MENU

30 років єдності: як столиця Німеччини святкує падіння Берлінського муру. ФОТО

322 0

З нагоди ювілею по всій Німеччині та в інших містах світу проходять різноманітні тематичні заходи. Про це пише УНІАН.

9 листопада 2019 року Німеччина відзначає З0-річчя падіння Берлінського муру (Berliner Mauer), який протягом майже 30 років розділяв Західний Берлін від Східного Берліну. Саме з цього остаточно і безповоротно почалося об'єднання Західної Німеччини та контрольованої радянською владою НДР в одну демократичну державу.

Після поразки нацистської Німеччини у Другій світовій війні її столиця Берлін була поділена на чотири сектори впливу – три з них контролювали західні союзники (США, Велика Британія і Франція), а один СРСР. Згодом протистояння переможців призвело до поділу Німеччини на ФРН та НДР, а самого міста – на Східний Берлін, що став столицею НДР, та Західний Берлін, що став анклавом в середині НДР. 

Читайте також: Эрих Хонеккер: взлет и падение последнего лидера ГДР

Перші понад 10 років мешканці Західної та Східної Німеччин могли більш-менш вільно перетинати кордон двох держав, пройшовши прикордонний контроль. Однак оскількі східні німці дедалі більше виказували невдоволення радянською владою та чимало з них переходили на захід, головним чином молодих та кваліфікованих, 13 серпня 1961 року влада НДР почала будівництво муру між країнами. Тоді за один день тисячі родин опинилися розділені, а сам мур став одним із найвідоміших символів Холодної війни та поділу Німеччини. Кількість убитих при спробі перетнути кордон у напрямку Західного Берліна оцінюють в 136-200 осіб. 

Вперше про можливість знесення Берлінського муру вголос заговорили у квітні 1987 року, коли президент США Рональд Рейган біля Бранденбурзьких воріт звернувся з відповідним закликом до генерального секретаря ЦК КПРС Михайла Горбачова. Втім, ще 2,5 роки знадобилося, щоб це втілилося у життя. 

Читайте також: Берлинской стены давно нет, но немцы на востоке и западе до сих пор плохо понимают друг друга

Остаточним поштовхом стало рішення Угорщини у травні 1989 року знести укріплення на кордоні зі своїм західним сусідом – Австрією, а згодом оголошення угорським урядом про відкриття кордонів. Саме тоді Берлінський мур остаточно втратив свій сенс, адже лише протягом трьох днів НДР покинули через територію Угорщини 15 тисяч громадян. У країні почалися масові демонстрації з вимогою громадянських прав і свобод, а в ніч з 9 на 10 листопада було прийнято рішення про відкриття пунктів перепуску між частинами міста. Відкриття кордону транслювалося по телебаченню і зібрало сотні тисяч німців біля берлінського муру. Майже через рік - 3 жовтня 1990 року – Західна Німеччина та НДР офіційно стали однією демократичною державою.

Офіційно демонтаж Берлінського муру було розпочато лише 13 червня 1990 року, а завершено – 30 листопада. У місті було залишено тільки шість фрагментів муру "на згадку" як пам'ятники. Найвідоміший з них – East Side Gallery, який нині перетворився на найбільшу у світі галерею просто неба. Саме там намальоване відоме графіті "Поцілунок Брежнєва и Хонеккера". Решту фрагментів розпродали на аукціонах чи передали до дипломатичних установ (один зі шматків, приміром, стоїть біля Посольства Німеччини у Києві). 

З нагоди ювілею по всій Німеччині та в інших містах світу проходять тематичні заходи. Звісно, найбільш яскраві та значущі з них – в Берліні, місті, протягом понад 40 років розділеному на кілька частин різною владою. Так, з 4 по 10 листопада в Берліні проходить великий фестиваль Die Berliner Festivalwoche, під час якого по різних частинах міста, головним чином там, де свого часу пролягала Берлінська стіна, встановлені тематичні інсталяції, демонструються проекції з архівними кадрами та пізнавальною інформацією, а також влаштовуються різноманітні екскурсії, концерти, кінопокази та дискусії.

Ввечері 9 листопала біля Бранденбурзьких воріт (Brandenburger Tor) відбудеться святковий концерт за участю сучасних німецьких музичних виконавців та культових техно-діджеїв. Детальніше з анонсом заходів у Берліні з нагоди 30-річчя падіння Берлінського муру можна ознайомитися за посиланням.

До речі, Україна теж не стоїть осторонь цієї події – з 25 жовтня по 9 листопада в різних українських містах проходять Тижні Німеччини в Україні, присвячені 30-річчю падіння Берлінського муру. Це і дискусії, і виставки, і кінопокази, і музична програма, і багато іншого. Детальніше з програмою заходів можна ознайомитися за посиланням. Крім того, з 8 листопада по 15 грудня в Довженко-центрі у Києві проходитиме виставка "Геніальні дилетанти: субкультура 1980-х років у Німеччині", яка покаже, як жила бунтівна молодь розділеної країни, зокрема, і у легендарному Західному Берліні.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

УНІАН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини