MENU

"Реставрація" шляхом повного знесення? На столичному Подолі розібрали 210-річний будинок купця Артинова. ФОТО

1169 0

Пам'ятка архітектури національного значення – будинок київського підрядника – купця Артинова – пережила нищівну пожежу 1811 року (коли від Подолу залишилося близько 30 будівель), яка не вистояла у часи безладу початку ХХІ століття.

Будинок, який нині є корпусом Флорівського жіночого монастиря, спорудженого у 1809 році за зразковим проектом. Як зазначено у статті Михайла Дегтярьова для Зводу пам'яток історії та культури України (Енциклопедичне видання. – Кн. 1: Київ. – Ч. 3: С–Я / К.: Голов. ред. Зводу пам'яток історії та культури при вид-ві "Українська енциклопедія" ім. М.П. Бажана, 2011) пожежа 1811 році завдала великої шкоди будинку, стіни якого 1812 потиньковано наново.

Читайте також: "Це – катастрофа". Активіст розповів, як влада знищує Львів

Впродовж ХІХ ст. змінилося кілька власників, аж доки у 1867 році право власності набув монастир і пристосував його під келії. У радянський час використовувався як цивільний житловий. Не раз переплановувався. Після передачі будинку монастиреві на його замовлення за проектом, розробленим в інституті "Укрпроектреставрація" (арх. Н. Картамишева), здійснено реставрацію пам'ятки.

Будинок одноповерховий з підвалом, мурований, тинькований, у плані прямокутний, наближений до квадрата. Дах – вальмовий. Перекриття підвалу – склепінчасті, першого поверху – пласкі залізобетонні.

Читайте також: Єдиний старовинний будинок на Кловському узвозі збираються знести, щоб побудувати висотку для ГПУ. ФОТО

Архітектурне опорядження фасаду вирішено у стилі класицизму. Чільний фасад північний було акцентовано розкріповкою з трьома вікнами, завершеною трикутним фронтоном. Також виразним був східний фасад з архівольтами та замковими каменями. Пластику інших фасадів формують лише рустування, надвіконні ніші та модульйони вінцевого карнизу.

Читайте також: "Урбаністичне пекло". В Києві руйнують завод-гігант, щоб збудувати чергову багатоповерхівку. ФОТО

Про плачевний стан пам'ятки відомо давно – вже багато років будинок під сіткою стоїть з потрісканими стінами. Але я собі у страшному сні не міг уявити, що реставрувати пам'ятки будуть таким чином.

Так, саме "реставрація" вказано на паспорті обєкта, який лише недавно вивісили, хоча роботи почали з серпня 2019 року, згідно з дозволом ДАБІ.

7 вересня 2019 я відвідав монастир і побачив, що від будинку залишилася західна та південна фасадні стіни, а найкраще декоровані північний та східний фасади вже розібрано.

Поряд охайно складено цегла різних періодів: як початку ХІХ ст., так і другої половини ХІХ – початку ХХ ст., дерев'яні колоди внутрішніх стін, металеві деталі – автентична арматура карнизу.

Читайте також: У Києві планують назавжди знищити окрасу Печерська. ФОТО

Моя поява не пройшла не помічено і викликала невеликий переполох серед черниць, які намагалися висловити заборону на зйомку без благословення матінку ігумені. Врешті-решт молода, особливо сердита, сестра набрала на мобільному телефоні настоятельницю, яка не дала благословення на зйомку, незважаючи на те, що я пообіцяв не викладати одразу цей матеріал в інтернет, а зробити лише світлини для власного архіву. Треба віддати належне, старшій черниці, яка "закрила очі" на мої гріховні діяння.

Заспокоївшись, що принаймні дві стіни збережуться, а зі старої цегли будуть викладені заново розібрані стіни, я залишив монастир і, дотримавшись обітниці, не публікував матеріал. Але, днями, побачивши новини про "реставрацію", внаслідок якої немає вже цілком стін (окрім шматка західної), я відчув себе вільним від зобов'язань і вирішив поділитися світлинами 2018 року – до "реставрації" та під час неї – 7 вересня 2019 року.

Від редакції: Директор Департаменту охорони культурної спадщини КМДА Олександр Никоряк у своєму Facebook відреагував на цю новину, закликавши не панікувати і не розганяти зраду.

"Нічого не руйнують, нічого нового не збираються будувати. Розпочато реставрацію келії! Департамент контролює процес. За два роки пам‘ятка буде відреставрована. Врахрвуючи наджахливий стан, стіни розбирають, цеглу до цегли склалають і маркують, реставруватимуть та відновлюватимуть згідно з проектом та пам’ятко охоронним законодавством", – додав Никоряк.

Отже, спостерігаємо...

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Антон КОРОБ


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини