на виплату відсотків. Дохідності нових гривневих ОВДП впадуть приблизно на ті ж 0.5% річних.

Вважаю, що 17-18%% у гривні на рік – дуже хороша дохідність, варто докупляти ОВДП у свої портфелі.

–Загалом, Нацбанк і Мінфін проводять розумну, далекоглядну і скоординовану політику. Макрофінансова ситуація залишається стабільною, гривня міцною, а інфляція знижується. Молодці! 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Тарас КОЗАК


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по теміПравила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини