Головаха: Україна ризикує опинитися поруч із Сомалі та Суданом – країнами, які не проводять перепис населення
Євген Головаха
Будь-яка методика має бути підтверджена, а без цього Україна ризикує опинитися поруч із Сомалі та Суданом – країнами, які не проводять перепис
Я не коментуватиму новину про можливі фальсифікації в проведенні міністром електронного перепису населення: це може бути і збіг, і все що завгодно – таку інформацію треба серйозно перевіряти. Втім, я з сумнівами ставлюсь до електронного перепису з однієї простої причини: процедура, яку пропонує міністр, не пройшла фахової експертизи, пише у своєму блозі на сайті "Новое время" Євген Головаха.
Якщо він хоче замінити перепис своєю методикою, то нехай передусім візьме від відповідних міжнародних інстанцій, з підписами відомих фахівців галузі соціальної статистики, рецензію на те, що так можна робити. Сам я не можу зрозуміти його методику. Бо будь-яка методика — їм, на жаль, цього не відомо — не може вважатися адекватною, доки не пройде належної експертизи, насамперед внутрішньої, а також міжнародної. Інакше ніхто в Україні ці цифри не визнає, і будемо ми стояти поруч із Сомалі та Суданом — країнами, які не проводять перепис. Бо ми вже пропустили одну хвилю, рекомендовану ООН, коли з 2006 по 2014 рік мав пройти перепис населення. Принаймні один — американці могли б і два вже мати за цей час. А зараз ми ризикуємо вже і другою хвилею — тобто тим, аби опинитися серед найвідсталіших країн світу. А в Кенії, до речі, вже проводять перепис з тими ж планшетами, на яких хоче зекономити міністр.
Читайте також: Фурса: Действительно, социологи не нужны, если есть калькулятор. А если есть эксель…
Який вплив матиме перепис на політику? Для початку можна було б навести лад з реєстром виборців. Ми ж не знаємо, скільки їх у нас, і з цим можна маніпулювати як хочеш. Нині наш реєстр виборців не співпадає зі статистикою — там стільки мертвих душ! Аби будь-що робити, треба мати дані перепису. Американці прямо формулюють: ми проводимо перепис раз на 6 років, бо інакше не зможемо нарізати округи і не будемо мати адекватного голосування у своїй країні. А українці ж можуть і 20 років не проводити, зате бозна які мертві душі в цьому переліку виборців введені, та бозна, яких нема. А ось на базі перепису все це можна вияснити, не кажучи вже про інші галузі: економіку, культуру — багато що базується на відповідних статистичних даних перепису. Мова, національність, склад родини, зайнятість — усе це ми маємо знати. Та навіть якщо визнати, що чисельність населення за невідомо якою методикою міністра підрахована правильно, то закон про всеукраїнський перепис населення, прийнятий у 2000 році, а від 2012-го з певними правками, має на меті не лише здійснювати чисельність населення, а і знати його склад. А цього будь-яка методика такого типу, що запропонував міністр, не може дати.
Читайте також: Дубілет: Перепис населення, який був у 2001 році – це був також великий фейк
Суттєво зменшити витрати на перепис населення теж можна. З цими роз’ясненнями Соціологічна асоціація України вже зверталась до уряду. А коли кажуть, що ось люди не відкривають двері - тут теж є багато методів. В Ізраїлі, наприклад, за це передбачається кримінальна відповідальність, в Америці - адміністративна, з великими штрафами, бо там перепис є громадянським обов’язком. Значно м’якіші методи теж є: якби міністр поговорив на цю тему з серйозними фахівцями, йому би підказали.
Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter
Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки