MENU

Школяр у відпустці, або Поради тим, хто обирає Gap year

1357 0

На вулиці весна. Ти з друзями гуляєш рідними вулицями, смакуєш улюблений напій і видихаєш таке близьке вже повітря свободи...

Та інколи закрадаються думки: чи це і є свобода? Чи правильно ти обрав свій шлях? І чи взагалі ти обрав, а не за тебе? А можливо, ти сидиш за столом, втомлено вдивляючись у чергову задачу? І мрієш, щоб цей жах постійної напруги від навчання і вимог вже нарешті закінчився? Та інколи морозом по спині пробігає страх: а що ж далі? Вся мотивація і важливість вибору втрачаються від перевтоми. І хочеться просто відпочити, відновити сили і погодитися та вступ будь-куди, аби лише дорослі відчепилися, пише Галина Тютюнник для WOMO.

Якщо ти:

– виснажений, втомлений, знервований,

– за останній рік ти почав частіше хворіти,

– не впевнений у виборі майбутньої професії,

– не знаєш чи потрібна тобі саме вища освіта,

– відчуваєш, що обрав професію під тиском (батьків, друзів, популярності),

тоді тобі варто скористатися Gap year (академічна відпустка) – річною перервою у навчанні.

Читайте також: Як сучасні діти обирають професії – спостереження

Ідея Gap year після школи прийшла до нас із-за кордону. Це зараз стало досить популярним. Проте якщо ти повний енергії і чітко знаєш, ким хочеш бути і впевнений у тому, чого хочеш, то перерва у навчанні тобі не потрібна. Якщо ж ти потребуєш часу для самовизнечення та відновлення, то ти мусиш розуміти, з чим зіштовхнешся під час Gap year. Наприклад, із не розумінням суспільства (батьків, друзів, знайомих) твого вибору. Маєш бути готовим як мінімум до здивування у їх очах, а також до співчуття та засудження. Адже в нашій країні (через відсутність подібного досвіду раніше) перерва у навчанні сприймається швидше як провал через не вступ, ніж як власний повноцінний вибір.

Як протистояти тиску суспільства, яке не сприймає твого рішення. Не скажу, що це буде просто. Проте якщо ти будеш не лише пам’ятати мету цієї перерви, а ще й кожного дня прямувати до неї, тобі буде легше відстоювати свій вибір. Будь кожного разу готовий, зробивши вдих і видих, з усмішкою і впевненістю відповідати: "Це мій вибір. Розумію ваше здивування, адже це незвично для нашої культури. Проте ця перерва мені необхідна. Вона допоможе мені: відчути, чого насправді я хочу; зрозуміти, яка професія мені подобається і підходить найбільше; стати більш самостійним, навчитися заробляти свої гроші і грамотно ними розпоряджатися. Я не втрачаю цей рік, я виграю ті роки, які могли б зіпсуватися не вірним вибором".

Також, твій вибір може доповнитися "доброзичливо-нав’язливими" порадами, щодо вибору професії. Тут вже простіше. Якщо ти до цих пір не проходив профорієнтаційних тестів, звернись у найближчий Центр державної служби зайнятості та визнач професії до яких у тебе є схильності. А далі – знайомся з професіями, які тебе зацікавлять, "вживу". Тобто пробуй влаштуватись на стажування за цим напрямком або хоча б на якусь найпростішу роботу, щоб мати можливість спілкуватися із людьми цієї професії та ознайомлюватися з усіма її "+" і "–".

Читайте також: Не надто ефективний метод навчання, яким послуговується наша освіта

Як відповідати на недоцільні поради. Спокійно сказати: "Дякую, що ви так щиро переживаєте за моє майбутнє і мій вибір. Можливо я скористаюсь вашою порадою. Проте зараз я вже роблю… і маю ось такий план, щоб пізнати себе і професії".

Також варто подумати над підробітком, якщо стажування не буде оплачуваним. Додатковий заробіток можна пошукати в кафе, дитячих кімнатах, автомийках, магазинах і т.п. І при цьому варто узгодити в графікові: підтримання інтелектуальної готовності до майбутнього вступу, стажування, підробітки, саморозвиток, відпочинок і час на сім’ю.

Ти також швидше за все зіштовхнешся із тим, що твої однокласники матимуть інший режим, інші інтереси й відмінний від тебе досвід. Можливо, у вас не завжди буде час на зустрічі, а можливо у вас тепер зникнуть спільні теми. Тому не бійся розширювати свої знайомства і наповнювати своє коло спілкування новими цікавими для тебе людьми.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і Telegram

Галина ТЮТЮННИК, психолог


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини