MENU

Суперечки через 8 Березня: історія і стереотипи навколо свята

1726 0

Суперечки через 8 Березня: історія і стереотипи навколо свята

Останніми днями в Україні з новою силою відновились суперечки, потрібно чи не потрібно святкувати 8 березня. Одні кажуть, що це радянське свято, яке час "декомунізувати", інші – що це міжнародно визнаний день солідарності жінок, який виник раніше, ніж СРСР.

Видання Оbozrevatel розповіло, звідки воно з’явилось і які стереотипи навколо нього існують сьогодні, інформує UAINFO.org.

Як з’явилось 8 Березня

Передумов вибору саме цієї дати для святкування Міжнародного жіночого дня було кілька. У 1857 році американські текстильниці вийшли на мітинг в Нью-Йорку, щоби вимагати рівної з чоловіками оплати своєї праці. Їхню демонстрацію розігнали поліцейські.

Понад пів століття по тому, у 1908 році, знову у Нью-Йорку цю ж дату жінки вибрали, щоби заявити про своє бажання мати право голосу. Вони вийшли саме 8 березня, щоби показати свій зв'язок у боротьбі за права з текстильницями. Також цього разу жінки домагались поліпшення умов своєї праці та заборони праці дітей.

Майже за рік, у 1909 році, Соціалістична партія Америки проголосила перший в історії Міжнародний день жінок. Тоді це було 28 лютого. Того року і наступного партійні активісти проводили марші та страйки жінок.

Уже в 1910 році досвід американських колег вирішили перейняти європейські соціалісти. На конференції Соціалістичного Інтернаціоналу в Копенгагені німецька активістка Клара Цеткін запропонувала зробити 8 березня Міжнародним днем боротьби за жіноче рівноправ'я та емансипацію. Відповідну резолюцію прийняли, але дати для свята встановлювати поки не стали.

Читайте також: "Непорушна стіна України": у річницю героїчного спротиву жіночий рух "За сімейні цінності" зібрав 7000 історій про українців та друзів України у мозаїчному образі Богородиці Оранти. ФОТО

Вперше день, присвячений жіночим правам, провели 19 березня 1911 року в Німеччині. Вимогами протестувальників було дати жінкам право голосу та праці, можливість обіймати державні посади та припинити дискримінацію на робочих місцях. Того ж року, але в інші дні масові акції відбулись в Австро-Угорщині, Швейцарії та Данії. З початком Першої світової війни жіночий рух об’єднався з рухом за мир.

Вперше узгоджене святкування Дня жінок саме 8 березня відбулося у 1914 році. До нього долучились Австро-Угорська імперія, Данія, Німецька імперія, Нідерланди, Швейцарія та Російська імперія. Втім, великого поширення дата тоді не набула. Новий поштовх його розповсюдженню дали феміністки у 1960-70-х рр. Вони висунули вимоги усебічного звільнення жінки та надання їй рівних прав із чоловіком в усьому.

ООН визнала 8 березня святом у 1977 році, оголосивши його Днем боротьби за права жінок і міжнародний мир. Під егідою організації щороку обирають нову тему для святкування. Цьогоріч це буде нерівний доступ до інтернету та цифрових технологій.

Як до 8 Березня ставились у СРСР

Російські комуністи на перших етапах існування держави дійсно дотримувались феміністичної повістки та проголошували емансипацію. Наприклад, облаштовували інфраструктуру для раннього виходу жінки на роботу після пологів, давали жінкам ширші права та свободи. У ті часи робітниці проводили 8 березня демонстрації, а саме свято сприймалось як день "будівника соціалізму жіночої статі". Його тоді називали навіть Міжнародним днем робітниць.

Офіційним святом в СРСР 8 березня стало у 1921 році за ініціативою революціонерки Олександри Коллонтай. Її ідею підтримав Володимир Ленін. Але у перші ж роки існування свята пропаганда почала змінювати наративи та змістила акценти у бік прославляння материнства і закріплення патріархальних поглядів на сім’ю.

Читайте також: Коли виженуть Леніна зі столичної підземки: начальник метро Києва дав відповідь

Цей рух посилився після масових репресій та Другої світової війни, коли держава домагалась від громадян збільшення народжуваності. Тоді ж 8 березня стало святом-дзеркалом 23 лютого – Дня захисника вітчизни. Вони послідовно вшановували традиційну мужність та традиційну жіночність. З 1965 року 8 березня стало в СРСР вихідним днем. Набула поширення традиція святкувати цей день напередодні в робочих колективах і скидатись жінкам на подарунки, вітаючи їх за те, що вони "красиві та ніжні" та оспівуючи дітонародження, як самоціль.

Як 8 Березня святкують у світі

Попри те, що в Україні чимало людей вважають Міжнародний жіночий день радянським пережитком, останнім часом воно почало набувати у світі все більшої популярності. Так, у США весь березень присвячують історії жіночого руху, а президент виголошує промову на вшанування досягнень жінок країни. У різних країнах світу 8 березня влаштовують марші за права жінок, проводять чимало просвітницьких заходів. Офіційним кольором свята є фіолетовий. Загалом же у світі наразі більш популярним "жіночим" торжеством є День матері.

Тим часом у комуністичному Китаї 8 березня уряд постановив робити для жінок скорочений робочий день. Але оскільки рекомендація Державної ради КНР не має законної сили, працедавці доволі часто її ігнорують.

Підписуйся на сторінки UAINFO FacebookTelegramTwitterYouTube

 

UAINFO 


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини