Вакцинуватися не можна загинути. Чи так уже ми піклуємося про вагітних жінок?
Вакцинація вагітних від грипу в Україні – цей нескінченно нудний "серіал" – повертає мене до спогадів радянського дитинства. Пам’ятаєте всі ці "дістати", "роздобути", "з-під поли"? Зелені банани, які дозрівали на шафі, "свіжовкрадена" кава з Одеського порту і "пристойне" м’ясо від "вдячного пацієнта"?
Так і з вакцинацією від грипу під час вагітності в сучасній Україні, пише Катерина Булавінова у блозі для НВ.
З якнайкращими намірами ми направляємо жінку зробити щеплення до приватної чи державної клініки. Але наші колеги "на первинці" будь-яких форм власності, а також її акушер-гінеколог роблять усе, щоб пацієнтка відмовилася від цієї ідеї. У хід ідуть моторошні аргументи: "ваша дитина народиться з вадами", "ми на себе таку відповідальність не візьмемо", – і усе це обов’язково супроводжує багатозначний трагічний погляд.
Однак, якщо ми хочемо захистити майбутню маму від грипу, то за цією медпослугою треба "добряче пополювати", як за тими бананами в радянському минулому. 2011 року відомий волонтер Данило Ковжун хотів прищепити вагітну дружину від грипу. Усе це відбувалося у Львові. Я намагалася йому допомогти: просила колег, а вони у свою чергу – інших колег. Коли дружині відмовили в п’ятьох місцях, Данило зателефонував і сказав, що втомився від "ходінь по муках", купив вакцину і сам зробив щеплення дружині на кухні.
Читайте також: Фармацевтичне лобі проти: законопроєкт, що знижує ціни на ліки, не вносять в зал Ради
А в цей час у паралельній реальності – в США – вагітних рекомендують вакцинувати від грипу вже протягом 60 (!) років.
Зміни в імунній системі, серці та легенях під час вагітності роблять жінку більш уразливою, підвищують ризик важкої форми грипу, госпіталізації та смерті.
У 2009−2012 роках одна з 11 материнських смертей була зумовлена грипом, і Служба громадського здоров’я Англії та Всесвітня організація охорони здоров’я щороку рекомендують робити щеплення від цього захворювання всім вагітним жінкам.
2013 року у Великобританії охоплення протигрипозною вакциною серед вагітних жінок становило 40%, й англійці вважали його низьким!
В Україні ж з 2009−2012 років нічого не змінилося на системному рівні. Так, з’явилися "дружні до вакцинації вагітних" лікарі. Однак у більшості випадків спроба вакцинуватися від грипу для вагітних пацієнток перетворюється на хорор-квест.
Наше медична громада з 2009 року розколота: лікарі, які рятували в реанімаціях вагітних жінок від грипу H1N1, які бачили, як вони гинули, стали безумовними прихильниками цієї вакцинації. Такі лікарі докладають справді серйозних зусиль для захисту своїх пацієнток, зокрема вакцинують удома. А що ж іще робити, якщо всюди відмовили? Ті ж, хто таких пацієнток не бачив, ставлять вакцинацію вагітних під сумнів і залякують їх.
Таким лікарям усе ще не достатньо даних. Що ж, "їх є у мене" та у світі. За даними ВООЗ, у 2009 році ймовірність госпіталізації вагітних на відміну від невагітних жінок у Нью-Йорку з грипом А (H1N1) була вищою в 7,2 раза, а частота госпіталізації з важким грипом – в 4,3 раза. За даними Центру з контролю та профілактики захворювань США, дослідження 2018 року показало, що щеплення від грипу знижує ризик госпіталізації вагітних жінок на 40%.
В Україні восени 2019 року вийшов новий перелік протипоказань, в якому з’явилась рекомендація вакцинувати вагітних від грипу. До групи, яка розробляла цей революційний документ, входила і я, чим пишаюся. "Дружні до вакцинації вагітних лікарі" дуже сподіваються, що цей перелік нарешті змінить ситуацію на краще. Системно, а не точково.
Отже, якщо ви вагітні й раніше не прищепилися від грипу, терміново зробіть таке щеплення! Якщо ви медпрацівник, до якого вагітна жінка звернулася порадитися про вакцинацію – однозначно підтримайте її у цьому рішенні.
Читайте також: Бізнес на крові: чи знають Слуги народу, кому Радуцький хоче віддати монополію на ринку крові?
І пам’ятайте:
– Вагітним рекомендують тільки інактивовані вакцини від грипу (втім, в Україні інших немає).
– Бажано зробити щеплення від грипу якомога раніше – у вересні-жовтні. Однак, якщо не встигли, можна і потрібно зробити його протягом усього сезону.
– Не переживайте, якщо ви дізналися, що вагітні в розпал грипозного сезону: щеплення можна зробити в будь-який момент.
– Вакцинуватися можна в будь-який термін вагітності.
– Робити щеплення від грипу також важливо і протягом 42 днів після пологів.
– Вакцинація від грипу знижує ризик передчасних пологів і низької маси тіла дитини при народженні.
– Щеплення забезпечує плоду пасивний імунітет, який може захищати малюка в перші шість місяців життя.
– Вакцинація знижує у матері ризик виникнення ускладнень, пов’язаних із грипом.
– Якщо ви чоловік/партнер, то зробіть щеплення від грипу самі й підтримайте в цьому рішенні вашу дружину/партнерку.
Узагалі ж вагітних вакцинують від різних інфекцій, але це вже історія для іншої колонки.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки