MENU

На Франківщині віднайшли невідомі документи УПА й ОУН. ФОТО

687 0

Два повстанські архіви з невідомими історикам документами знайшли в лісах на Івано-Франківщині й передали Центрові досліджень визвольного руху. Про це повідомляє Володимир В'ятрович

У Стратинських лісах Рогатинського району Івано-Франківської області відкопали "молочний" бідон і металеву скриньку. У них повстанці свого часу зберігали свої документи. Більшість із них виявилися невідомими історикам.

Кілька сотень знайдених документів датуються 1945–1946 рр. Це переважно звіти підпілля ОУН і підрозділів УПА із теренів Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської областей, які діяли в межах Воєнних округ (ВО) УПА "Буг", "Лисоня", "Говерля" та на території Закерзоння (сучасна територія Польщі).

Вперше виявлено п'ять звітів із Тактичного відтинка "Магура", що входив до складу ВО "Говерля" та низку хронік сотень із ВО "Лисоня". Знайдено з десяток невідомих досі типів бофонів (підпільні гроші, векселі).

Група документів присвячена темі виборів до Верховної Ради УРСР 1946 року. Ці вибори радянська влада планувала як засіб формальної легалізації окупації Західної України. Для підпілля зрив виборів був першочерговою задачею, успіх якої мав засвідчити реальну силу УПА.

"Архіви із Стратинських лісів – надзвичайне історичне джерело. У кількох сотнях документів зібрана історія українського визвольного руху за два роки. Для нас очевидно, що архів призначався для інформування лідерів ОУН і головного командування УПА. Втім, встановити, чи працювали з ним члени Проводу ОУН, наразі немає можливості, але ми вперше виявили кримптоніми підпільної пошти "АА" та "612". Хто це – думаю, з’ясуємо із часом", — пояснює Руслан Забілий, генеральний директор Національного музею-меморіалу "Тюрма на Лонцького" та член Вченої ради Центру досліджень визвольного руху.

Один із архівів дуже добре зберігся, його опрацюють реставратори й історики та згодом оприлюднять онлайн в Електронному архіві Українського визвольного руху avr.org.ua. Інший, на жаль, не підлягає навіть реставрації, тож реставраторка Національного музею "Тюрма на Лонцького" Олена Папевська законсервує архів і відреставрує німецьку мінометну скриньку, в якій він зберігався.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

UAINFO


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини