MENU

Як будуть закуповувати ліки в Україні

476 0

Ліки в Україні

У 2014 році нам випав шанс зруйнувати корумповані механізми закупівель, які існували з часів Богатирьової, та відправити "договірні" тендери, завищення цін на ліки та провалені закупівлі на смітник історії. Звісно наша пацієнтська організація не могла не скористатися цим.

Тоді і народилась ідея впровадження міжнародних закупівель в Україні. Паралельно існувала і ідея створення централізованої агенції медичних закупівель, пише Інна Іванченко спеціально для НВ Бізнес.

Але чому ми, як держава, стартували з міжнародних закупівель? Тому що в реаліях тих часів, коли існували корумповані закупівлі в стінах МОЗ, найкращим рятувальним інструментом стало залучення міжнародних організацій, таких як ЮНІСЕФ, ПРООН та Crown Agents. Вони проводили прозорі закупівлі для багатьох країн світу і ми дуже хотіли перейняти цей досвід. Тоді був створений законопроєкт про впровадження міжнародних закупівель, його підтримала Верховна Рада і цей крок без перебільшень допоміг врятувати тисячі українських пацієнтів.

Були часи, коли наш фонд буквально всім офісом переїхав в стіни Міністерства, щоб своїми руками налагодити закупівельний процес в МОЗі для ефективних міжнародних закупівель. Ми надавали свою експертизу та підтримку.

Міжнародні закупівлі в нашій країні впроваджені з 2015 року і зарекомендувала себе як успішні у регіоні східноєвропейських країн. Досвід України переймають 5 країн регіону. Договори про закупівлю ліків із Програмою розвитку ООН уклали Боснія і Герцеговина, Казахстан, Молдова, Туркменістан і Узбекистан.

Читайте також: Чи доживуть українці до дешевших ліків?

Однак, весь цей час ніхто не забував про створення власної закупівельної агенції, адже це питання спроможності нашої держави забезпечувати ліками пацієнтів. Її створення почалось у 2018 році на базі тих процесів та людей, які будували міжнародні закупівлі в Україні. Основна ідея національного закупника – посилити інститут закупівель в Україні.

Які закупівлі ляжуть на плечі ДП? Мова йде про закупівлі ліків, які медичні заклади проводять самостійно. Досить логічно, що ДП може збирати потребу на закупівлю ліків у закладів, формувати великі лоти та купувати препарати за оптовими цінами. Також, з часом, агенція може перебрати на себе частину закупівель від міжнародних організацій. Але потрібно розуміти, що є ринок вакцин, або деяких унікальних препаратів, закупівлі яких краще залишити у руках міжнародних організацій. Адже виробники таких препаратів зазвичай працюють з великими лотами та по передзамовленню і міжнародні організації виконають такі закупівлі ефективніше через виходи на міжнародні ринки.

Оскільки ми завжди аналізували закупівлі міжнародних організацій, то ДП "Медичні закупівлі України" теж не залишились без уваги. Ми зробили свій аналіз одних з перших закупівель ДП, які проводились в рамках програми, що реалізується за кошти Глобального фонду для боротьби із СНІДом, туберкульозом та малярією в Україні, та порівняли закупівлі з тими, які здійснювалися іншими медзакладами.

Результати аналізу показали, що старт ДП "Медичні закупівлі України" успішний. Для аналізу ми обрали 12 тендерних процедур, які провело державне підприємство впродовж 2-х місяців (травень-червень) поточного року, та порівняли закупівлі з тими, які здійснювалися іншими медичними закладами. Закупівлі були здійснені за конкурентними цінами, завдяки чому було зекономлено 5,5 млн грн у порівнянні з очікуваною вартістю всіх лотів. Закупівлі організовувалися через українську електронну систему ProZorro – це препарати для профілактики та лікування опортуністичних інфекцій, а також лікарські засоби для лікування побічних реакцій на протитуберкульозні препарати. Нижче в таблиці наведу конкретні приклади:

Цілком очікувано і логічно, що медичні заклади закуповують ліки дорожче від ДП, оскільки кількість препаратів, яку вони закуповують є значно меншою. Одними із факторів, які істотно впливають на вартість препаратів для ДП, є: прямі переговори з виробниками до оголошення процедури закупівлі, великий обсяг закупівлі, а також ретельний підхід до визначення очікуваної вартості ліків. Тому медичним закладам, які здійснюють закупівлі на місцях, варто врахувати в подальшому плануванні власних закупівель можливість в співпраці з держпідприємством.

Адже держпідприємство має функцію надавати послугу організації та повного супроводу процедур закупівель та закупівель за рамковими угодами для медзакладів та структурних підрозділів охорони здоров’я.

Тому регіональні замовники зможуть делегувати ці функції ДП і таким чином полегшити собі роботу, та коштом конкурентних цін покрити більшу потребу в ліках.

Підприємство вже незабаром має отримати статус централізованої закупівельної організації. Цей статус дає можливість здійснювати закупівлі в інтересах замовників, тобто медичних закладів: зменшить їх витрати на закупівлю ліків, візьме на себе юридичний супровід тендерних процедур та зніме з фахівців закладів невластиву їм закупівельну функцію.

Читайте також: Як розпізнати фальсифіковані ліки

Однак, дуже важливо через законодавчі зміни надати держпідприємству такі самі можливості, які мають міжнародні організації у закупівлях, щоб воно могло закуповувати так само ефективно. Це, наприклад, звільнення ліків від 7% ПДВ, спрощена реєстрація лікарських засобів, якщо препарат-переможець тендеру не зареєстрований в Україні.

Наразі це законодавче поле не врегульоване. Щоб дати можливість ДП закуповувати високотехнологічні лікарські препарати на загальнонаціональному рівні, Верховна Рада України повинна ухвалити відповідний пакет законів, а МОЗ України – розробити під нього нормативні акти. Адже через два роки закінчиться дія Закону, який дозволяє міжнародним організаціям купувати ліки для України. І хоч дію цього Закону потрібно продовжувати, щоб дати можливість міжнародникам і далі закуповувати, наприклад, вакцини, але це не знімає з держпідприємства необхідності стати сильним національним закупником. Тому терміново потрібно ухвалити закони, розробити підзаконну, а держпідприємству перейняти досвід у міжнародних організацій.

Через два роки ДП "Медичні закупівлі України" повинно стати сильним, зберегти свою прозорість та мати всі законодавчі права для забезпечення українських пацієнтів необхідними ліками.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Інна ІВАНЕНКО


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини