MENU

Законопроект Зеленського щодо перезапуску судової реформи містить небезпечні положення – експерт

706 0

Вже 10 вересня Рада збирається ухвалити президентський законопроект №1008 щодо перезапуску судової реформи.

Проект, зокрема, передбачає перезавантаження Вищої кваліфкомісії суддів, переоцінку суддів Верховного Суду, створення етичної комісії, яка би пильнувала за роботою органів добору суддів.

Безумовно, ці ініціативи правильні.

Але в тексті законопроекту також закладені дуже небезпечні положення.

Наприклад, жодним чином не передбачена реформа Вищої ради правосуддя, відповідальної за провал судової реформи, що визнає і лідер фракції "Слуга народу" Дмитро Разумков. Натомість передбачається, що рішення етичної комісії щодо звільнення члена Вищої ради правосуддя має затвердити... сама Вища рада правосуддя. Крім того, ця ж ВРП має затверджувати регламент оновлених суддівських органів і фактично стати "монстром" на чолі судової влади.

Читайте також: Портников: Антикорупційний суд? Корупція нікуди не дінеться, зокрема – завдяки вам

Це явно не те, що забезпечить якісну зміну ситуації в судах.

Тому до проекту потрібні зміни.

Вчора, 5 вересня, громадські організації звернулися до парламенту із заявою, в якій закликали внести до проекту правки й забезпечити дієвий контроль за діяльністю органів добору суддів за допомогою міжнародних партнерів, як це було із добором до Антикорупційного суду.

Для цього щонайменше необхідно:

1. Передбачити, що в конкурсній та етичній комісіях більшість (чотири із шести) складають міжнародні експерти.

2. Встановити правило, за яким ініціатива етичної комісії про звільнення недоброчесного члена ВРП/ВККС може бути відхилена на спеціальному спільному засіданні членів ВРП і міжнародних експертів за умови, що щонайменше двоє міжнародних експертів підтримали таке рішення;

3. Встановити обов'язок для етичної комісії протягом 30 днів після набрання чинності законом перевірити всіх членів чинних ВРП щодо відповідності їх критеріям доброчесності.

Читайте також: 100 днів Зеленського: жодних підстав для оптимізму немає

4. Передбачити можливість перегляду результатів кваліфікаційного оцінювання суддів, щодо яких є обґрунтовані сумніви в їхній доброчесності.

5. Надати можливість затверджувати правила роботи ВККС самою ВККС після її переобрання.

6. Встановити, що доброчесність під час відбору суддів Верховного Суду перевіряється шляхом проведення співбесіди за правилами кваліфікаційного оцінювання суддів, і забезпечити кількість суддів, яка дозволить оперативно вирішувати спори в умовах теперішнього навантаження.

Ми закликаємо членів комітету Верховної Ради України із питань правової політики, який збирається сьогодні, ініціювати відповідні зміни до законопроекту №1008.

Інакше ми вкотре ризикуємо замість дієвої реформи отримати імітацію та підпорядкування судів політичній владі. Не допустімо цього.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Михайло ЖЕРНАКОВ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини