Робота майбутнього. Якою вона (не) буде
Технології змінюють світ. І, можливо, років через сто трудовий "кінець світу" дійсно настане. Але не сьогодні. І в найближчому майбутньому теж навряд чи, пише Наталія Дворська спеціально для НВ Бізнес.
Розмови про роботу майбутнього чимось нагадують передбачення про кінець світу. Від них віє таким самим фаталізмом. Згадайте ці гасла про "роботи всіх поневолять", "автоматизація знищить робочі місця", "майбутнє за IT". Бракує тільки додати "ми всі помремо" для більшого ефекту.
Цікава статистика
У 2015 році експерти Bank of America Merrill Lynch у своїй доповіді писали, що в США протягом 20 років 47% співробітників замінять роботи.
У 2017 році експерти McKinsey Global Institute вже відзначали, що до 2030 року в США буде роботизовано "лише" 25% робочих місць. В цілому ж, до 2030 року, в залежності від темпів автоматизації, від 400 до 800 мільйонам осіб по всьому світу доведеться шукати іншу роботу. Під ударом в першу чергу будуть ті види діяльності, що пов'язані з виконанням монотонних дій (робітники на конвеєрному виробництві, виробники фаст-фуду, касири).
Що примітно, останні дослідження на цю тематику вже не такі песимістичні. Наприклад, у нещодавньому The Future Job Report 2018, випущеному експертами Всесвітнього економічного форуму, йдеться про зникнення близько мільйона професій. Але при цьому нових з'явиться понад 1,5 млн у різноманітних індустріях.
Читайте також: Как машины дискриминируют людей: четыре веские причины не доверять ИИ
Автори The Future Job Report 2018 відзначають, що в 2018 році частка зайнятих у сферах діяльності, що є новими або нещодавно з'явилися, досягла 16%. А ось на частку зайнятих в традиційних сферах діяльності припадає 31%. До цієї категорію насамперед потрапляють робочі спеціальності (зварювальники, ливарники, металурги, шахтарі), телефонні оператори, механіки, бібліотекарі, архівісти і т. д.
Очікується, що до 2022 року кількість зайнятих у першій групі збільшиться до 27%, а в другій – знизиться до 21%. Ця тенденція, на думку аналітиків, триватиме надалі. У підсумку виходить ніби природний колообіг професій. Люди самі будуть йти від нецікавих і малоприбуткових занять на користь більш затребуваних, тим самим свідомо залишаючи простір машинам.
Але ті, хто програв все одно будуть
Спостереження авторів The Future Job Report 2018 вірні в першу чергу для країн з невеликою і середньою кількістю населення. Китай або Індія – інша історія. В одному тільки Китаї близько 200 млн осіб зайнято в сфері промисловості (для порівняння в Україні загальна кількість всього працездатного населення становить близько 16 млн осіб). Саме ці робочі місця постраждають від автоматизації найбільше. Чи вдасться повторно працевлаштувати цих людей – питання досі відкрите.
Є й інша проблема. Як зазначено вище, в майбутньому очікується поява спектру нових професій. Але для їх опанування потрібні нові навички та компетенції, частину з яких бажано мати або розвивати вже зараз. Виникає питання: які саме?
Hard-skills і soft-skills. Тренди
З точністю можна стверджувати одне: розвиток технологій в певному сенсі вкорочує "життя" професій. Вони будуть швидше втрачати свою затребуваність і витіснятися новими спеціальностями.
Просидіти на одному місці всі свої найкращі роки, виконуючи рутинний набір дій, як це було ще років 5-10 тому, вже не вийде. Тепер, щоб залишатися затребуваним на ринку, потрібно постійно розвиватися. Прокачуватися. Оволодівати новими знаннями і вміннями.
Це справедливо як з точки зору розвитку hard-skills ("важких", тобто професійних навичок, необхідних для якісного виконання роботи), так і soft-skills ("гнучких", неспеціалізованих, надпрофесійних навичок, які відповідають за успішну участь у робочому процесі, високу продуктивність і є наскрізними, тобто не пов'язані з певною роботою).
Спілкуючись з клієнтами, ми бачимо, як з боку бізнесу змістилися акценти. Якщо раніше шукали досвідчених фахівців, яких не потрібно навчати, то зараз компанії більше зацікавлені у співробітниках, що швидко вчаться і швидко адаптуються. Нехай кандидат чогось не знає, але завтра він цьому навчиться, а вже післязавтра запропонує кілька корисних ідей. Такі фахівці цінуються набагато більше ніж ті, хто вже вміє все в рамках професії, але при цьому не проявляє ініціативи і не мотивований зростати далі. З подальшою автоматизацією праці така тенденція буде лише посилюватися: поява нових технологій зобов'язує.
Читайте також: Экономика зависит от технологий больше, чем от расчетов и желаний экономистов и политиков – мнение
Цей висновок підтверджують і дослідження. Наприклад, у тій же доповіді The Future Job Report 2018 ТОП-3 затребуваних у 2022 році навичок виглядає наступним чином:
1. Аналітичне мислення.
2. Здатність до самонавчання.
3. Креативність та ініціативність.
Не останнє місце в списку займає і так званий емоційний інтелект – вельми недооцінений раніше і дуже затребуваний зараз. Він, на відміну від просто інтелекту, полягає у вмінні розпізнавати і впливати як на свої емоції, так і чужі. Стресостійкість та адаптованість є одними з проявів емоційного інтелекту. Без сумніву, це – найважливіші якості в будь-якій справі. У нашу епоху постійних змін вони і геть незамінні.
Здатність перенавчатися – ще один з найважливіших трендів на ринку праці. Це те, у що експерти Всесвітнього економічного форуму рекомендують бізнесу інвестувати. І найбільші світові корпорації вже давно це роблять. Вони створюють розгалужені освітні системи для своїх співробітників, після проходження яких у людей є можливість спробувати себе в нових амплуа. В Україні цей тренд поки не набув масового характеру, але це те, чого безперечно варто прагнути і бізнесу, і співробітникам. Все-таки краще витратити час і навчитися робити щось ще, ніж потім працювати на низькооплачуваній роботі або опинитися геть без заробітку, нарікаючи на роботів, що "з'їли" робочі місця. Ви згодні?
І наостанок. Хочеться підкреслити: машини, як не крути, покликані виконувати завдання, а не роботу. А що є робота? Набір завдань. Звідси висновок: чим більше функцій, що не піддаються автоматизації, включає ваша робота, тим вище ваша цінність як фахівця в майбутньому. Це аксіома, від якої варто відштовхуватися, плануючи своє трудове майбутнє.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки