MENU

Бойовий шлях 93 ОМБр у війні на Сході України

424 0

Війна на Сході УкраїниІлюстрація – ТСН

Бригада гідно вважається однією з найкращих військових частин серед механізованих чи мотопіхотних бригад нашого війська.

1991 року 93-тя гвардійська мотострілецька дивізія Радянської армії була передислокована з Угорщини на Дніпропетровщину в селище Черкаське.

Після розпаду СРСР 1992 року дивізія увійшла до складу Збройних сил України як 93-тя механізована дивізія. Входила до складу 6-го армійського корпусу Одеського військового округу (пізніше Південного оперативного командування). Механізована бригада сформована 1 грудня 2002 року на базі механізованої дивізії, яка стала її правонаступником.

При цьому зенітно-ракетний полк став окремою частиною, а більшість інших підрозділів були розформовані. Саме таку інформацію про бригаду дає нам Вікіпедія. Ба більше, бійці навіть встигли взяти участь у миротворчих місіях. Але нам цікава Україна і роль бригади в захисті її суверенітету.

Читайте також: Війна на Сході – шлях 95-ї окремої аеромобільної бригади

93 ОМБр станом на 2017 рік втратила найбільше бійців серед усіх наявних у наших збройних силах. Бригада звільняла околиці Донецька, була в Іловайському котлі та зробила великий внесок в оборону Донецького аеропорту. Про це та не тільки – далі.

Як і в інших військових частинах Збройних Сил, у бригаді був один батальйон з контрактниками, який оперативно вийшов із пункту постійної дислокації та вирушив виконувати поставлені завдання. Решта ж батальйонів накопичували мобілізований особовий склад. У березні формується 1 БТГр, і вже в середині місяця двома групами батальйон вирушає на Донбас.

Перша група батальйону вирушила до Луганської області, де проїжджала Алчевськ, а потім і Станицю-Луганську 15 березня, а 16 березня друга частина батальйону була під Горлівкою Донецької області. 15 березня на півночі Луганської області біля станції Ольхова відбувся неприємний інцидент – місцеві жителі перекрили залізну дорогу та не дали ешелону з військовою технікою розвантажитися. Надалі частини 1 БТГр займають позиції в Луганській області на кордоні з Росією.

Читайте також: Війна на Донбасі – бойовий шлях 80-ї окремої аеромобільної бригади

Вже на початку квітня завдяки мобілізації формується другий та третій батальйони. Після місяця тренувань та прийняття новоприбулих бійців батальйони відправилися до Донецької та Харківської областей. Другий батальйон розташувався неподалік Добропілля Донецької області, де виставляють БП біля Красноармійська, Добропілля та Краматорська, а третій – Барвенково Харківської області. Зазначу, що кількість і якість техніки в бригаді були доволі на високому рівні у порівнянні з іншими військовими частинами.

Ближче до липня в зоні відповідальності трьох батальйонів бригади не було жодних серйозних заворушень та боїв. На початку липня 2-й батальйон передислоковується ближче до Донецька в район Карлівки та Новоселівки, а третій батальйон у другій декаді липня вирушає до пункту постійної дислокації для переформатування для нових задач. 4 липня на позиції бійців другого батальйону біля Новоселівки виїхав ворожий танк та знищив дві БМП-2 бригади, загинули бійці.

23 та 24 липня другий батальйон разом з іншими частинами ЗСУ та "Правого Сектору" звільнили Карлівку, Нетайлово, Піски та Первомайське, а вже 28 липня – Авдіївку. Батальйон провів низку успішних наступальних операцій.

Читайте також: Війна на Сході: бойовий шлях 25-ї окремої повітрянодесантної бригади

Менш ніж за тиждень з боями було звільнено 5 населених пунктів. Третій батальйон разом із бійцями 25 ОПДБр та іншими частинами ЗС України взяти участь у звільненні Дебальцева. Тим часом 1 БТГр активно готується до бойових дій очікуючи наказу на висування. В середині серпня батальйон відправляють в Донецьку область. 18 серпня бійці 2 батальйону механізованою ротою заходять у звільнену 13 ОАЕМБ та 95 ОАЕМБр Ясиновату.

21 серпня 1-й батальйон перебуває на тилових позиціях українського угрупування під Іловайськом – населеному пункті Дзеркальне, а в період від 21 до 23 серпня проводять невдалі атаки в районі населеного пункту Петрівське. 29 серпня взяти участь у виході з оточення в районі Іловайська, де потрапляють під розстріл росіянами.

Бійці 2 батальйону 5 серпня також замінили бійців 72 ОМБр, які перебували в Донецькому аеропорту з травня 14-го. 7 серпня 3-й батальйон виставляє БП в районі Червоного Партизану (аж до січня 15-го). Вже в вересні 3-й батальйон разом з бійцями 25 ОПДБр та 17 ОТБр тримають оборону в районі Нижньої Кринки та Жданівки.

Читайте також: "Найбоєздатніші військові формування": бойовий шлях новоград-волинської бригади у війні на Сході

Осінній період для бригади виявився одним із найважчих. Бої за Донецький аеропорт, регулярні обстріли Пісків, Тоненького та інших точок в районі аеропорту спричиняють регулярні втрати серед особового складу та техніки. У зв’язку з нагальними потребами відбувалося і розширення штату.

Був створений 20 БТрО, який увійшов до складу бригади в листопаді 14-го та допомагав українським бійцям з 25 ОПДБр під час січневих боїв в районі аеропорту. 17 січня силами однієї з рот 93 ОМБр була проведена невдала атака на позиції бойовиків в районі монастиря та його околиць, який розташований неподалік аеропорту. Практично всі, хто брав участь в атаці отримали поранення. В січні на позиції бійців 20 БТрО, який займав позиції в районі Красного Партизану, напали бойовики. Під час бою були поранені та полонені. Деяких полонених було розстріляно.

Надалі бригада займала позиції в районі Бахмуту, де активно себе проявляла і завдавала збитків бойовикам. 93 ОМБр показала себе з найкращого боку і гідно вважається однією з найкращих військових частин серед механізованих чи мотопіхотних бригад нашого війська. 

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Дмитро ПУТЯТА


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі

Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини