MENU

Міжнародний день вишиванки: як знаменитості привітали українців зі святом. ФОТО

2623 0

Сьогодні, 16 травня, в Україні та за її межами святкують Міжнародний день вишиванки.

Вперше День вишиванки запропонувала відзначати одна зі студенток факультету історії Чернівецького національного університету у 2006 році. Її надихнув знайомий, який постійно носив вишиванку. Того року у вишиванки вдяглися кілька студентів та викладачів Чернівецького університету, тепер це свято набуло міжнародних масштабів.

День вишиванки – національне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Свято є самобутнім і самодостатнім, не прив'язане до жодного державного чи релігійного. У цей день, який щорічно відзначають у третій четвер травня, прийнято вдягати вишиванку на роботу, навчання або просто на прогулянку, влаштовувати акції, флешмоби, виставки та інші культурні заходи.

Читайте також: Як виглядає українське святкове вбрання. ФОТО

"Вишиванка – це любов", – Анжеліка Рудницька (співачка, художниця).

У мене багато вишиванок і вишитих речей. Одні з них – абсолютно вжиткові сучасні вишиванки, які я одягаю під настрій, а є справжні раритети – вишивані сорочки, привезені з різних регіонів України етнографами. Я їх бережу, милуюся ними, майже ніколи не одягаю, розуміючи, що це майже музейні експонати.

Історія однієї сучасної сорочки особливо щемлива – її вишивали донька і мама, якій діагностували важке захворювання. І щоб заробити гроші на лікування – вони вишили бісером гарнезну сорочку. Вона була дорога, але мій коханий вирішив, що дівчат треба підтримати, а мене – порадувати. Так у моїй колекції з’явилася ще одна особлива сорочка. У ній багато любові і співчуття, які важливі для кожного з нас.

Взагалі люблю кожну свою вишиванку. І пам’ятаю кожну історію. Вишиванка гріє, оберігає, надихає, наповнює світ красою, гармонією і любов'ю.

"Вишиванка – мій оберіг", – Іван Леньо (гурт "Козак Систем").

Вишиванка в мене одна-єдина, можливо, тому, що вона неймовірно мені дорога і в інших, тобто у великій кількості, просто немає потреби. Подарувала мені її людина, яку я сміливо можу назвати другою мамою – відома волонтерка Валентина Леонідівна Олефіренко. Ця сорочка уособлення всього того, що ми називаємо сакральністю: і оберіг, і тепло, і пам‘ять, і почуття.

"Вишиванка – найкращий подарунок", – Діля (співак, композитор, викладач).

Це моя улюблена і єдина вишиванка. Мені її подарували на день народження дуже давно працівники радіостанції "Наше радіо". За що я їм дуже вдячний. От мрію ще про декілька подібних подарунків. Можна чорного кольору, та сірого.

"Вишиванка – наша самоідентифікація", – Дмитро Лазуткін (поет, телеведучий, коментатор).

Вишиванку завжди одягаю з якимось особливим почуттям. З трепетом. Для мене це не стільки предмет, скільки дотик до історії. А останній часом ще й особливий спосіб самоідентифікації. Одну з вишиванок мені подарували перед Олімпійськими іграми і Пекіні, де я працював коментатором урочистої церемонії відкриття Ігор. Тоді з української делегації вишиванку не одягав ніхто. Іноземцям дуже подобалося.

"Вишиванка – краса і сила єдності", – Оксана Білозір (співачка, народна артистка України, народний депутат України).

Ще з юності я виступаю на сцені в українських строях. Сорочка це лише частина народного костюму. Але саме вона основа, на яку одягають верхній одяг, запаску, крайку, намисто, прикраси. 

Колись мало хто з естрадних артистів виходив на сцену у вишиванках. Це було не модно. Але ВІА "Ватра" завжди мала українські строї і ми у них виступали. Хоча іноді чули поза спинами іронічні репліки. Зараз часи змінилися. Багато відомих людей пишаються тим, що вони українці. І вишиванка допомагає нам відчувати єдність. 

У моїй колекції багато строїв, традиційних вишиванок і сучасних версій українських сорочок. Я люблю кожну з них. 

"Вишиванка у підпіллі", – Ірен Роздобудько (письменниця).

Вишиванка, у якій я на фото, з нефарбованого льону, який дуже люблю, з Сумської області.

У мене є ще сорочка від бабусі, я у ній так і не сфотографувалася. Історія жахлива. У бабусі була довга нижня сукня розшита, як сорочка зверху. Досить стара, але цупка. Вона довго лежала десь в валізі. У 80-ті роки в Донецьку я захотіла її носити. Проте, вона була старомодна і тоді ще взагалі такий "раритет" молодь не носила. І ми з мамою вирішили зробити з неї... топ. Молодіжний, під джинси. І... порізали сукню. Зробили "топ", як останні манкурти (як я тепер розумію). Але у той час, коли я його одягала, всі оберталися, адже це було щось супер-модне і незвичайне. Такі були часи....

Ця сорочка залишилася в окупованому Донецьку. А там вже... порожня квартира з вивезеними кудись речами... Певно, що десь в когось в гаражі лежить... Не знаю. Я ж невиїздна...

"Вишиванка – зірка кліпа", – Сергій Фоменко (лідер гурту "Мандри", громадський діяч).

У мене є 7 вишиванок. У дитинстві не було традиції носити вишиті сорочки, відкрив для себе вишиванку в дорослому віці. Першу сорочку мені подарували на концерті в Одесі. Це старовинна шовкова, "панська" сорочка, зараз я її майже не вдягаю, бо їй більше 100 років. Бережу її. Побачити цю сорочку на мені можна в кліпі гурту "Мандри". 

"Найдорожча вишиванка – створена своїми руками", – Наталка Карпа (співачка).

У моєму гардеробі є невеличка колекція вишиванок, і мені дуже складно сказати, яка з них є найулюбленішою! Кожна має свою історію, наприклад одну з них я придбала у відомої колекціонерки, вона допомогла її реставрувати і саме в ній я репрезентувала українську культуру в латинській Америці, для діаспори Бразилії та Парагваю! 

Сама люблю вишивати( ця любов напевно передалась від бабусі вона дуже гарно і багато вишивала) і наразі працюю над вишитою сорочкою для чоловіка).

"Вишиванка – наш прапор і наші обладунки", – Сергій Танчинець (лідер гурту "Без обмежень").

На мій погляд, вишиванка це унікальний український бойовий прапор. Ви можете не носити її щоденно, але коли ви вічуваєте загрозу державності, коли відбувається агресія проти українскості – варто одягнути вишиванку! Це наш Прапор і наші Обладунки. Саме це ми побачили під час та після Революції Гідності!

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини