Чому курс долара падає, а ціни ні?
Це було найпопулярніше питання до Мінекономіки за останній місяць.
Наша відповідь така. По-перше, вплив курсу відтермінований по часу. По-друге, на певні товари ціни вже падають. По-третє, уповільнюється інфляція – тобто швидкість зростання цін. І нарешті, не всі ринки конкурентні. А на монопольних ринках, поведінка монополістів може бути така, що зміни курсу відображаються в більших прибутках, а не менших цінах. (І, так, ми розслідуємо такі ринки і боремось з монополістами. Але це потребує дуже великого часу).
Але сьогодні Держстат опублікував дані, що ціни в грудні впали. Звичайно до місячних даних потрібно ставитись з великою обережністю. Бо це може бути випадковість, якісь клерки в економічний чинник, тощо. І краще дивитись на річні тренди. Все ж, ці дані цікаві. Тому, детальний коментар Мінекономіки нижче.
Перед тим, зверну увагу на ще один показник Держстату – річна інфляція уповільнилась до 4,1%. Це іще нижче цілі НБУ. Це ще раз підтверджує мою позицію, що я виклав кілька тижнів тому – на сьогодні монетарна політика НБУ зажорстка, потрібна корекція. В сторону зменшення облікової ставки.
Читайте також: Інфляція в Україні в грудні змінилася дефляцією. Що далі?
НБУ повністю незалежна інституція і ми поважаємо їхні економічні рішення. Але маємо право висловлювати свою позицію. Нижча облікова ставка дозволить позитивно вплинути на розвиток економіки, також позитивно вплине на курс. А це у свою чергу позитивно вплине на експортерів та бюджет. Зазвичай певна девальвація має негативні наслідки для споживачів (див мій нещодавній пост). Тут ситуація інша. Ми вже нижче цілі по інфляції і тому певне підвищення інфляції є виправданим.
Коментар Мінекономіки:
Відповідно до оприлюднених даних Держстату вперше за роки незалежності України у грудні на споживчому ринку спостерігалась дефляція – ціни знизились на 0,2 % (раніше у грудні фіксувалося лише зростання цін, зокрема найнижче зростання становило 0,2 % у 2011-2012 рр.).
У річному розрахунку споживча інфляція продовжила стрімко сповільнюватися – до 4,1 % (порівняно з 5,1 % у листопаді) та у підсумку була близькою до нижньої межі цільового діапазону 5 % +/-1в.п. В цілому за підсумком 2019 р. споживча інфляція є нижчою як за прогноз на початку грудня – 4,5 %, так і за прогноз середини жовтня – жовтневий урядовий прогноз – 6,7 %.
Базовий індекс споживчих цін знизився на 0,3 % (у річному розрахунку уповільнив зростання до 3,9 % порівняно з 4,8 % у листопаді); небазовий індекс споживчих цін за розрахунками Мінекономіки знизився на 0,1 % (у річному розрахунку уповільнив зростання до 4,3 % у порівнянні з 5,6 % у листопаді).
Читайте також: Національний Банк України та обмінний курс: нова реальність?
Нетипове для грудня зниження цін викликано:
– суттєвою ревальвацією гривні (лише упродовж грудня середньомісячний обмінний курс гривні до долара США укріпився на 3,1 % (є найбільшим значенням у помісячному вимірі упродовж всього 2019 р.), що створювало дефляційний вплив на внутрішні ціни (знизилися ціни на переважно імпортні товари: фрукти, одяг і взуття, побутову техніку, фармацевтичну продукцію, паливо та мастила, автомобілі та ін.);
– зниженням ціни на природний газ для потреб населення на 11,2 % (з початку року ціни знизилися на 28,7 %).
Крім того, насичення окремих сегментів продовольчого ринку (розширення пропозиції м’яса та м’ясопродуктів, цукру, олії та ін.) нівелювало зростання цін на ринку молочних продуктів, що дозволило зламати сезонність продовольчого ринку і залишити ціни незмінними у порівняні з попереднім місяцем (за останні два десятиліття у грудні завжди фіксувалося зростання цін на продукти харчування, найменше зростання було у 2011-2012 рр., коли ціни зросли на 0,1 %).
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки