Розуміти кохану людину, дитину та боса: 5 книжок про взаємини
Ця добірка буде корисна, як керівнику, так і подружжю та батькам. Оскільки всі потребують любові і взаємоповаги, пише Зоя Нікітюк у блозі для ТСН.
Психологи переконують, що чимало негараздів у професійних взаєминах пов’язані з невмінням знаходити спільну мову, а в особистих – із незнанням того, що хочеш ти, а не суспільна думка. Ця добірка буде корисна, як керівнику, так і подружжю та батькам. Оскільки всі потребують любові і взаємоповаги.
1. "Чому ми кохаємо. Природа і хімія романтичного кохання", Гелен Фішер
Чому ми закохуємось саме у цю людину? Чи можна відновити почуття, якщо вони вже давно не ті? Чому батьки часто не розуміють, як можна закохатись саме у "цю" чи "цього"? "Кохання – один із базових елементів архітектури й хімії людського мозку. Але що саме викликає почуття, яке ми так називаємо?", – цікавиться Гелен Фішер, професор антропології. Вона стала автором чималої кількості книжок про людську сексуальність, моногамію, зраду й розлучення, хімію романтичного кохання. Ідея ж цього видання з’явилась у Фішер після того, як під час сканування мозку різних пацієнтів з’ясувала, що у момент закоханості з мозком відбуваються цікаві речі, а деякі його зони взагалі "світяться".
У книжці чимало фактів, які інтуїтивно нібито розумів, але наукового підґрунтя не мав. Факт перший: якщо почуття стають сильнішими, постійні думки про кохану людину більш нав’язливі. Річ у тому, що рівень дофаміну й норадреналіну підвищуються, рівень серотоніну знижується, а це призводить до частих мрій, фантазій, роздумів про об’єкт закоханості.
Читайте також: Чому "Мої думки тихі" та "Віддана" змушують піти в кіно не через патріотизм
Факт другий: розпочинаючи стосунки нібито лише заради сексу, можете абсолютно неочікувано для себе закохатись. Все через хімічний процес у мозку, який пробуджує кохання. Факт третій: чоловіки з підвищеним рівнем тестостерону рідше одружуються, частіше заводять інтрижки й схильні до домашнього насилля. Крім того, тестостерон знижує рівень прихильності. Факт четвертий… Якщо чесно, можна продовжувати безкінечно. Просто раджу прочитати "Чому ми любимо".
2. "Зради. Насолода і гіркота заборонених стосунків", Розіта Горбачова
Зрада – те, що переживає ледь не кожна друга сім’я. Принаймні, про це пише Розіта Горбачова, коуч сімейного добробуту. Свою книжку вона збудувала у форматі інтерв’ю з тими, хто живе у любовних трикутниках.
Чого тільки у житті не трапляється… Інна народила двох дітей від коханця, але чоловіка так і не залишила. Кирило зраджує дружину відкрито, навіть не намагається це приховати. А ось Віра не тільки пробачила чоловікові зраду, але й кардинально змінила власне життя.
"Відверті зізнання допоможуть з’ясувати мотиви й причини зради, зрозуміти, що варто й необхідно зробити, аби уникнути таких драматичних ситуацій у власній сім’ї або пройти такі нелегкі випробування разом", – обіцяє автор книжки.
3. Ігри тестостерона та інші питання біології поведінки", Роберт Сапольські
Чарлз Вітмен шмаляв по людях з оглядової вежі Техаського університету та вбив 17 осіб. Чи винна у цьому пухлина мозку? Ден Вайт вбив мера Сан-Франциско Джорджа Москоне та одного з членів міської наглядової ради, адвокати ж запевнили, що у цьому винна обмежена осудність, яка частково обумовлена пристрастю до фаст-фуду.
"Джон Хінклі стріляв у Рейгана від безумства? Чи всі ці люди були просто рідкісними гадами?", – запитує у своїй книжці Роберт Сапольські, професор біології, неврології та нейрохірургії Стенфордського університету.
Автор вирішив написати свого роду збірку про найпопулярніші факти з поведінкової біології. Вона дозволяє дізнатись наскільки агресія пов’язана з тестостероном та чи може стрес вбити людину. Про навички, які необхідно отримати, аби вижити, та чому ми погано себе почуваємо, коли хворіємо. Сапольські розповідає, з чим пов’язане бажання у певному віці залишити батьківську домівку, наскільки пов’язані між собою соціальний статус та поведінка тощо. "Наука привносить провокаційні ідеї у наші суперечки з приводу моралі. А також інколи навіть покращує наше життя. Мені здається, книжка саме про це", – зазначає Роберт Сапольські.
4. "Як дати дитині все без грошей і зв’язків", Дмитро Карпачов
"Він мене не слухається!" – скаржаться батьки. "Працюйте над собою, а вже потім чогось вимагайте від дитини", – відповідає Дмитро Карпачов, український психолог, телеведучий і автор психологічних тренінгів для батьків.
У своїй книжці-тренінгу він вкотре запевняє, що любов – найголовніше у будь-яких взаєминах, а найбільше – у взаєминах батьки/діти. Він розповідає про те, як керувати поведінкою дитини, про справжні причини поганої поведінки та заборони у покаранні. Ділиться порадами з приводу того, чого насправді потребують діти, як варто висловлювати своє невдоволення дитиною й, найголовніше, як допомогти синові чи доньці стати щасливими.
5. "Психологія для сценаристів. Побудова конфлікту в сюжеті", Вільям Індик
Читайте також: "Будьмо чесними, росіяни ніколи не зможуть так танцювати": американська телеведуча назвала ансамбль Вірського "російськими хлопцями"
Як кіноіндустрії вдається створювати фільми, що змушують переживати історію героя, як власну? А також навчатись налагоджувати взаємини, користуючись досвідом екранних героїв, "приміряючи" їхнє життя на себе? "Сценаристи та режисери добре вчать психологію", – запевняє Вільям Індик, професор психології, сценарист, письменник та сценарний консультант. І додає, що "у кіно ходять, аби побачити втілення фантазій і снів у реальному житті".
Яким же чином вдається продавати голлівудські мрії та кіношні екранні стосунки так успішно? Індик наполягає на тому, що у кіно безпечно потурати усім нашим підсвідомим фантазіям: кохання та секс, смерть і розлучення, страх і гнів, помста й ненависть. "Ніщо не ризикує поставити вас у незручну та небезпечну ситуацію, а щасливе завершення практично гарантоване. Розуміння того, як працює підсвідоме, де й народжуються фантазії, сни, уява, особливо важливо для сценариста та режисера, якщо вони хочуть, аби їх роботи зачепили глядача та запам’ятались".
Чому варто читати книжку й тим, хто взагалі не має відношення до сценарної майстерності? Кожен із розділів його книжки присвячений інтерпретації знань відомих психологів – Зиґмунд Фройд, Ерік Еріксон, Карл Юнг, Альфред Адлер, Ролло Мей. Знання ж з психології ще нікому не завадили. До того ж, автор подає чимало історій створення фільмів і мультфільмів, – тих, що можуть навчити розуміти один одного краще.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки