"Дуже багато дітей": на Житомирщині знайшли братську могилу жертв більшовицького терору. ФОТО
У Житомирській області виявили масове поховання жертв більшовицького терору, жорстоко замордованих під час "воєнного комунізму". З-поміж 170 нещасних ідентифікували рештки імовірно 120 дітей. Про це із посиланням на "Лівий берег" повідомляє "Історична правда".
Братську могилу виявили пошуковці об'єднання "Пошук" біля зниклого села Шумськ.
Читайте також: В Івано-Франківську знайшли масове поховання жертв НКВС
Значна частина останків мають великі пошкодження й належать жінкам і дітям. З-поміж близько 170 скелетованих останків, 120, імовірно, – це діти, а решта – жінки та літні чоловіки. За словами досілдників, це ще не кінцева цифра. Більшість похованих були замучені приблизно в 1919–1921 роках, в період війни радянської Росії з Українською Народною Республікою та становлення комуністичного режиму в Україні.
На страшну знахідку натрапили шукачі монет, які й повідомили голову об'єднання "Пошук" Олександра Ловінюка.
"Те, що побачили, коли почали копати, це був жах просто. Вони заколоті багнетами, простромлені шаблями, зарубані сокирами. Там такі пошкодження – кістки перерубана навпіл, на голові від шабель удари, де за раз не вбили – добивали, скроні пробиті. Дуже багато дітей. Зі 170 осіб – близько 120, напевно, дітей. Діти різного віку, починаючи від немовлят і закінчуючи віком 13-15 років", – розповів Ловінюк.
Читайте також: Череп замість м'яча: ті, хто хотів дізнатися правду про Биківню, самі стали репресованими
Дослідники висунули версію, що вбиті цивільні були жертвами комуністичного терору. На користь цього свідчать знайдені в архівах документи й доповідні записки місцеві чекістів до Києва про сваволю продовольчого загону на території села Великий Шумськ. Документи датовані груднем 1919 - січнем 1920 року.
"Більшовики відбирали все, що вони (цивільні – ІП) заробили, тому, природно, люди бралися за зброю, жінки цього робити не могли, жінки залишалися вдома, чоловіки йшли воювати. Але прийшли комуністи й узяли їх у заручники. Всі, хто не здав зброї або не здав продовольства, вони всі були отут", – зазначив голова історико-патріотичного об'єднання "Пошук".
Підписуйся на сторінки UAINFO у Facebook, Twitter і Telegram
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки