MENU

Як побороти страх перед візитами до стоматолога

335 0

Страх перед візитами до стоматолога

Страх перед візитом до стоматолога, ігнорування проблем і відтермінування візиту, поява серйозних проблем зі здоров’ям ясен та зубів, вимушене лікування, що спричиняє сильний стрес та значно вищі витрати. Приблизно такий шлях мусять долати люди, які мають дентофобію або ж одонтофобію.

Що таке дентофобія? Цю фобію описують як переживання дуже сильного страху, напруги, неспокою і тривожності, що пов’язані з відчуттям панічної небезпеки через стоматологічні процедури. Четверте видання Посібника з діагностики психічних захворювань відносить цей стан до специфічних фобій. Дентофобія досить поширене явище, що вражає від 13% до 24% людей у всьому світі.

Одним з вагомих критеріїв його діагностики є “помітний і стійкий страх до певних предметів або ситуацій, який є надмірним і необґрунтованим”, а також факт, що “фобія перешкоджає нормальному функціонуванню або спричиняє виражений стрес”.

Саме такі відчуття мають люди з цією фобією. Їхній страх може включати боязнь перед стоматологами, стоматологічними процедурами, голками, зубами або предметами та ситуаціями, які частково схожі чи дотичні до теми лікування зубів. Найчастіше головним фактором страху є звук бормашини – інструменту для свердління, який часто використовують стоматологи у свої роботі.

Читайте також: Важко заснути: якими бувають розлади сну та як з ними впоратися

Причиною виникнення фобії можуть бути безліч факторів. Серед них – попередній негативний або травматичний досвід відвідування стоматологічного кабінету (особливо в дитячому віці), переймання тривожної поведінки у близьких чи знайомих, які мають такий страх, неприємні відчуття і страх через лежаче положення в стоматологічному кріслі (сприймається як вразливе положення), негативне сприйняття лікаря-стоматолога чи стоматологічних процедур через висвітлення у ЗМІ чи кінематографі.

Тривожність також може бути спровокована видом голок чи свердел, звуку свердління і криків інших пацієнтів, специфічних запахів (наприклад, евганолу), які найчастіше відчуваються у стоматологічному кабінеті тощо.

Які симптоми супроводжують дентофобію?

• підвищена пітливість,

• високий тиск,

• швидке серцебиття,

• нудота,

• ірраціональний страх,

• відчуття паніки,

• задишка і сухість у роті,

• тривога та панічні атаки,

• відчуття страху і тремтіння.

Люди з дентофобією часто відтерміновують візит до лікаря фактично до останнього. Такий підхід збільшує витрати на лікування, а також небезпечний появою серйозних ускладнень. Серед них пульпіт (запалення нервово-судинного пучка), що викликає дуже сильний біль, захворювання ясен – гінгівіт і пародонтит, що можуть призвести до опущення ясен і як наслідок – втрати зубів.

Ці хвороби можуть призвести не лише до втрати зубів. Бактерії, що виникають хвороби ясен можуть потрапити в кров через тканину ясен і викликати серйозні проблеми зі здоров’ям – наприклад, пародонтит пов’язують з респіраторними захворюваннями, ревматоїдним артритом, захворюванням коронарних артерій та інсультом. 

Також дослідження показали ймовірну роль бактерій Porphyromonas gingivalis, які викликають хронічне запалення ясен, у розвитку хвороби Альцгеймера. 

Для того, аби подолати дентофобію, застосовують:

1. Когнітивно-поведінкову терапію (яка також використовується для боротьби з іншими фобіями), що має на меті змінити негативні думки, дії, налаштування, які виникають у зв’язку з візитом до стоматолога та лікуванням зубів.

2. Методи релаксації – техніки глибокого дихання або медитації. 

3. Використання різних медикаментозних засобів – заспокійливих, знеболення, анестезії, медикаментозного сну (седації) тощо.

Ви також можете особисто сприяти зменшенню страху перед візитом до стоматолога: 

1. Знайдіть лікаря, який має досвід роботи з пацієнтами з такою фобією, і точно буде вас розуміти та знати як діяти.

2. Після того, як ви знайшли такого лікаря, відвідайте його/її кабінет, аби познайомитися і оглянути приміщення. Проговоріть з лікарем ваші страхи та ймовірні причини тривожності.

3. Обирайте ранні години для візиту лікаря, аби уникнути гнітючого очікування і пов’язаного з ним надмірного стресу.

4. Запросіть із собою близьку людину, яка за потреби зможе з вами бути поруч безпосередньо під час візиту.

Читайте також: Синдром запястного канала, или Все о болезни офисных работников

5. Погодьте умовний знак зі стоматологом, щоби повідомити, що вам потрібна перерва. Це може бути простий жест рукою, який надасть вам впевненості і відчуття контролю за ситуацією. Також допоможе докладне пояснення лікаря, що і як довго він/вона планують робити.

6. За змоги розпочинайте лікування з менш інвазивних процедур. У міру зростання довіри до лікаря та встановлення з ним зв’язку, можна продовжувати працювати з більш серйозними проблемами. Обов’язково порадьтеся про план лікування з лікарем.

7. Вмикайте свою улюблену музику у навушниках, аби розслабитися.

Пам’ятайте, що лікувати зуби потрібно оперативно, ще краще – планувати профілактичні візити до стоматолога щонайменше раз на рік. Для збереження здоров’я всієї ротової порожнини головне не відкладати візит до лікаря до останнього, дотримуватися правил гігієни ротової порожнини, а у випадку дентофобії шукати шляхи побороти цей страх, за потреби з фахівцем із психічного здоров’я.

Підписуйся на сторінки UAINFO у FacebookTwitter і YouTube

Уляна СУПРУН


Повідомити про помилку - Виділіть орфографічну помилку мишею і натисніть Ctrl + Enter

Сподобався матеріал? Сміливо поділися
ним в соцмережах через ці кнопки

Інші новини по темі


Правила коментування ! »  
Комментарии для сайта Cackle

Новини