MENU

Як харчуватися під час застуди – пояснює дієтологиня

1272 0

Здоров'я

Часто ми забуваємо про можливості, які дає харчування, бо боротися з застудою треба не тільки ліками.

Що ми робимо, коли виникла застуда чи грип? Ми згадуємо про натуральні засоби: чай з лимоном або молоко з медом. Так, зазвичай, намагаємося собі допомогти, але цього часто недостатньо.

Ми, на жаль, забуваємо про більші можливості, що дає харчування, бо боротися з застудою треба не тільки ліками. Правильне харчування допомагає перемогти застуду, покращує імунітет.

Що у такому разі їсти, щоб віруси трималися від нас якомога далі?

1. Використовувати природні джерела вітамінів С, А, Е, Д3 і бета-каротину. Багаті на вітамін С цитрусові (апельсини і грейпфрути), ківі, листові овочі, червоний перець, броколі. А також продукти наших широт – квашена капуста, шипшина, заморожені ягоди – всі види смородини, малина, ожина, журавлина.

Вітамін А і Д3 міститься в продуктах тваринного походження – риб'ячому жирі, печінці тріски, яловичій печінці, яєчних жовтках, вершковому маслі. Постачають нам бета-каротин (провітамін А) морква, шпинат, гарбуз. Горіхи (кеш’ю, волоські, кедрові), обліпиха, рослинна олія багаті вітаміном Е.

Читайте також: 5 простих рекомендацій як підготуватися до сезону грипу

До речі, для захисту наших легень від інфекцій дуже важливу роль мають жири. Слідкуйте за їхнім достатнім вмістом у харчуванні. Щодня, в період застуд, вживайте рослинну олію, горіхи, вершкове масло і риб'ячий жир. Але пам'ятайте, жир – високоенергетичний продукт, тому досить буде з'їдати 30 г рослинної олії, 10-15 г горіхів і насіння, 10-15 г вершкового масла і близько 2 г риб'ячого жиру.

Також не будемо забувати про мікроелементи. Захищають наш організм і уповільнюють процеси старіння клітин йод, селен, магній, цинк, залізо. Варто подбати, щоб у вашому денному раціоні перебували страви з м'яса, птиці, риби, яйця, крупи, морська капуста, морська йодована сіль. Виробленню фагоцитів (захисних клітин крові) сприяють страви з бобових.

Часник робить безцінний внесок для захисних сил організму – він природний антибіотик. Жодне лікування застуди та грипу не може обійтися без рятівної дії часнику.

Також пам'ятаємо про користь кисломолочних продуктів, вони підтримують у робочому стані мікрофлору кишківника. Адже 80% імунного захисту знаходиться в кишківнику і залежить від стану нашої мікрофлори. Слід обмежити вживання солодкого, яке порушує нормальний її баланс.

2. Якщо вже спіткала вас застуда, то дуже важливо, що ви п'єте під час хвороби. Адже перша рекомендація лікаря під час застуди – рясне пиття. Це особливо важливо, якщо ви відмовляєтеся їсти. Тоді обов'язкова умова – пити багато рідини. Достатня кількість рідини полегшує стан, не дозволяє інфекції "прописатися" в організмі. Рясне пиття зволожує слизову верхніх дихальних шляхів, допомагає "змити" віруси і токсини.

Під час кашлю і нежитю рідина має бути добре теплою, і чим тепліша, тим краще. Додайте до теплої води малину, смородину, лимон, імбир. Знизити температуру допоможуть морси з журавлини і брусниці. Тільки без цукру. Варення не підходить.

Якщо болить горло, пийте помірно теплі і не кислі напої, щоб запалення слизової глотки не посилювалось. Між їжею краще пити трав'яні чаї з шавлією, ромашкою, чебрецем або звичайну кип'ячену теплу воду. Часто і потроху. Важливо обмежити кількість кофеїну у випитих рідинах. Краще відмовитися від кави і чаю.

3. Треба їсти, навіть якщо не хочеться їсти і у вас немає апетиту. Коли організм бореться з інфекцією, то потребує більшої, ніж зазвичай, кількості корисних речовин і вітамінів. Тому в розпал хвороби їжа повинна бути легкою і багатою білками, вуглеводами і вітамінами. Щоб не витрачати сил на продукти, що важко перетравлюються, не виснажувати організм, а тратити енергію на боротьбу з інфекцією.

День чи два ще можна поголодувати, але забезпечити себе мінімальним підживленням необхідно. Це будуть невеликі порції і не так часто, як зазвичай, хоча б 2-3 рази на день. Вибирайте легкий для перетравлення білок, наприклад, домашній сир, яйця у вигляді омлету. Не відмовляйтеся зовсім від їжі в розпал хвороби. Бажано вживати продукти, які приготовані на пару, у відварному вигляді.

Читайте також: Між "травою" і ковбасою – як правильно харчуватися восени

Особливо важливо відмовитися від шкідливої їжі: смаженого, жирного, копчених і консервованих продуктів, газованих напоїв. Непоганий перекус – смузі на основі овочів з невеликою кількістю ягід і фруктів, каша з тушкованими овочами, риба або парова котлета з м'яса птиці. Можна і киселі, наприклад, чорничний, він сприяє відходженню мокротиння під час кашлю.

Ще хороший варіант – кружка курячого бульйону. Завдяки цистеїну (амінокислоті) курячий бульйон – відмінна їжа під час застуди. Він знімає набряклість слизових носа і ротоглотки, розріджує мокротиння, покращує дезінтоксикацію організму. Бульйон – легка і безпечна їжа для людей з шлунково-кишковими захворюваннями, харчовою нестерпністю, у разі ослабленого імунітету.

Відмовтеся також від солодощів. Шоколад, кондитерські вироби, випічку не варто вживати під час ГРВІ або грипу. Надлишок глюкози негативно позначається на імунітеті – знижується активність лейкоцитів, які допомагають боротися з інфекцією.

А також, зрозуміло, ви повинні забути про всілякі дієти… Щоб допомогти організму відновитися після застуди, харчуйтесь повноцінно. Постарайтеся щодня вживати їжу, багату білком, який є будівельним матеріалом для імунної системи. І кращим джерелом легкозасвоюваного білка буде риба, біле м'ясо, яйця, сир.

Можна трохи чорного шоколаду, натурального мармеладу, сухофруктів і меду. Про ковбаси, сосиски, фаст-фуд краще забути. І про кондитерські вироби також. Тобто починаємо нове здорове життя і так харчуємося надалі, адже імунітет потрібно підтримувати завжди. 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Світлана ФУС, дієтологиня


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини