"Прорвали слабку дамбу здорового глузду". В соцмережах висміяли законопроект Богомолець про лихослів'я
У Верховній Раді зареєстрували законопроект про очищення української мови від матюків – "Про протидію лихослів'ю". Автором законодавчої ініціативи "про дематюкацію мови" виступила нардеп Ольга Богомолець. Проект зареєстрували 2 липня.
Головним комітетом зазначений комітет із питань свободи слова та інформаційної політики, який очолює Вікторія Сюмар.
Законопроект, текст якого згодом з'явився на сайті ВР, пропонує штрафувати за нецензурну лайку на телебаченні, у ЗМІ, в інтернеті та під час публічних виступів.
Такі дії, згідно зі змінами до кодексу адміністративних правопорушень, які пропонує документ, передбачатимуть "від сорока до сімдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб".
Якщо ж нецензурно лається публічна особа, штраф може складати від сімдесяти п'яти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Кошти від штрафів пропонується направляти на підтримку та розвиток Українського культурного фонду.
Заміна однієї літери в друкованих засобів масової інформації та інтернет-виданнях не змінює змісту і значення лайливого слова, зазначають автори законопроекту в пояснювальній записці. За це теж пропонують штрафувати.
Перелік слів та виразів, що містять лихослів'я (нецензурну лайку), має затвердити Кабмін у шестимісячний термін з дня опублікування закону, йдеться в документі.
"Лихослів`я все швидше входить в наше щоденне життя, відтак вважаємо за потрібне захистити культуру мови від ненормативної лексики. Принаймні, зробити цю спробу", – зазначають автори законопроекту.
Автори додають, що українцям історично була чужа примітивна брудна лайка. "Вона прийшла у нашу мову як запозичення з російської культури", – йдеться в записці.
Читайте також: Дев’ять "золотих" правил успішного вивчення української мови
Можливі зміни в законах активно обговорюють в соціальних мережах. Люди, зокрема, висміюють його авторів і вважають, що заборона на матюки – це вже перебір.
За словами Бориса Малишева, законопроект про "дематюкацію мови" підірвав і так слабку дамбу здорового глузду вітчизняної Ради.
"Ви людям дайте зарплату людську і роботу – то вони й перестануть вас матом крити, дематюкатори ви наші", – написав Володимир Пилипенко.
"Схоже, кінець каденції і спекотне липневе сонце гарно поплавило деяких законотворців", – пише активістка Олександра Голуб.
Читайте також: Головний ворог Путіна – українська мова
"В кожному соціумі існують легальні способи скидання негативу. Матюки – один з цих способів. Стресове життя трошки полегшується, коли навернеш конструкцій", – пише журналістка і поетеса Олена Задорожна. – В умовах трешу зазіхати на легальні способи означає дати фору нелегальним".
За словами Івана Яковини, Путін дав би орден авторам закону "Про протидію лихослів'ю".
Олександр Володарський пригадав, як раніше Ольга Богомолець невдало виступала проти "повзучої легалізації наркотиків".
Письменник Олександр Ірванець склав вірш про майбутнє мови. "Де твоя, народе, мова?// Кажуть: а оно вона –//
Солов'їна, калинова,//Ще й дематюкована!".
Нагадаємо, що 14 травня Верховна Рада ухвалила закон № 5670-д "Про забезпечення функціонування української мови як державної", а спікер Ради Андрій Парубій підписав його.
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки