Як розпізнати сезонну депресію і впоратися з нею – поради психолога
Недавнє дослідження ВООЗ виявило поширеність "значного депресивного розладу" у 14,6% українського населення, понад 80% опитаних проявляло окремі ознаки депресії, пише психолог В'ячеслав Халанський для НВ Style.
"Осінь викликає у мене почуття тривоги. Щороку я відчуваю пригніченість і смуток саме восени. Вранці не можу підняти себе з ліжка. Сон переривчастий і я не висипаюся. На роботу ледве збираю себе до десяти, через це не стежу за харчуванням. Я відчуваю виснаження й апатію", – каже одна моя клієнтка. Близько 6% населення Великобританії, 2% населення Північної Європи та 5% населення США страждають на сезонну депресію (далі СД) настільки, що порушується продуктивність і ефективність на роботі або нормальне функціонування. То чи така нешкідлива сезонна депресія для нас, українців? Чим вона небезпечна?
Що таке сезонна депресія? Американське психіатричне товариство сезонну депресію називає "сезонним афективним розладом" і визначає її як форму депресії, яка проявляється восени й взимку, коли менше сонячного світла. Люди з СД (більшість з них – жінки) відчувають зміни настрою та симптоми, схожі на депресію, і витрачають понад 40% часу на боротьбу з ними.
Читайте також: Нова функція у Facebook нагадуватиме користувачам піклуватися про здоров'я
Метафора, яка підходить для людини з депресією – замороженість. Як застигла течія без руху. Особливо точно це описує людей з так званою важкою або великою депресією (major depression). Але останні дослідження підтверджують, що у людей з СД аналогічна симптоматика. Отже, на які симптоми слід звернути увагу:
– зміна апетиту і ваги,
– проблеми зі сном,
– почуття безнадійності та тривога,
– почуття провини,
– дратівливість,
– зниження лібідо,
– стрес і труднощі з концентрацією уваги.
Щоб зрозуміти, до якої форми депресії відноситься СД, давайте коротко поглянемо на основні форми депресії.
1. Реактивна або ситуаційна депресія. Виникає як реакція на певні події. Наприклад, розставання зі важливою людиною, смерть близької людини, новина про онкологічне захворювання родичів або втрата роботи. Тобто, втрата значущого для нас приводить часом навіть найсильнішу і найвпевненішу людину до страждання.
2. Депресія виснаження або емоційне вигорання. Вона може виникнути від безлічі видів діяльності – і цікавої для вас, і тієї, яка довгий час не подобається.
3. Рекурентна депресія, або депресія, що повертається без видимих причин. Це важка форма депресії, до числа яких належить СД. "Я не зможу впоратися з днем, що настає. Це для мене просто занадто. Я не можу це організувати", – каже клієнтка. Рівень активності дуже низький. Ранок – найскладніший час. Негативізм, сильне почуття провини притягуються і "заморожують", перетворюючи на замерзле озеро.
Статистика:
• до СД схильні люди від 15 до 55 років;
• 10-20% людей страждають на СД;
• чоловіки відчувають симптоми більш яскраво, а в репродуктивному віці СД зустрічається частіше у жінок;
• діти можуть страждати на СД, показники у хлопчиків і дівчаток однакові;
• СД спостерігається у 15% пацієнтів з розладами, що рецидивують, включаючи уніполярні та біполярні форми;
• люди, схильні до депресивного настрою, переживають СД більш інтенсивно.
Ви можете пройти оцінку у психолога або психотерапевта, використовуючи структурне інтерв'ю з доповненням шкали Гамільтона.
Критерій для визначення СД – якщо протягом двох років ви спостерігаєте у себе подібні погіршення в осінньо-зимовий період, а навесні-влітку відбувається зменшення симптомів.
Недавнє дослідження ВООЗ виявило поширеність "значного депресивного розладу" у 14,6% українського населення, 81% опитаних проявляли окремі ознаки депресії. На жаль, я не знайшов точних даних про СД в Україні, але велика ймовірність, що депресія певною мірою вже торкнулася або ще торкнеться нас або наших близьких.
Рекомендації психолога:
1. Використовувати світлові лампи (light therapy boxes) на 10 000 люменів. Національний Інститут ментального здоров'я (MIMH) підтверджує ефективність лікування СД подібним чином: у 85% випадків лампи допомагають.
2. Мінімум дві години у зимовий період гуляти на вулиці. Важливо пам'ятати, що світло служить модулятором серотоніну.
3. Займатися спортом мінімум 30 хвилин на день.
4. Ефективною є психотерапія. У людей, що страждають на депресію завищені вимоги до себе і занижені оцінка своїх здібностей і відчуття значущості. Часто ці установки сформувалися в дитинстві, і психотерапія буде ефективна при роботі з ними. Екзистенційно-аналітичний, гуманістичний та індивідуально-аналітичний підхід сприятимуть кращому лікуванню.
5. Якщо при всіх профілактичних заходах (спорт, лампа, сон, харчування) симптоми тривоги зберігаються, було б добре додати антидепресанти. Я рекомендую не боятися використовувати медикаменти. Часто ускладнена форма депресії при СД погіршує сон і загальне функціонування. Важливо зменшити прояв високої тривоги. При цьому важливо звернутися до психіатра і не призначати собі медикаменти самостійно.
6. Чоловікам не потрібно боятися звертатися до психотерапевта. Чоловік-клієнт одного разу зізнався, що для нього прийти на терапію важче, ніж сходити до проктолога. "Говорити про себе і почуття – це складно для мене. Я не звик це робити", – сказав він.
Поради родичам:
1. Не говорити банальних фраз: зберися, ти ж мужик, та в тебе все добре, чого ти нюні розпустив і так далі.
2. Не забовтувати проблему. Не намагайтеся розвеселити або звести проблему депресії до випадку з розбитим яйцем на кухні. Це не працює.
3. Відмова з боку родича допомагати й оплачувати терапію, подбати про людину, що страждає на. депресію часто служить причиною продовження хвороби.
4. Не шукайте винного.
Читайте також: Найкраща профілактика – щорічна вакцинація. Загальні рекомендації як не захворіти на грип
5. Якщо ви вірянин, пам'ятайте: віра – джерело Вічної надії, але, на жаль, вона не є вакциною від депресії.
Важливо:
– слухати,
– не висувати вимоги,
– проявляти емпатію і розуміння,
– проявляти щиру турботу,
– якщо ви вірянин, ви можете молитися за того, хто страждає (віра – величезне джерело надії; у Біблії описано життя людей, які страждають на різні види депресії, хоча раніше і не було цього терміна),
– будьте поруч (допомагайте і любіть по-справжньому).
Пам'ятайте, що депресія – не вирок, але можливість налагодити свої стосунки з собою, з життям. "Розморожування" обов'язково настане, якщо ми розуміємо з чим маємо справу. Одна моя клієнтка з депресією в середині лікування сказала: "Я відчуваю, як розморожуюсь. Моє тіло стає м'яким, я почала відчувати та помічати оточення, сонце".
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки