Популістська пошесть накрила весь світ. Україна – не виняток
Чи чули слово "популізм"? А тепер дивіться, з чим ми в Україні маємо справу. Намагатимуся без політологічних заморочок пояснити. У нас завжди був популізм старої формації. Такий собі "колективний Ляшко", аби було зрозуміло. І заради справедливості треба сказати, що в різний час популістською риторикою грішать і грішили всі політики в Україні. Але зараз до нас дійшов модифікований вірус популізму. Інформаційної епохи, так би мовити. Більш витончений і стійкий до всіляких перевірок фактів і критичного мислення. Він – яскравий. Він – шоу. Він – дуже зрозумілий у посланні для народу. І він небезпечніший, ніж ядерна війна.
Ознаки популізму
• Політики-популісти завжди наполягають на тому, що тільки вони представляють "народ", а всі їхні конкуренти – "прислуга еліти".
• Вони з народом себе повністю ідентифікують, кажучи, що "живуть одним життям" із ним. Максимально це демонструють, як правило – віртуально (телешоу, серіали, комедійні стендапи).
• Стверджують, що їм не потрібна заздалегідь прописана програма, закон, демократичні процедури – тому що кожної конкретної миті вони просто висловлюватимуть "волю народу".
Читайте також: Третя революція мас: із чим маємо справу сьогодні
• Популісти переконують виборців у тому, що "ми – це ви". А значить пропонують всякі голосування, соцопитування, референдуми й інше. Головне – створити ілюзію "волі народу". А підписати ці всі соцопитування й "референдуми" – справа техніки.
• У своїх програмах популісти як правило не відкидають демократії. Але на практиці, коли популісти приходять до влади, вони часто намагаються підпорядкувати собі якомога більше інститутів або ліквідувати недогодні.
А тепер спробуйте знайти в цих пунктах той, якому б не відповідала нинішня українська реальність.
Ця популістська пошесть накрила весь світ – і цивілізований, і не дуже.
Причини популізму
• Міжнародна конкуренція вимагає прийняття від влади країн все оперативніших управлінських рішень. А чим більше управлінських процедур, тим менше вони прозорі. Кожен раз пояснювати все простою та доступною мовою народові дуже складно й часто немає часу.
• Економічна глобалізація та інновації призводять не тільки до зростання світової економіки в цілому, а й до посилення нерівності. Найбільше це б'є по низькооплачуваних працівниках, які відчувають особливо сильну конкуренцію. Простіше кажучи – по простому народові.
Читайте також: Кермування Зеленського стане стане дієвим щепленням проти популізму
• Політичні партії, традиційні політики й держінститути втратили довіру. Якщо ви думаєте, що низький відсоток довіри в народу до парламенту тільки в Україні – ви не бачили ще цих цифр у Європі! Причини: бюрократичні та неповороткі структури управління й огидні та складні комунікації.
До чого призводить популізм
Перший варіант – якщо країна з розвиненими демократичними інститутами, то можливості популістів досить сильно обмежені. (Приклад – США). Суд, політичні інституції, які ефективно працюють, держоргани та правоохоронна система, розвинене громадянське суспільство – тримають країну та її економіку на плаву.
Другий варіант – якщо країна недорозвинена в плані демократії. Тобто Україна.
У найрадикальнішому випадку популісти намагатимуться замінити демократію більш-менш жорсткої диктатурою. Але іноді суспільство й інститути пручаються, і це веде до непередбачуваного громадянського протистояння, часом багаторічного, як у Венесуелі.
Урешті-решт популізм призводить до деградації політичної системи. Із політичного процесу вимивається зміст. Партійні програми перетворюються на збірники тупих гасел, а рішення держчиновники приймають ситуативно й по-ідіотськи, виходячи з міркувань публічного ефекту або хайпу. Тому довгострокові стратегії розвитку стають неможливими. Країна починає жити на пороховій бочці. Популізм робить політичну систему беззахисною від проникнення радикалів й екстремістів. Наприклад, через референдуми під соусом "так хоче простий народ". Або спочатку вам будуть у всі дірки пхати соцопитування про те, що ви за дружбу з Росією, а потім і результат референдуму підкладуть.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки