Якщо новий голова не змінить своїх хибних поглядів, УІНП буде знищено – нардеп
Тема, про яку я не писав. Презентація Антона Дробовича, нового керівника Інституту національної пам'яті в нас на комітеті. Антон не розуміє ні функцій інституту, ні його ролі в суспільстві, ні мети створення.
Ідея створення інституту належить не Володимирові В'ятровичу, за всієї глибокої поваги до Володі, а академікові Ігорю Рафаїловичеві Юхновському. Ігор Рафаїлович був першим керівником інституту та творцем Фонду національної пам'яті, куди запросив і мене. Я був серед співзасновників цієї організації. Метою інституту Юхновський бачив "створення національної пам'яті в нації".
2010 року Юхновського прибрали та знизили статус УІНП через лист зрадника Вадима Колесніченка, в якому він звинуватив інститут у "ревізії спільної історії України та Росії". Згодом інститут очолювали особи, які або мали антиукраїнські погляди, або не мали жодних поглядів на майбутнє інституту. Поки В'ятрович із командою не перетворили його на сильний і впливовий орган влади.
Читайте також: Хай живе "Квартал": замість декомунізації буде гедонізація?
Дробович, якого влада розглядає як альтернативу В'ятровичеві, у своїй презентації радше свідомо чи ні повторював аргументи Колесніченка в боротьбі з Юхновським. "Ми не вшановуватимемо постатей, які розділяють суспільство, але вшануємо Лобановського й ліквідаторку аварії на ЧАЕС", – каже Дробович. Тобто вшануємо добрих людей, які безконфліктно жили у "спільний період існування України й Росії".
А насправді мова йде про ревізію діяльності інституту, яка відбувається завжди, коли приходить антиукраїнська влада. Ідея академіка Юхновського, який сам у радянській армії пройшов фронти Другої світової та зробив величезний внесок у науку саме в часи СРСР, полягала у відновленні справжньої пам'яті, яку Росія, якій служив Колесніченко, намагалася заборонити.
Тому я й зауважив під час комітету, що Бандера, Мельник, Бульба-Боровець і Кожедуб були в різних ідеологічних або й військових формуваннях, які були часто опонентами чи й ворогами. Але усі вони – частина національної пам'яті.
Читайте також: Фінансування є, бажання – нема: УІНП стане інститутом без пам'яті?
За логікою Дробовича ми маємо забути не лише про Бандеру, а й про Кожедуба. Звичайно, ми маємо забути про Мазепу, якого не толерують деякі росіяни, і про Богдана Хмельницького, до якого можуть мати претензії поляки, євреї та деякі українці греко-католики.
Абсурд? Але саме це фактично запропонував новий голова УІНП. Я хочу вірити, що ці думки виходять не зі злого умислу, а з недосвідченності та з коньюктурного бажання сподобатися новій владі, що мине.
Дробович – молода людина. Можливо, зустріч із чудовим колективом УІНП змінить його погляди на роботу. Інакше інституція, яка так багато зробила після Майдану для декомунізації та відновлення історичної пам'яті українців, інших народів, що мешкали й мешкають на території сучасної України буде знищена. Як бачимо з новітньої історії, не вперше
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки